21. února 2007 17:33 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Extralize se bortí plány na uzavření soutěže

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Profesionální kluby zrušily jednu z hlavních podmínek pro postup do extraligy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Profesionální kluby zrušily jednu z hlavních podmínek pro postup do extraligy. | foto: Luboš PavlíčekČTK

JIHLAVA Týmy z nižších hokejových soutěží mají větší šanci vstoupit mezi čtrnáctku "vyvolených". Hokejová asociace zrušila jednu z podmínek postupu do extraligy - poplatek 25 milionů korun. Další však zůstávají v platnosti.

Profesionální kluby tak vyhověla námitkám Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS),
který jí hrozil pokutou v případě, že dostatečně nezdůvodní důvody, proč tutu sumu požaduje, a chtěl zahájit s extraligovými kluby správní řízení.

Antimonopolnímu úřadu se současně nelíbila ani snaha manažerů nejvyšší soutěž uzavřít.

"Valná hromada rozhodla, že ze schválených podmínek tuto část vypustí. Když tedy vítěz první ligy splní další podmínky, vstoupí do příštího ročníku, který by se tak hrál s patnácti týmy," řekl ředitel soutěže Stanislav Šulc.

Extraligoví manažeři se na tom dnes dohodli po několikahodinovém jednání v Jihlavě. "Poté, co jsme získali zvýrazněné stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, jsme o tom diskutovali dlouho," uvedl Šulc. Hlasování o změně podmínek, na kterých se zástupci klubů dohodli v dubnu loňského roku, však nebylo jednomyslné. "Většina ale byla pro zrušení," řekl ředitel soutěže.

Patnáctičlenná soutěž se však bude hrát případně jen jeden rok. Ještě v létě by totiž mělo dojít k úpravě pravidel a bude stanoven způsob, jakým se počet klubů opět sníží na současných čtrnáct. "Zvolíme takovou formu soutěže, aby extraliga zůstala otevřená, bylo možné do ní postoupit, ale po jejím skončení bylo celků opět čtrnáct," uvedl Šulc.

Přesnou formu, jak toho bude docíleno, ale nechtěl specifikovat. "Možných variant je celá řada. Momentálně máme ale čas. Budeme to řešit po skončení sezony," řekl ředitel extraligy. V úvahu přichází například zavedení různých forem baráže, prolínací soutěž či přímý sestup.

Základními podmínkami postupu do extraligy jsou momentálně vítězství v play off první ligy, odpovídající stadion a dostatečné ekonomické zajištění. Vedle toho musí mít adept na postup mezi elitu i stanovenou základnu mládeže.
Lidovky.cz, ČTK