Extraliga: Plzeň díky třem gólům ve druhé části porazila tápající Spartu 3:1

21:13
PRAHA - Hokejisté Plzně porazili ve 31. kole Spartu Praha 3:1 a po reprezentační přestávce se vrátili na vítěznou vlnu. O osudu utkání rozhodli v úvodu druhé třetiny třemi trefami v rozmezí čtyř minut a 15 vteřin. Hosté dokázali gólově odpovědět až v závěrečné části a nebodovali již počtvrté v řadě.

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha. Z gólu se radují hokejisté Plzně. foto: ČTK

Domácí začali aktivněji, ale jen s obtížemi přecházeli přes hosty dobře střežené střední pásmo. Sparťané navíc podnikali nebezpečné brejky. Pechův pokus z pravého kruhu však stačil plzeňský gólman Svoboda vyrazit. Indiáni pořádně zahrozili až díky početní výhodě ve 13. minutě, kdy po křížné přihrávce Gulaše zblízka nedokázal skórovat Mertl.

Během dalšího oslabení v závěru první třetiny hosty od pohromy uchránil jen pozorný Aittokallio, který kapituloval až na začátku prostřední části krátce po skončení přesilovky domácích. Ránu Čerešňáka od modré čáry finský gólman odrazil přímo do Gulašovy nohy, od níž kotouč doputoval do sítě.

Hokejová extraliga - 31. kolo

• Jihlava - Zlín 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
  • Litvínov - Olomouc 2:3 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 0:1 - 0:0)
  • Plzeň - Sparta Praha 3:1 (0:0, 3:0, 0:1)
  • Vítkovice - Pardubice 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
  • Brno - Chomutov 2:3 (2:2, 0:0, 0:1)
  • Liberec - Mladá Boleslav 4:3 po sam. nájezdech (2:2, 0:0, 1:1 - 0:0)
  • Hradec Králové - Třinec 2:3 v prodl. (0:0, 0:2, 2:0 - 0:1)

O 34 vteřin později navíc dorážkou Kracíkovy střely ze vzduchu zvýšil na 2:0 Indrák. Rozjetou Plzeň mohl zbrzdit ve 23. minutě Kumstát, pokusem z mezikruží ovšem neuspěl a iniciativu opět převzali ve velké rychlosti přesně kombinující domácí.

Indrák sice ve třech gólových šancích selhal, ale ve 25. minutě potrestal vyloučení Vrány šikovnou tečí Kratěnovy střílené přihrávky Mertl. Sparťany neprobudil ani oddechový čas a jen se štěstím přečkali 41 vteřin dlouhé dvojnásobné oslabení, v němž jejich nedisciplinovanosti nevyužil zblízka ke skórování Mertl.

Až po polovině utkání znovu zaměstnali Svobodu pokusy Vrány a Pecha. Jinak hru ovládali v pohodě hrající Indiáni. Necelé tři minuty před pauzou však Schleiss v dobré pozici trefil pouze pravou tyč a z protiútoku na druhé straně ani nadvakrát neprostřelil Svobodu Kalina.

Ve třetí dvacetiminutovce hosté zjednodušili hru, ale dlouho si nemohli vypracovat gólové příležitosti. Až při vyloučení Indráka v 51. minutě úspěšně tečoval Pavelkovo nahození Vrána. Sparťané vycítil šanci na korekci výsledku, ale o tři minuty později bekhendovou dorážku Říčky skvěle zastavil svým pravým betonem Svoboda a pokus o závěrečný nápor pokazil hostům zbytečný trest Švrčka.