Fantazie. Koudelka skončil čtvrtý, Hlava pátý

17:06aktualizováno  19:53
LILLEHAMMER - Roman Koudelka skončil čtvrtý ve druhém závodě Světového poháru skokanů na lyžích v Lillehammeru a o jednu pozici vylepšil svůj výsledek za zahajovacího dílu z minulého týdne v Kuusamu. Na norském můstku navíc české jedničce nečekaně skvěle sekundoval Lukáš Hlava, který poprvé v životě pronikl do elitní desítky a skončil pátý.

Roman Koudelka foto: Reuters

Dva čeští skokané v elitní pětce byli naposledy v roce 1993 při březnových letech v Planici. Jaroslav Sakala tehdy skončil čtvrtý a Jiří Parma pátý. Dnes bodoval i sedmadvacátý Jakub Janda. Do druhého kola nepostoupil z českého kvarteta pouze šestnáctiletý Vojtěch Štursa, který při své premiéře v hlavním závodě obsadil mezi padesátkou účastníků 49. místo.

"Ještě pořád jsme neskončili u jedničky, takže to může být ještě lepší. Ale je to dobré. Zvlášť u Koudyho, který dneska měl v druhém skoku trochu smůlu na poryv větru, rozhodilo ho to spíš v hlavě, takže měl na stupně vítězů," řekl kouč týmu David Jiroutek. "A je dobré, že mu Lukáš (Hlava) sekundoval, letos konečně dospívá. Minule měl smůlu," poukázal trenér na jednatřicáté místo Hlavy v minulém závodu v Kuusamu.

Stejně jako v Kuusamu zvítězil Rakušan Andreas Kofler, který si k sedmému triumfu v kariéře pomohl rekordem můstku 105 metrů z prvního kola. Druhý skončil Richard Freitag z Německa před Polákem Kamilem Stochem, který v druhém kole odsunul o jedno místo oba české reprezentanty.

Koudelka za ním zaostal o 1,1 bodu, Hlava, který minule ve Finsku neprošel ani do druhého kola, ztratil další 1,7 bodu. Jeho dosavadním maximem přitom bylo 15. místo z prosince 2009 v Oberstdorfu, pak byl ještě o dva týdny později 16. v Sapporu; tím ale výčet umístění sedmadvacetiletého skokana ve dvacítce končí.

Koudelka je celkově pátý

O pět let mladší Koudelka, který úvodním pokusem předvedl třetí nejdelší skok dne 99,5 metru, těsně atakoval své maximum v SP, kterým je třetí místo z lednového závodu v letech v Harrachově. Čtvrtý byl ve Světovém poháru popáté v kariéře a nyní mu po dvou závodech patří v průběžném pořadí páté místo, Hlava je osmý.

"Vládne samozřejmě velká spokojenost. První skok byl výborný, i když jsem trochu pokazil telemark, protože mě tam sfoukl vítr. V druhém kole jsem zase dostal trochu poryv větru na nájezdu, trochu mě to rozhodilo, takže pořád jsou rezervy. Přesto je čtvrté místo skvělé, nemůžu zase chtít hned vyhrávat," komentoval Koudelka závod.

Jiroutek mu hned po závodu řekl, že by bylo lepší, aby stupně vítězů přišly nikoliv v Norsku, ale na důležitějších místech. Měl na mysli Harrachov, kde se bude skákat příští týden. "Určitě to pomůže celýmu týmu, doma si člověk daleko víc věří, ucítíme větší podporu," prohlásil trenér. Prý i tradiční větší tlak domácího prostředí jeho svěřenci mohou využít. "Ten tlak bude jiný. V minulosti jsme v Harrachově mohli akorát překvapit, letos budeme chtít být dobří," dodal.

Nejlepší český skokan má přitom ještě před Harrachovem před sebou jednu výzvu. Na velkém můstku v Lillehammeru, kde se bude skákat v neděli, totiž ještě během své kariéry nebodoval, nejlépe na něm byl jednatřicátý.

"Vynechám tréninkové kolo, skočím si v kvalifikaci a snad mi to vyjde," věřil Koudelka. Skok v kvalifikaci pro něj bude tréninkový. "Snad v té desítce budu co nejdéle, je to velká výhoda (nemít povinnou kvalifikaci), místo abych se nervoval, v klidu se připravím," dodal.

Mezi oběma koly mužského závodu byla jako historicky první vítězka ženského SP korunována Američanka Sarah Hendricksonová. Sedmnáctiletá suverénka závodu v Lillehammeru předvedla dva nejdelší skoky dne 100,5 a 95,5 metru a opanovala dámskou pohárovou premiéru nové olympijské disciplíny s drtivým náskokem téměř 30 bodů před Coline Mattelovou z Francie. Třetí skončila Němka Melanie Faisstová.

Z dvojice českých reprezentantek se probojovala do druhého kola pouze Vladěna Pustková. Předvedla skoky dlouhé 85,5 a 74,5 metru a získala dva body za 29. místo. Lucie Míková obsadila 37. pozici.