Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Extraliga: Moravskoslezské derby ovládly Vítkovice, Sparta si opět poradila s Plzní

20:04
PRAHA - 39. kolo hokejové extraligy nabídlo hned tři regionální bitvy, Liberec hrál v Mladé Boleslavi, Olomouc dorazila do Brna a Vítkovice přivítaly Třinec. Právě 101. moravskoslezské derby bylo nesmírně atraktivní podívanou, padlo v něm devět branek. Domácí se i díky dvěma gólů Tybora radovali z přesvědčivého vítězství 6:3.

Radost hokejistů Vítkovic po triumfu v derby nad Třincem. foto: ČTK

Vítkovice porazily Třinec poprvé v sezoně, předchozí zápasy ztratily po výsledcích 2:3 a 0:5. Karlovy Vary, které se chtěly odpoutat od posledního místa, možná překvapivě přemohly i díky dvěma využitým přesilovkám Zlín.

Litvínov potvrdil pověst nejlepšího týmu v prodloužení proti Pardubicím a odsoudil Dynamo k pádu na poslední příčku. Sparta nasadila do branky nadějného Škarka a i díky jeho 27 zákrokům veze výhru z Plzně. Škoda prohrála poprvé po sérii pěti výher.

Petr Kumstát ze Sparty a plzeňský David Stach dokazují, že bitvy těchto rivalů...
Petr Vrána ze Sparty se raduje z gólu do sítě Plzně.

Olomouc loupila v Brně, na ledě soupeře bodovala za tři body po opravdu dlouhé době - na takové vítězství venku čekala od 2. října. Liberec zvládl zápas s Mladou Boleslaví a upevnil si první místo v extraligové tabulce.

Utkání mezi Hradcem Králové a Chomutovem se dohrává v úterý 17. ledna.

Mladá Boleslav - Liberec 1:3

Liberec využil v 17. minutě přesilovou hru. Jelínek na levém kruhu tak dlouho hledal volného spoluhráče, až se rozhodl sám vystřelit a propálil Maxwella. Druhý gól přidal ve druhé třetině Stránský. Mladá Boleslav se vrátila do hry gólem ze 45. minuty, kdy zužitkoval přesilovou hru střelou z mezikruží Lenc.

STATISTIKY 39. KOLA HOKEJOVÉ EXTRALIGY

BK Mladá Boleslav - Bílí Tygři Liberec 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 45. Lenc (Hyka) - 17. P. Jelínek (Radivojevič, Vitásek), 26. J. Stránský, 59. J. Stránský. Rozhodčí: Hradil, Kubičík - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 6:7, navíc J. Stránský (Liberec) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 3768.

HC Kometa Brno - HC Olomouc 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 3. Trška (L. Čermák) - 9. Skladaný (J. Mikúš, Vyrůbalík), 24. Laš (J. Knotek, Vyrůbalík), 51. Holec (T. Mikúš). Rozhodčí: Hribik, Šír - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 7314.

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha 2:3 v prodl. (0:0, 1:2, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 40. Vondráček (Koreis), 58. D. Kubalík (T. Svoboda, P. Kadlec) - 33. P. Vrána z trest. střílení, 38. Pech (J. Hlinka, P. Vrána), 65. J. Hlinka (Kalina, P. Vrána). Rozhodčí: R. Polák, Pražák - Kotlík, Zíka. Vyloučení: 9:9, navíc Lev - Eminger 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 6079.

HC Verva Litvínov - HC Dynamo Pardubice 5:4 v prodl. (1:0, 2:1, 1:3 - 1:0)

Branky a nahrávky: 15. F. Pavlík (Lukeš, V. Hübl), 27. Jurčík (Lukeš, M. Hanzl), 39. Jurčík (Frolo, M. Hanzl), 42. Lukeš (V. Hübl), 64. Lukeš (Gula) - 32. Redenbach, 41. Schaus (Starý), 45. F. Zadina (Hubáček, Schaus), 49. Rolinek. Rozhodčí: Hejduk, Souček - Rozlílek, Kokrment. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. Diváci: 4965.

HC Energie Karlovy Vary - PSG Zlín 4:1 (1:1, 3:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 17. Mikulík (Skuhravý, Benák), 25. Stloukal (V. Tomeček), 29. Gorčík (M. Rohan, Dušek), 35. Benák (Gríger, V. Tomeček) - 7. Kotvan (Bukarts, P. Holík). Rozhodčí: Roman Svoboda, Pešina - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 4:8. Využití: 2:1. Diváci: 2514.

HC Vítkovice Ridera - HC Oceláři Třinec 6:3 (1:1, 1:2, 4:0)

Branky a nahrávky: 1. Tybor (Stastny, D. Květoň), 23. Výtisk (Kucsera, Vandas), 41. D. Květoň (O. Roman, Klok), 43. Szturc (E. Němec, Tomi), 50. Tybor (Klok), 55. Kucsera (Výtisk) - 12. Dravecký (Kreps, Roth), 30. J. Sýkora (Roth, Špirko), 30. Dravecký (M. Doudera, Rákos). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Hodek - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:6. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 10.004.

