Evropská liga: Sparta začala remízou, Slavia debaklem. Výhru slaví jen Liberec

20:05
HADERSLEV - Vyrovnanou zápasovou bilanci mají čeští zástupci z úvodních duelů 4. předkola Evropské ligy. Sparťané remizovali na půdě dánského pohárového nováčka Sönderjyske 0:0, Liberečtí pak dokázali dokonce vyhrát v Larnace 1:0. Naopak domácí debakl 0:3 od Anderlechtu musí skousnout fotbalisté i fanoušci Slavie.

Gólman Sönderjyske Marcel Römer v zápase proti Spartě. foto: ČTK/AP

Sparta na miniaturním stadionu v Haderslevu nastoupila ve stejné sestavě jako o víkendu v lize, kdy porazila 2:0 Bohemians 1905. Trenér Ščasný do útoku poslal Juliše, v záloze dostal šanci Holzer a na lavičce se poprvé objevila čerstvá posila Karavajev, který v úterý přestoupil z CSKA Moskva.

Sparťan Šural po remíze: Byli jsme zbytečně nervózní. A naprosto nechápu proč

Do první šance se dostalo v páté minutě Sönderjyske - stoper Mazuch se nechal obrat o míč, ale Guira postupoval z úhlu sám na branku a jeho centr bez problémů pokryl gólman Koubek. Sparta zahrozila v 18. minutě, kdy se k dorážce dostal Juliš, ale napoprvé ho zastavil brankář Skender a poté rozhodčí, který mu odpískal faul.

Po půlhodině hry se opět dostali ke slovu domácí. Po závaru po rohovém kopu se k míči na hranici malého vápna dostal Dal Hende a jeho ránu na poslední chvíli zastavil skluzem Costa.

Ve druhém poločasu se na pořádnou šanci čekalo až do 65. minuty a Sönderjyske nebylo daleko od vedoucího gólu. Dal Hendeho při rohovém kopu neuhlídal Kadlec a Spartu od inkasování zachránil brankář Koubek, který míč reflexivně vykopl nohou.

Gólman Sönderjyske Marcel Römer v zápase proti Spartě.
Úvodní utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy: Slavia Praha - Anderlecht...

Když zhruba deset minut před koncem neuznal rozhodčí Šuralův gól kvůli těsnému ofsajdu, nedokázala Sparta v pohárech popáté za sebou v zápase s dánským soupeřem skórovat. Sönderjyske ani ve svém pátém duelu na evropské scéně neprohrálo.

Sparta do play off zamířila po neúspěšném třetím předkole Ligy mistrů, kde vypadla se Steauou Bukurešť a na účast v elitní soutěži čeká od roku 2005. Po vyřazení jí připadlo asi deset milionů korun, a pokud by se jí podařilo projít do základní skupiny Evropské ligy, získala by minimálně dalších zhruba 70 milionů.

Slavie dostala krutou lekci

Této sumě se hodně vzdálil hráči Slavie, kteří prohráli doma s Anderlechtem Brusel 0:3 a před odvetou v Beglii ztratili reálné šance na postup do skupiny. Pražané, kteří se vrátili do pohárů po téměř sedmi letech, drželi s favoritem celou první půli krok, ale druhé dějství jim hrubě nevyšlo.

V 49. minutě otevřel skóre s pomocí domácího gólmana Jiřího Pavlenky Idrissa Sylla, po hodině hry přidal druhou branku Lukasz Teodorczyk a v 71. minutě se trefil Sofiane Hanni. Slávistům tak nejspíš nevyjde odveta za jedenáct let staré vyřazení od Anderlechtu v kvalifikaci Ligy mistrů.

VÝSLEDKY ČESKÝCH ZÁSTUPCŮ VE 4. PŘEDKOLE EL

Sönderjyske - Sparta Praha 0:0

Rozhodčí: Göcek - Eyisoy, Yilmaz (Tur.). ŽK: Guira - Mareček, Kadlec. Diváci: 4795.

Sönderjyske: Skender - Pedersen, Kanstrup, Maak, Dal Hende - Absalonsen, Drachamnn, Romer (73. Kroon), Madsen - Guira, Uhre (74. Klöve). Trenér: Michelsen.

Sparta: Koubek - Zahustel, Mazuch, Kadlec, Costa - Šural (80. Pulkrab), Dočkal, Vácha, Mareček, Holzer (46. Frýdek) - Juliš. Trenér: Ščasný.

Slavia Praha - Anderlecht Brusel 0:3 (0:0)

Branky: 49. Sylla, 60. Teodorczyk, 71. Hanni. Rozhodčí: Strömbergsson - Gustavsson, Nilsson (všichni Švéd.). ŽK: Mešanovič (Slavia). Diváci: 16.096.

Slavia: Pavlenka - Mikula (9. Frydrych), Bílek, Deli, Bořil - Ngadeu, Barák (67. Mingazov) - Van Kessel, Kenija (78. Mešanovič), Švento - Škoda. Trenér: Uhrin ml.

Anderlecht: Roef - Appiah (73. Heylen), Dendoncker, Nuytinck, Acheampong - Tielemans - Chipciu, Hanni, Praet (68. Badji) - Teodorczyk, Sylla (78. Capel). Trenér: Weiler.

