Fantastický Ronaldo. Hattrickem zařídil remízu se Španělskem 3:3

20:45aktualizováno  21:59
SOČI - Fotbalisté Portugalska na úvod mistrovství světa ve strhujícím šlágru remizovali se Španělskem 3:3 díky hattricku Cristiana Ronalda.

Cristiano Ronaldo byl u fantastického zápasu téměř u všeho. foto: Reuters

Dobře načasovaný trest. Cristiana Ronalda poslal ‚Madrid‘ v den zápasu se Španělskem na dva roky do vězení

Hvězdný kapitán zajistil evropským šampionům bod až v 88. minutě z přímého kopu. Dva góly v Soči vstřelil útočník Diego Costa, jednou se trefil jeho defenzivní spoluhráč Nacho.

„Jsem velmi šťastný. Je to asi můj nejlepší hattrick, další v mé kariéře. Ale nejdůležitější je vyzdvihnout týmový úspěch. Jsme rádi, že jsme dokázali vyrovnat, ukázali jsme, že v sebe věříme až do samého konce,“ řekl novinářům Ronaldo.

Je to tam. Cristiano Ronaldo vyrovnává na 3:3.

Vítězná premiéra tak nevyšla španělskému trenérovi Fernandu Hierrovi, který teprve ve středu nahradil Julena Lopeteguiho.

Toho vedení svazu odvolalo kvůli tomu, že se ještě před startem šampionátu dohodl na působení v Realu Madrid.

„Hráči si věřili a bojovali, což je důležité po tom všem, co se u nás stalo. Máme hodně vyspělý tým, který ví, co chce, a hodně toho spolu odehrál,“ uvedl Hierro.

Skupinu B po úvodním kole vede Írán, který vstoupil do turnaje výhrou 1:0 nad Marokem. Druhé zápasy jsou na programu ve středu, kdy Portugalci narazí na Maroko a Španělé změří síly s Íránem.

Úvod dokonale vyšel portugalskému týmu. Ronalda v pokutovém území fauloval spoluhráč z Realu Madrid Nacho a rozhodčí Rocchi nařídil penaltu, kterou třiatřicetiletý kanonýr ve čtvrté minutě bezpečně proměnil.

Diego Costa se raduje z vyrovnání na 2:2.

Ronaldo skóroval na čtvrtém světovém šampionátu, čímž dorovnal rekordmany Brazilce Pelého a Němce Uweho Seelera s Miroslavem Klosem.

Držitel Zlatého míče za loňský rok se také jako první fotbalista v historii trefil na osmi po sobě jdoucích velkých turnajích, jeho série začala už na ME 2004.

Portugalsko - Španělsko 3:3

Branky: 4. z pen., 44. a 88. Ronaldo - 24. a 55. Diego Costa, 58. Nacho. Rozhodčí: Rocchi - Di Liberatore, Tonolini (všichni It.) - Irrati (video, It.). ŽK: B. Fernandes - Busquets. Diváci: 43.866.
Portugalsko: Patrício - Soares, Pepe, Fonte, Guerreiro - W. Carvalho, Moutinho - Bernardo Silva (69. Quaresma), Guedes (80. André Silva), B. Fernandes (68. Mário) - Ronaldo.
Španělsko: De Gea - Nacho, Piqué, Ramos, Alba - Busquets, Koke - David Silva (86. Vázquez), Isco, Iniesta (70. Thiago) - Diego Costa (77. Aspas).

Španělé přečkali několik soupeřových brejků a ve 24. minutě vyrovnali. Costa si pohrál s obránci a zakončil přesnou střelou. Rocchi ještě situaci konzultoval s videorozhodčím, protože Costa udeřil loktem obránce Pepeho, ale italský sudí nakonec gól uznal.

Hráči „La Roja“ poté získali převahu a brzy mohli přidat druhý zásah, Isco však tvrdou ránou napálil jen břevno.

Po rychlé akci zase Iniesta těsně minul portugalskou branku. Konec prvního poločasu tak opět patřil Ronaldovi, jehož střelu z hranice šestnáctky chybující brankář De Gea mezi rukavicemi propustil do sítě.

„Být brankářem vyžaduje určitou psychologii, ale nemáme o Davidovi absolutně žádné pochybnosti,“ řekl Hierro o gólmanovi Manchesteru United.

Do druhého dějství zase vstoupili lépe mnohem lépe Španělé. Busquets po standardní situaci vrátil míč hlavou před branku a volný Costa v 55. minutě zblízka vyrovnal.

Už za tři minuty otočil skóre bek Nacho krásnou střelou halfvolejem, kdy se míč ještě od obou tyčí odrazil do sítě.

Cristiano Ronaldo vyrovnává na 3:3.
Cristiano Ronaldo se raduje z vyrovnávacího gólu na 3:3.

Za dvacet minut mohl Costa zkompletovat hattrick, ale v šestnáctce tentokrát minul.

Portugalci se dlouho k ničemu nedostali, těsně před koncem si ale Ronaldo vybojoval přímý kop a precizně ho proměnil. Španělé závěrečný tlak soupeře přečkali a prodloužili sérii bez porážky na 21 zápasů.

„Bojovali jsme až do konce a věřili, že je to možné. Nechtěli jsme remízu, ale nakonec myslím, že je to zasloužený výsledek,“ konstatoval portugalský trenér Fernando Santos.

„Cristiano Ronaldo je neuvěřitelně mentálně odolný, má technickou kvalitu a úžasnou mysl. To z něj dělá jednoho z nejlepších na světě,“ dodal.

Ronaldo dal první gól Portugalců na osmém turnaji v řadě

Portugalský kanonýr Cristiano Ronaldo jako první fotbalista v historii skóroval na osmi po sobě jdoucích velkých turnajích.

Hvězdný útočník Realu Madrid vstřelil gól na evropských šampionátech 2004, 2008, 2012 a 2016 a také na mistrovstvích světa 2006, 2010, 2014 i na letošním šampionátu, kde v úvodním duelu se Španělskem zaznamenal dokonce hattrick a zařídil remízu 3:3.

Třiatřicetiletý Ronaldo je zároveň teprve čtvrtým hráčem, který se střelecky prosadil na čtyřech světových šampionátech.

Dosud se to povedlo jen brazilské legendě Pelému a Němcům Uwemu Seelerovi a Miroslavu Klosemu, který je s 16 góly nejlepším střelcem v historii MS.

Při předchozích třech startech na světových mistrovstvích rodák z Madeiry vždy skóroval jen jednou.

Tentokrát se ale Ronaldo hned v prvním utkání blýskl hattrickem, když proměnil penaltu, prosadil se střelou z dálky a také z přímého kopu.

Se šesti zásahy je tak po devítigólovém Eusebiovi druhým nejlepším portugalským střelcem v historii MS.

Na evropských šampionátech zaznamenal Ronaldo devět branek. Celkem má v reprezentačním dresu na kontě už 84 gólů a na druhém místě historických tabulek reprezentačních střelců se dotáhl na maďarskou legendu Ference Puskáse.

Více branek za národní tým nastřílel jen Íránec Alí Daeí (109).