30. prosince 2007 19:09 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Favorit Morgenstern vletěl do Turné vítězně

Rakušan Thomas Morgernstern zvítězil v prvním závodě Turné čtyř můstků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakušan Thomas Morgernstern zvítězil v prvním závodě Turné čtyř můstků. | foto: AFP

OBERSDORF Rakouský skokan na lyžích Thomas Morgernstern potvrtil v prvním závodě Turné čtyř můstků roli favorita. Jednadvacetiletý závodník předvedl nejdelší skok dne 141,5 metru a s přehledem zvítězil. Připsal si tak sedmé vítězství v osmém závodě letošního Světového poháru.

Čeští skokani Jakub Janda a Roman Koudelka si připsali body. Koudelka skončil šestnáctý. Vítěz předloňského ročníku Turné obsadil při svém prvním startu v této sezoně Světového poháru 21. místo.

Morgenstern, který přišel o letošní neporazitelnost v předvánoční generálce na Turné ve švýcarském Engelbergu, se před zraky 22.000 diváků vrátil na vítěznou vlnu. Po prvním kole byl sice třetí za krajany Gregorem Schlierenzauerem a Wolfgangem Loitzlem, v druhém však exceloval. Svým druhým skokem zaostal jen dva metry za rekordem můstku. Druhého Schlierenzauera, kterému už vítr při druhém skoku tolik nepřál, porazil nakonec drtivě o 15,2 bodu.

Na třetí místo se vyšvihl z průběžné páté pozice výkonem 137 metrů čtyřnásobný vítěz Turné Fin Janne Ahonen. Koudelka v k.o. systému v prvním kole výkonem 123 metrů jasně porazil Vincenta Descombese z Francie a obsadil 22. místo, které pak skokem do vzdálenosti 127 metrů ještě vylepšil. Také Janda z 23. pozice postoupil o něco výš a připsal si premiérových deset bodů.

V souboji s rakouským favoritem Andreasem Koflerem v prvním kole Jandovi pomohl soupeřův pád. Dosud čtvrtému muži průběžného pořadí Světového poháru se po dopadu rozjely lyže, Kofler upadl a narazil do mantinelu. S podezřením na vážné poranění kolena či bérce levé nohy byl převezen do nemocnice. Třiadvacetiletý Rakušan skočil o čtyři metry dál než Janda.

Postup mezi nejlepší třicítku těsně unikl Martinu Ciklovi, který prohrál duel s Polákem Kamilem Stochem o pouhé čtyři desetiny bodu. Cikl, jenž se před Turné blýskl devátým místem na Světovém poháru v Engelbergu, obsadil 32. příčku. Další český skokan Borek Sedlák skončil na 42. místě, Jan Matura obsadil 48. pozici.