Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Federer počtvrté za sebou vyhrál US Open

7:31
New York - Švýcarský tenista Roger Federer počtvrté za sebou vyhrál US Open a získal dvanáctý grandslamový titul v kariéře. První hráč světového žebříčku v nedělním finále porazil 7:6, 7:6 a 6:4 Novaka Djokoviče, který tak prožil neúspěšnou premiéru v boji o triumf na grandslamovém turnaji.

Roger Federer vyhrál finále poměrem 7:6, 7:6 a 6:4 foto: Kathy WillensAFP

Roger Federer na grandslamovém US Open znovu předvedl, proč je nejlepším tenistou současnosti a možná i historie. Především ve finále s Novakem Djokovičem šestadvacetiletý Švýcar ukázal, že jeho kouzlo netkví jen ve výjimečných úderech, ale především ve schopnosti zvládat klíčové momenty zápasu. Právě v těchto chvílích prakticky nechybuje a vytahuje zbraně, kterým se prostě nedá ubránit.

Srbský tenista prohrál 0:3 na sety, ačkoliv si sám v průběhu zápasu vypracoval celkem sedm setbolů. Dvacetiletý Djokovič vstoupil do prvního velkého finále bez zábran a držel se světovou jedničkou krok.

Djokovič začal skvěle
Deset gamů si oba tenisté drželi servis, aniž by soupeři povolili jediný brejkbol. V jedenáctém gamu přišlo první zaváhání a překvapivě ze strany Federera, který ztratil servis. Srbský tenista podával na vítězství v setu, rychle se dostal do vedení 40:0 a zdálo se, že bez problémů dovede sadu do vítězného konce. Zaplatil však nováčkovskou daň, postupně promarnil pět setbolů a při následném brejkbolu pomohl Švýcarovi dvojchybou.

Zbytečným chybám se Djokovič nevyhnul ani ve zkrácené hře, v níž Federer otočil stav z 2:3 na 6:3 a díky dvojchybě soupeře proměnil druhý setbol. Smolná ztráta úvodního setu Djokoviče nezlomila a v úvodu druhé sady se díky brejku dostal do vedení 4:1. Federer se pak začal tlačit do jeho momentálně slabší bekhendové strany a vyrovnal, ale ve dvanácté hře se znovu před Djokovičem objevila šance na zisk setu. Při Švýcarově podání měl dva setboly, ale o první ho Federer připravil esem a při druhém zahrál míč o milimetry do autu.

Federer - šampion tie-breaků
Stejně jako v úvodní sadě tak rozhodoval tie-break, v němž šestadvacetiletý Federer zářil. Během zkrácené hry pokaždé trefil první servis, při svém podání vůbec nepřipustil výměnu a v těchto chvílích bezmocného Djokoviče porazil 7:2.

I ve třetím setu byl duel naprosto vyrovnaný, oba hráči předváděli tenis nejvyšší možné kvality a drželi si servis. Federer v průběhu zápasu předvedl 42 vítězných úderů, Djokovič o deset méně. Švýcarský tenisový šampion však v klíčových momentech zahrával až neskutečné míče, a když v desáté hře dostal při Djokovičově podání šanci na ukončení zápasu, druhý mečbol proměnil.

Stejně jako loni tak vyhrál tři ze čtyř letošních grandslamových turnajů, zakleté pro něj stále zůstává jen antukové Roland Garros. Díky dnešnímu vítězství získal prémii 1,4 milionu dolarů.

Výsledek:
Muži: Dvouhra - finále: Federer (1-Švýc.) - Djokovič (3-Srb.) 7:6 (7:4), 7:6 (7:2), 6:4.