Federer vyhrál třetí set 19:17 a má jistotu medaile

Roland Garros

18:33aktualizováno  19:48
LONDÝN - Švýcarský tenista Roger Federer přidá k rekordním 17 grandslamovým titulům první olympijskou medaili ve dvouhře. První hráč světového žebříčku, který před čtyřmi roky získal zlato ve čtyřhře, dnes po bezmála čtyřech a půl hodinách udolal Argentince Juana Martína Del Potra 3:6, 7:6 a 19:17.

Roger Federer foto: Reuters

Centrální dvorec All England Clubu uvidí v neděli reprízu nedávného wimbledonského finále, do boje o titul totiž postoupil i domácí Andy Murray po výhře dvakrát 7:5 nad Novakem Djokovičem ze Srbska.

Premiérové olympijské medaile ve dvouhře si zajistily rovněž obě finalistky ženské dvouhry, Maria Šarapovová a Serena Williamsová. Šarapovová v duelu ruských hráček porazila Marii Kirilenkovou, čtvrtfinálovou přemožitelku Petry Kvitové, za hodinu a 29 minut 6:2 a 6:3. Wimbledonská šampionka Williamsová smetla z kurtu po setech 6:1 a 6:2 světovou jedničku Viktorii Azarenkovou z Běloruska.

Sedminásobný wimbledonský šampion Federer na oblíbené trávě prohrál s Del Potrem úvodní set 3:6. Pak však zvládl dramatickou koncovku druhé sady, kterou získal v tie-breaku poměrem 7:5.

Zápas trval 4 hodiny a 26 minut

Velké drama se odehrálo ve třetí sadě. Osmnáct gamů ani jeden z tenistů neztratil servis. Pak Del Potro dvěma dvojchybami pomohl Federerovi k brejku na 10:9, ale Švýcar nabídnutou šanci nevyužil a své podání prohrál čistou hrou.

I při dalších Jihoameričanových podáních měl šance, ale na další brejk si musel počkat až do 35. gamu. Dostal se do vedení 18:17 a napodruhé už při servisu nezaváhal. Při prvním mečbolu sice zahrál volej jen do pásky, ale při druhém už Del Potro zakončil výměnu do sítě. Zápas skončil po čtyřech hodinách a 26 minutách, jen třetí sada trvala 163 minut.

Byl to nejdelší třísetový zápas v éře profesionálního tenisu, která začala v roce 1968. Federer s Del Potresm o třiadvacet minut překonali duel Novaka Djokoviče s Rafaelem Nadalem ze semifinále turnaje v Madridu v roce 2009. Utkání z druhého kola londýnské olympiády mezi Jo-Wilfriedem Tsongou a Milosem Raonicem, které skončilo 25:23 v třetím setu, se stihlo za méně než čtyři hodiny a bylo rekordní jen v počtu gamů.

Murray s Djokovičem ve druhém mužském semifinále předváděli výborný pohyb a obranu, pro oba z nich bylo těžké výměny ukončit. Dlouho si bez větších problémů drželi servis, než se ve dvanáctém gamu prosadil Murray. Třetí hráč světa prohozem využil setbol při Djokovičově podání a vyhrál úvodní set 7:5.

Ve druhé sadě měl srbský tenista celkem ve čtyřech gamech šanci sebrat Murraymu servis, ale ani v klíčových okamžicích za stavů 4:4 a 5:5 ji nevyužil. Skotský tenista ho za to potrestal, ve dvanácté hře mu vzal servis a k radosti zaplněných ochozů ukončil zápas.

Djokovič může zopakovat bronz

Třiadvacetiletý tenista, který už čtyřikrát neúspěšně bojoval ve finále o grandslamový titul, tak má jistou olympijskou medaili. Naopak Djokovič může maximálně zopakovat bronz z Pekingu, v duelu zklamaných se utká s Del Potrem.

Třetí hráčka světového žebříčku Šarapovová získala první set hladce za 36 minut, v druhém ale Kirilenková přidala. Poprvé sebrala Šarapovové podání a ujala se vedení 3:2, soupeřka jí ale vzápětí brejk oplatila, vyhrála i další tři hry a postup do boje o zlato si nenechala uniknout.

Serena Williamsová před dnešním duelem Azarenkovou porazila v osmi z devíti vzájemných zápasů, naposledy v semifinále nedávného Wimbledonu. Tentokrát to bylo naprosto jednoznačné utkání, první hráčka světového žebříčku uhrála jen tři gamy.

Dvojnásobná olympiská šampionka ve čtyřhře se o singlový titul utká s vítězkou letošního Roland Garros Šarapovovou a bilance vzájemných utkání znovu hovoří jasně pro ni. Z deseti duelů prohrála jen dva, a to navíc už v roce 2004. Dvakrát se utkaly na londýnské trávě; ve finále Wimbledonu 2004 vyhrála Ruska, před dvěma lety v osmifinále Američanka.