Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Famózní Messi dovedl Barcelonu k triumfu v Lize mistrů

20:15aktualizováno  23:25
PRAHA/LONDÝN - 56. ročník Ligy mistrů má za sebou poslední duel, který proti sobě svedl stejně jako v roce 2009 fotbalisty FC Barcelona a Manchesteru United. A stejně jako před dvěma lety, tak i nyní na svatostánku ve Wembley slaví po vítězství 3:1 triumf Katalánci. Pro Barcelonu je to čtvrté vítězství v Lize mistrů (PMEZ) po letech 1992, 2006 a 2009.

FC Barcelona - Manchester United (Messi slaví). foto: Reuters

Fotbalový svět se opět klaní Španělsku, potažmo Katalánsku. Po triumfu v Lize mistrů v roce 2009, vítězství Španělska na MS 2010, vládne evropské klubové kopané opět celek vedený čtyřicetiletým koučem Pepem Guardiolou. Barcelonští nedali v nádherném finále v londýnském svatostánku ve Wembley šanci Manchesteru United a vyhráli 3:1.

"Zasloužili si to, hrají skvělý fotbal. Neudělali jsme dost pro to, abychom jim způsobili problémy při držení míče. Nemají klasického útočníka, protože Villa a Pedro sbíhají z krajů, ale dělají obraně velké potíže," řekl po utkání zklamaný kapitán Manchesteru Nemanja Vidič.

Kdo viděl prvních deset minut zápasu, pod Vidičova slova by se ale nepodepsal. Fotbalisté United létali po hřišti, napadali hluboko na útočné polovině rozehrávku hráčů Barcelony a vyhlášení míčoví kouzelníci nevěděli, kde jim hlava stojí. Vše jako kdyby změnila 11. minuta, parádní kolmice Xaviho na Villu a na poslední chvíli včasný skluz Ferdinanda.

FC Barcelona  - Manchester United (Pedro střílí branku).

Barcelonští dostali hru pod svou kontrolu a z tlaku vytěžili i první branku - ve 27. minutě vyslal Xavi do vápna další nádhernou přihrávku, tentokrát na Pedra a ten se nemýlil - 1:0. Z pohody ale Katalánce vykolejila situace ze 34. minuty. Rooney a spol. zapresovali na své pravé straně, obrali o míč Busquetse a rodák z Liverpoolu po narážečce s Giggsem vyrovnal.

FC Barcelona  - Manchester United (Rooney střílí branku).

"Zaskočili Barcelonu její vlastní zbraní, vysokým presinkem. Bez rizika ale proti ní hrát nelze," okomentoval branku United Josef Csaplár ve studiu České televize. Jenže do druhé půle vstoupili svěřenci Pepe Guardioly impozantně a 90 tisíc fanoušků v hlediště Wembley očekávalo, kdy přijde další gól.

V 54. minutě polovina fandů začala slavit, druhá smutnit. Neudržitelný Messi převzal 30 metrů od branky míč na pravé straně, proletěl s ním před pokutové území a nádhernou ranou ze 20 metrů poslal Barcelonu opět do vedení - 2:1. Následujících 15 minut bylo pro "Rudé ďábly" peklem na zemi.

FC Barcelona  - Manchester United (Messi střílí branku).

Akce Barcelony střídala akci a když se proháčkoval v 69. minutě do vápna Messi a předložil míč proti noze Villovi, bylo to již 3:1. Španělský kanonýr nedal fantasticky chytajícímu Van der Sarovi (v jeho posledním zápase kariéry) šanci. Barcelonští kontrovali hru, soupeř se zmohl v závěru pouze na střelu Rooneyho, která ale mířila nad břevno.

FC Barcelona  - Manchester United (Villa střílí branku).

A tak po závěrečném hvizdu hlavního sudího Kassaie z Maďarska mohla vypuknout zasloužená katalánská radost. "Manchester převýšili ve druhé půli o třídu. Zapnuli na další rychlostní stupeň a soupeř neměl šanci," shrnul dění na hřišti Csaplár. 107 schodů k poháru do čestné lóže jako první vystoupal kouč Guardiola a jako poslední "kapitán" Eric Abidal.

FC Barcelona  - Manchester United (zklamaní Rooney a Giggse).

Francouzský levý převzal kapitánskou pásku od Xaviho, aby mohl jako první pozvednou slavnou trofej nad hlavu. Důvod? Ještě v březnu bojoval Abidal o život, když musel na operaci z nádorem na játrech. Nyní může s parťáky slavit čtvrtý triumf Barcelony v nejslavnější klubové soutěži světa.

FC Barcelona  - Manchester United (Abidal slaví s trofejí).

Tři z nich navíc "blaugranas" získali v posledních pěti letech (2006, 2009 a 2011) a dokazují to, co si o nich myslí celý fotbalový svět: že jsou momentálně nejlepším týmem planety. Na Pyrenejském poloostrově bude určitě dlouhá noc a neděle. Zaslouženě.

Finále fotbalové Ligy mistrů v Londýně

FC Barcelona - Manchester United 3:1 (1:1)
Branky: 27. Pedro, 54. Messi, 69. Villa - 34. Rooney. Rozhodčí: Kassai - Erös, Ring (všichni Maď.). ŽK: Alvés, Valdés - Carrick, Valencia. Diváci: 87.695.

Barcelona: Valdés - Alvés (88. Puyol), Mascherano, Piqué, Abidal - Xavi, Busquets, Iniesta - Messi, Villa (86. Keita), Pedro (90. Afellay). Trenér: Guardiola.

Manchester: Van der Sar - Fabio (69. Nani), Ferdinand, Vidič, Evra - Valencia, Giggs, Carrick (77. Scholes), Pak Či-song - Rooney, Hernández. Trenér: Ferguson.