Výborného svěřenci po vstřelené brance získali optickou převahu, tlačili se za vyrovnáním. To ale domácím Will nedovolil. Na konečných 3:1 upravil skóre svým druhým gólem Stránský.

Kometa - Olomouc 1:3

Kometa se ujala vedení po nečekané chybě slovenského gólmana Konráda, který neudržel Trškovu ránu od modré a puk o tyčku poslal do sítě. Na 1:1 vyrovnal Skladaný, jeho pokus poslala za Čiliaka výrazná teč domácího beka Němce. Olomouc otočila vývoj zápasu ve 24. minutě, Knotek našel „českou uličkou“ Laše a ten se nemýlil.

V polovině třetí třetiny přidal další olomoucký gól Holec. Čiliaka pokořil ranou na lapačku. Kometa se snažila, bojovala, ale nedokázala si vytvořit souvislejší tlak. Domácí fanoušci byli nespokojeni, volali: „Budíček“.

Nepřišel, Brnu nepomohla ani závěrečná hra bez brankáře. Kometa prohrála a přišla o třetí místo v tabulce. Za Liberec a Třinec poskočil Litvínov.

Plzeň - Sparta 2:3 po prodloužení

V úvodním dějství branka nepadla, ačkoliv Plzeň měla k dispozici hned tři přesilové hry. Na gól se nakonec na západě Čech čekalo až do 32. minuty, kdy se trefil Vrána.

S velkým štěstím – odrazy o Machovského beton a tyč - proměnil trestné střílení. Na 2:0 zvýšil Pech, jemuž krásně předložil puk Hlinka. Před druhou přestávkou snížil Vondráček, prudkým výjezdem před branku zaskočil sparťanské beky i gólmana Škarka.

O vyrovnání se ve třetí třetině snažil hlavně Kubalík, jeho první obrovskou šanci ještě Škarek zlikvidoval, v 58. minutě se ale už známý kanonýr radoval. Bod navíc zajistil tři sekundy před koncem prodloužení Spartě kapitán Hlinka.

Litvínov - Pardubice 5:4 po prodloužení

Skóre otevřel v 15. minutě Pavlík, když nachytal Růžičku ranou z takřka nulového úhlu. Verva vystupňovala tempo hry ve druhé třetině, což korunoval přesnou ranou z jízdy Jurčík.

Ten samý útočník poté odpověděl na pardubické snížení v podání Redenbacha, Jurčík se v čase 38:16 rychle otočil v mezikruží a prostřelil Růžičku mezi betony. Pardubice se pokusily o zdramatizování zápasu zkraje třetí třetiny, vyloučení Skleničky potrestal Schaus.

Litvínov okamžitě odpověděl, Hüblovu ránu do tyče pohotově dorazil Lukeš. Hosté se nevzdali, dvougólový náskok Vervy vymazali Zadina s Rolinkem a vyválčili pro Dynamo bod. V prodloužení uspěli domácí, Lukeš si tváří v tvář Růžičkovi počínal mazácky a poslal puk do sítě kolem jeho betonu.

Karlovy Vary - Zlín 4:1

Zlín šel do vedení v sedmé minutě, kdy se do puku opřel v levém kruhu Kotvan. Prakticky vzápětí mohli hosté vést o dvě branky, ale Závorka tentokrát Energii podržel.

Karlovy Vary stihly díky Mikulíkovi ještě do přestávky vyrovnat, v čase 24:47 se pak prosadil nekompromisní ranou do horního rohu Kašíkovy klece Stloukal a domácí otočili skóre. Na 3:1 upravil Gorčík, náskok poté zdůraznil Benák. Ve třetí třetině již žádný gól nepadl, a tak Energie slaví tříbodové vítězství.

Vítkovice - Třinec 6:3

V tradičním „ocelářském“ derby nebyla o góly nouze. Jako první se trefil už po 47 sekundách domácí Tybor, ve 12. minutě odpověděl Dravecký, kterého našel chytrou zadovkou Kreps.

Vítkovicím vrátil vedení zkraje druhé třetiny Výtisk, obětavý obránce se prosadil po Kucserově šikovném manévru za třineckou brankou. Pak ale přišlo černých 23 sekund pro domácí mužstvo, Dolejše v rychlém sledu překonali Sýkora a Dravecký.

Trenér Petr na obrat skóre na 2:3 z pohledu Vítkovic okamžitě reagoval oddechovým časem. Hra se zklidnila a Ridera se nadechla k obratu. A ve třetí třetině jej skutečně předvedla – už ve 43. minutě vedla 4:3 po ranách Květoně a Szturce.

Dvougólový záskok pak Vítkovicím zajistil Tybor, prudkou ranou nad levý Hrubcův beton. Třinec definitivně zlomil šestý obdržený gól, Kucsera vyřešil přečíslení dva na nikoho svižnou střelou.