Famózní start Sáblíkové, získala zlato na třech kilometrech

0:02aktualizováno  0:42
VANCOUVER - Hned v prvním startu se povedlo největší české naději Martině Sáblíkové získat nejcennější olympijský kov. Ve Vancouveru ovládla závod na 3 kilometry.

Martina Sáblíková se raduje ze zlata. foto: Reuters

Profil

Jméno a příjmení: Martina Sáblíková
Datum a místo narození: 27. května 1987, Nové Město na Moravě
Výška a váha: 171 cm, 54 kg Medaile na OH: 2010 (Vancouver) - zlato
Největší úspěchy: MS 2007 - 2x zlato (3000 m a 5000 m); MS 2008 - zlato (5000 m); MS 2009 - zlato (5000 m) a stříbro (3000 m); MS 2009 (víceboj) - zlato; ME 2007 a 2010 (víceboj) - zlato.

Druhé dojela nakonec největší soupeřka české královny Němka Beckertová, které Sáblíková nadělila dvě vteřiny. Třetí skončila domácí Grovesová, která jela ve stejné jízdě jako Beckertová.

"Závod to byl úžasný, Martina jela jak bylo s trenérem domluveno. Byl to od ní skvělý výkon. Byla jsem strašně nervózní, sledovala jsem každý její krok," radovala se po dojezdu i Sáblíkové parťačka, teprve sedmnáctiletá Karolína Erbanová.

Dvaadvacetiletá Sáblíková se startovním číslem 63 nastupovala do závodu v jedenácté rozjížďce jako první z hlavních adeptek na vítězství. Stalo se tak jen chvilku poté, co domácí hrdince Cindy Klassenové v předchozí jízdě došly síly, a skončila hluboko v poli poražených. Se silami bojovala v závěru i česká královna ledových oválů.

"Kolo před cílem už jsem byla docela hotová a snažila se s tím bojovat. Velký díky patří trenérovi, který mě skvěle naváděl a dokázal mě nahecovat," svěřila se po závodě s dojmy Martina Sáblíková.

SÁBLÍKOVÁ SLAVÍ ZLATOU OLYMPIJSKOU MEDAILI:

Sáblíková před zraky českého hokejového týmu včetně kapitána Patrika Eliáše šla od začátku za svým cílem. Již na prvních mezičasech měla náskok na do té doby vedoucí Američanku Nancy Swider-Peltzovou, která zajela čas 4:11,16.

Tři kola před cílem činil náskok 3,41 sekundy, dvě kola před cílem už to bylo čtyři a půl, před poslední šestistovkou měla Sáblíková k dobru již 6,40. Cílem projela v čase 4,02:53 a nový rekord dráhy v Richmondu ocenili aplausem vestoje i přihlížející hokejisté včetně Jaromíra Jágra. Následovalo čekání, jak si v závěrečných třech jízdách povedou největší konkurentky mistryně světa na této trati z roku 2007.

Martina Sáblíková se raduje při květinovém ceremoniálu.

V následující jízdě se další domácí zástupkyně Clara Hughesová sice dostala na druhou příčku, ale se ztrátou téměř tři a půl sekundy na pětinásobnou mistryni světa. V předposlední jízdě se postavily na start Beckertová, která v této sezoně Sáblíkovou na trojce dvakrát porazila, a Grovesová.

Obě se zařadily za českou hvězdu s více než dvousekundovou ztrátou a v tu chvíli se mohla Sáblíková začít radovat z olympijské medaile. "Jsem strašně šťastná. Je to neuvěřitelné a nevím, co mám říct," hledala slova Sáblíková poté, co veděla, že zlato jí už nikdo nevezme.

Závěrečná jízda s Nizozemkou Ireen Wüstovou a Danielou Anschützovou-Thomsovou její radost jen umocnila. Obhájkyně zlata z Turína Wüstová rozjela závod výborně a ještě na mezičase tři kola před cílem měla k dobru 1,17 sekundy. Tempo však nevydržela, o kolo později již ztrácela šest desetin a skončila až sedmá.