22. února 2010 16:35 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Experti varují: S Lotyši bychom neměli mít potíže, ale bacha na Finy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Česko-ruská bitva je u konce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko-ruská bitva je u konce. | foto: Reuters

PRAHA Osmifinálový soupeř Lotyšsko by podle názorů Josefa Augusty i Josefa Černého neměl pro svěřence Vladimíra Růžičky představovat větší překážku. Výrazně těžší by však bylo případné čtvrtfinále s Finskem.

"Musím říct, že výkon proti Rusku byl výborný. A když budeme takhle pokračovat, měli bychom přes Lotyše bez problémů přejít," řekl Augusta. Přestože prorokuje postup takřka s jistotou, neočekává jednoduchý zápas.

"Už jsme je porazili v té základní skupině a známe jejich sílu. Nemyslím si, že by se měli najednou natolik zlepšit, aby vyhráli. Pokud k tomu hráči přistoupí zodpovědně, mělo by to dobře dopadnout," dodal trenér, který v letech 1999 až 2001 dovedl českou reprezentaci ke zlatému hattricku ze světových šampionátů a nechyběl na lavičce ani na hrách 2002 v Salt Lake City.

V případě postupu do čtvrtfinále by přišlo na řadu Finsko. "Tam bych byl mnohem opatrnější. Není možné dělat závěry z jejich porážky se Švédy, to byl z celého hracího dne jasně nejslabší zápas, po stránce nasazení i tempa hry. A stejně Finové nakonec postupovali přímo," připomněl Augusta.

Čeští fanoušci během zápasu.

Seveřané jsou ale podle něho hratelným soupeřem. "Oba soupeři se znají, je tam velká šance jít dál, ale na druhou stranu jsou to také obhájci stříbra a na olympiádu se dokážou výborně připravit," varoval Augusta. Stříbrného medailistu z olympiády 1976 zatím ve Vancouveru příliš nepřesvědčili hlavní favorité Kanada a Rusko. Shodou okolností na sebe oba giganti, kteří měli obstarat finálové vyvrcholení turnaje, narazí už ve čtvrtfinále. "Nedokážu si představit, že by měla domácí Kanada vypadnout. Bude to pro ně hrozně těžký, a pokud nepostoupí, tak snad vyhlásí národní smutek," řekl Augusta.

"Kanada asi nepředvedla proti Americe svůj nejlepší výkon a nevěřil jsem tomu, že by měla prohrát. Ale možná je to náznak toho, že v tom týmu není úplně všechno v pořádku," přemítal Augusta. Ani Rusko však podle jeho názoru ještě neukázalo svou pravou tvář. "Včera bylo určitě hratelné, směrem dopředu je to dobré, ale v defenzivě dělají chyby. Nebýt Nabokova, měli jsme včera alespoň bod. Není to prostě optimální," dodal.

Překvapením jsou Švýcaři. Nechybí jim elán ani nasazení
Že se však obě velmoci pravděpodobně potkají již ve čtvrtfinále, to považuje za spravedlivé, přestože Rusové vyhráli skupinu. "Jdou na sebe, protože v úvodu turnaje nepřesvědčili. Jde podle mého o velice spolehlivý hrací systém, který nelze nijak ošidit. A měl by být zaveden i na mistrovství světa. Kdo vyhraje skupinu, má tady už nějakou znatelnou výhodu, to se mi líbí," netajil Augusta. Hodně se mu naopak zamlouvaly výkony Američanů, Švýcarů a Švédů. "Amerika a Švýcarsko mě opravdu příjemně překvapily. Američané hrají hokej bez zábran, útočně, výborně bruslí, hodně střílí, kombinují ve středním pásmu," vypočítal Augusta přednosti vítěze "zámořské" skupiny A.

Vokoun inkasuje podruhé z hole Malkina.

"Švýcaři byli skvělí po stránkách elánu a nasazení, metodika tam šla v posledních letech nahoru, musí se s nimi počítat," všiml si Augusta. "A Švédové zase předvedli, co hrají na velkých turnajích. Dvakrát ze tří zápasů neinkasovali. Dobrá obrana, brejky, solidní přesilovka, prostě typický Švédové," zhodnotil Augusta.

Také účastník 12 mistrovství světa a čtyř olympijských turnajů Josef Černý si myslí, že český tým potkala po bojích ve skupině a nedělní prohře s Ruskem velice přijatelná varianta k cestě do semifinále. "To, že jsme nepostoupili přímo, by až tolik vadit nemělo. Jedno zaváhání jsme si už vybrali, nyní se už bude každá chyba draze platit. Při vší úctě k tomu, jaký udělalo v poslední době Lotyšsko hokejový pokrok, by nás tento soupeř neměl potrápit," předpověděl Černý.

Jágr a Nabokov se baví.

Člen Síně slávy IIHF si přesto myslí, že zápas play off bude už o něčem jiném než předcházející utkání v rámci skupiny B. "Pochopitelně jej ale nesmíme podcenit a musíme hrát naplno. Nejlépe tak, jak to naši hokejisté předvedli v úvodu prvního vzájemného zápasu, kdy rychle získali tříbrankový náskok," hledal Černý recept na úspěch.

Všiml si ale také některých slabin českých hokejistů, které by bylo dobré vylepšit, pokud chce tým pomýšlet na mety nejvyšší. "Asi největší slabinou jsou přesilové hry. V nich nám chybí větší tlak, hodně kombinujeme na úkor důrazu před brankou," uzavřel člen Klubu hokejových střelců deníku Sport Černý, jenž loni oslavil sedmdesátiny.

ČTK