Federální derby: Šafářová s Kvitovou smetly Slovensky a Češky vedou 2:0

14:48aktualizováno  17:46
BRATISLAVA/PRAHA - První kolo ženského tenisového Fed Cupu proti sobě poslal již počtvrté za posledních 11 let výběry Česka a Slovenska. Kvitová a spol. zatím mají se svými sokyněmi bilanci 3:0 na zápasy, Slovenky ovšem slibovali v bratislavském pekle velkou odvetu. Hned první den ale plány naboural, když nejprve Lucie Šafářová porazila 7:5 a 6:1 Danielu Hantuchovou a po ní smetla Petra Kvitová 6:2 a 6:3 Dominiku Cibulkovou.

Lucie Šafářová. foto: ČTK

"Nebojíme se vás, věříme si," znělo ze slovenského týmu před čtvrtým měřením sil Slovensko-Česko v rámci tenisového Fed Cupu. V Národním tenisovém centru v Bratislavě tato slova dokázala potvrzovat soustředěná domácí jednička Daniela Hantuchová pouze v první sadě.

SLOVENSKO - ČESKO 0:2

Daniele Hantuchová - Lucie Šafářová 5:7, 1:6
Dominika Cibulková - Petra Kvitová 2:6, 3:6

Proti Lucii Šafářové nevídaně servírovala a přítelkyně Tomáše Berdycha se mnohdy nedokázala dostat ani do výměny. Ovšem i ona skvěle servírovala a v delších výměnách měla navrch. Obě tenistky se dostali postupně každé k brejkbolu až do stavu 5:5 jej ale nedokázaly využít.

První slabší chvilku na servisu si v závěru setu vybrala domácí hvězda a dvojchybou pomohla české tenistce k brejku, který Šafářová potvrdila při svém podání ziskem první sady v poměru 7:5. "Měla jsem šance za stavu 5:4 při servisu Lucky, ale nevyužila jsem ji a pak už Lucka dominovala. Byla lepší a zasloužila si vyhrát," řekla po zápase České televizi slovenská hráčka.

Daniela Hantuchová.

Druhý set? To byla fantazie v českém balení. Šafářová se zklidnila, přesnila hru a dokázala ničit soupeřku i ze svého slabšího beckhandu. Hantuchová si se soupeřkou, která je ve světovém žebříčku o dvě místa výše (32. pozice proti 30.), nevěděla rady. "Chybí mi po zranění herní praxe a když mi odešel servis, neměla jsem na Lucku zbraň," uznala i sama rodačka z Popradu.

Šafářová sebrala Hantuchové hned druhý servis druhého setu a od té chvíle nebylo o vítězce pochyb. "První set byl vyrovnaný, triumf mě povzbudil do druhého setu, kdy jsem hrála skvěle," potvrdila česká hráčka. Hantuchová od stavu 1:1 nezískala již ani gam a druhá sada skončila za 34 minut triumfem Šafářové 6:1. "Doufám, že to Petru (Kvitovou) nakopne do zápasu s Dominikou Cibulkovou," uvedla česká dvojka po svém triumfu směrem ke druhé dvouhře sobotního programu.

Kvitová se s Cibulkovou nemazlila

A čtvrtfinalistku Australian Open skutečně výkon parťačky nakopnul. V prvním setu nedala Cibulkové šanci, v každé výměně svou soupeřku tlačila a běhavá Slovenka neměla nárok. "Byla jsem hodně nervózní. Fanoušci byli úžasní, mrzí mě, že jsem nepotěšila vítězstvím," přiznala po duelu domácí naděje trému. "Petra hrála skvěle, neměla jsem moc šancí i když ve druhém setu jsem se i já zvedla," dodala smutně sympatická Slovenka.

Dominika Cibulková.

Měla pravdu, ve druhém setu se dokonce domácí bojovnice protlačila ke dvěma brejkbolům, ovšem využít je nedokázala. Naopak česká hráčka hned první v dalším gamu proměnila a dostala se do vedení 4:3. Tím Cibulkovou definitivně zlomila a zápas dotáhla do vítězného konce při servisu soupeřky. Druhý set ovládla v poměru 6:3.

Přesto úplně spokojená se svým výkonem nebyla. "Jsem ráda, že se mi povedlo vyhrát. Ale mohu předvést ještě lepší výkon, bylo tam na můj vkus příliš nevynucených chyb," připomněla Kvitová svých 30 chyb oproti 27 soupeřky. Na vítězné míčky ale vyhrála 28:8 a svá slova o zlepšení by ráda potvrdila hned v prvním dvouhře nedělního programu.

"Doufám, že to zítra ukončím," dodala bojovně před soubojem jedniček s Danielou Hantuchovou. Pokud se to osmnácté hráčce světa povede, bude to osmý vítězný zápas na slovenské půdě v řadě. V roce 2007 triumfovaly Češky na stejném místě 5:0. Bude se historie opakovat?