Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Famózní obrat házenkářů. Češi porazili Makedonii a jsou ve hře o semifinále

22:17
Varaždín - Čeští házenkáři v druhém utkání čtvrtfinálové skupiny na mistrovství Evropy v Chorvatsku po famózním obratu udolali Makedonii 25:24. Reprezentanti ve Varaždínu ještě ve 43. minutě prohrávali i vinou sporných verdiktů ruských rozhodčích o pět branek, ale v závěru skóre otočili. V poslední sekundě zachránil národnímu celku výhru gólman Tomáš Mrkva, který chytil sedmičku.

Pavel Horák foto: ČTK

Český tým v šestičlenné čtvrtfinálové skupině po úvodní prohře od Německa oslavil první vítězství a se čtyřmi body je na čtvrtém místě. Stejně bodů mají druhé Španělsko a třetí Německo. Reprezentace dosáhla na třetí výhru na turnaji, předtím v základní skupině zdolala Dány a Maďary.

V závěrečném utkání čtvrtfinálové fáze změří reprezentanti ve středu síly se Slovinskem, bronzovým medailistou z loňského světového šampionátu. Pokud zvítězí a zároveň Německo bude remizovat se Španělskem, postoupí Češi senzačně do semifinále, kam projdou první dva celky skupiny.

ČESKO - Makedonie 25:24 (11:13)

Sestava a branky ČR: Galia, Mrkva - Horák 8, Kašpárek 6, Hrstka 4/4, Zdráhala 4, Číp 2, Šlachta 1, Bečvář, Stehlík, Petrovský, Mubenzem, Kasal, Landa, Kotrč, Sviták.

Nejvíce branek Makedonie: Taleski 5. Rozhodčí: Voloďkov, Zotin (oba Rus.). Sedmimetrové hody: 4/4 - 4/2. Vyloučení: 5:2. ČK: 56. Landa.

Češi částečně oplatili Makedonii porážky z minulých let. Balkánský soupeř je s pomocí rozhodčích předloni vyřadil ve světové kvalifikaci a předtím i v evropské kvalifikaci. Na ME v roce 2014 spolu oba soupeři remizovali a dva roky předtím zvítězila opět Makedonie.

Čeští trenéři udělali změnu v sestavě a do utkání nasadili dodatečně povolaného Šlachtu místo Zemana. Reprezentantům nevyšel úvod a kvůli dvěma brzkým vyloučením Landy už ve 12. minutě prohrávali o čtyři branky.

Ruští rozhodčí Voloďkov a Zotin byli k českému celku, jak už je v zápasech s Makedonií tradicí, přísnější, přesto reprezentanti do pauzy stáhli skóre na 11:13.

Národnímu týmu nevyšel ani vstup do druhého dějství, a když ve 43. minutě zvýšil Velkovski na 20:15 pro Makedonii, zdálo se rozhodnuto. Jenže Češi ukázali nesmírně bojovného ducha. Galiu v brance nahradil Mrkva a jeho spoluhráči začali mohutně dotahovat.

Hrstka ve 49. minutě snížil ze sedmičky už jen na rozdíl dvou tref a po několika Mrkvových zákrocích ze stejné situace v 54. minutě srovnal. V 57. minutě poslal Horák, který byl s osmi góly nejlepší střelec, český celek poprvé do vedení.

Makedonci pak srovnali, ale v 59. minutě propálil vše před sebou Kašpárek. Balkánský soupeř pak okolo závěrečné sirény dostal míč do sítě a ruští sudí po poradě u videa nařídili sedmimetrový hod, který Mrkva Manaskovovi chytil a odstartoval českou radost.

Reprezentace hraje na mistrovství čtvrtfinálovou fázi poprvé od roku 2010, kdy obsadila desáté místo. Českým maximem je šestá příčka z roku 1996.