AEK Larnaka - Slovan Liberec 0:1 (0:1)

Branka: 29. Coufal. Rozhodčí: Buquet - Debart, Gringore (všichni Fr.). ŽK: Tričkovski, Mojsov, Ortiz - Coufal, Vůch, Sýkora, Hovorka, Folprecht, Komličenko. ČK: 65. Ortiz.

Larnaka: Miňo - Ortiz, Murillo, Mojsov, Tete (82. Barrera) - Boljevič, Truyols (34. Charalambus) - Tričkovski, Larena, Tomás - Alves (75. Charalambides). Trenér: Idiakez.

Liberec: Dúbravka - Coufal, Hovorka, Pokorný, Bartošák (70. Súkenník) - Folprecht, Breite (85. Kubyškin) - Bartl, Vůch (60. Navrátil), Sýkora - Komličenko. Trenér: Trpišovský.

Domácí kouč Uhrin nasadil poměrně překvapivou základní sestavu, v níž chyběli potrestaný Hušbauer, Souček či Zmrhal. Na pozici defenzivních záložníků hráli Ngadeu s Barákem a navrátilec Švento, jediný pamětník vyřazení z roku 2005 z řad hráčů, tentokrát nastoupil nalevo zálohy.

Už po devíti minutách ale musel Uhrin pozměnit své plány. Mikula se při jednom ze soubojů ve vápně zranil a na pravou stranu obrany přišel střídající Frydrych.

Třiatřicetinásobný mistr belgické ligy byl v úvodu více na míči, ale s výjimkou Teodorczykovy střely, kterou vyrazil Pavlenka, si za první půli nevytvořil šanci.

Po půlhodině se naopak nadechli k náporu červenobílí. V 39. minutě měli domácí dosud největší šanci utkání. Van Kessel poslal střílený centr a Šventovi nechybělo mnoho, aby usměrnil míč do sítě. Za chvíli napřáhl za vápnem aktivní Frydrych, ale zamířil po zemi mimo.

Po nadějné první půli se zdálo, že by slávisté po postupu přes Levadii Tallinn a Rio Ave mohli mít šanci i proti Anderlechtu, jenže druhé dějství jim absolutně nevyšlo. Ve 49. minutě Chipciu poslal z pravé strany centr do vápna, před bránícího Bílka se dostal Sylla, míč trefil tyč a od Pavlenky se odrazil těsně za čáru.

Hra domácích se po obdrženém gólu rozpadla. Anderlecht v klidu držel míč a po hodině zvýšil. Po nakrátko rozehraném rohu sice pálil Chipciu jen do břevna, ale Teodorczyk poslal odražený balon hlavou do sítě.

Slavia úplně vypadla z role a inkasovala potřetí. Praet ještě v úniku Pavlenku nepřekonal, ale v 71. minutě napřáhl za vápnem Hanni a ukázkovou ranou s pomocí břevna zvýšil na 3:0. Pražané se nedočkali ani čestné branky, protože Frydrych v 87. minutě hlavičkoval jen do břevna.

Liberec naopak slaví těsnou venkovní výhru

Naopak k postupu do základní skupiny Evropské ligy mají nakročeno v Liberci. Severočeši totiž zvítězili na hřišti kyperského vicemistra AEK Larnaka 1:0. Zvýšili tak své šance na čtvrtý postup do hlavní fáze soutěže v historii klubu a druhý po sobě. Odveta se hraje za týden na severu Čech.

Liberecká radost na Kypru

Slovan se prosadil po půlhodině hry, kdy hlavou zužitkoval rohový kop pravý bek Vladimír Coufal, který se gólem podílel i na předchozím postupu přes Admiru Mödling. Egon Vůch a Igor Súkenník navíc trefili konstrukci branky. Larnaka dohrávala od 65. minuty bez vyloučeného Juanmy Ortize.

Larnaka, která má tým složený především ze španělských hráčů, začala aktivně, ale gólmana Dúbravku prověřil jen z přímého kopu Tričkovski. Pak začal zlobit z brejků Slovan, ale v koncovce si nevedl lépe.

Až ve 27. minutě zatáhl akci Bartl, našel Sýkoru, jehož dobrou střelu skvěle zneškodnil brankář Miňo. Míč však poslal jen na rohový kop, který zahrával Bartošák a Coufal hlavou skóroval.

Larnaka vážněji zahrozila až v závěru poločasu, kdy brazilský útočník Alves zkoušel nadvakrát překonat Dúbravku, ten ho ale vychytal. Na druhé straně byl blízko navýšení skóre Vůch, jeho dobrou střelu ale zastavila branková konstrukce.

Ve druhé půli musel sudí klidnit atmosféru žlutými kartami, ale i tak to na hřišti jiskřilo. Larnaka se snažila i ve hře a sérií standardních situací dostala Liberec pod tlak. Branku ostřelovali domácí hlavně z dálky, ale Dúbravka si poradil i s dalším přímým kopem Tričkovskiho.

Liberec se z tlaku dostal rychlým brejkem, na jehož konci byl Sýkora, ale Miňa nepřekonal. Vzápětí dostal agresivně hrající bek Ortiz druhou žlutou kartu a byl vyloučen.

Larnaka se i v deseti tlačila za vyrovnáním, ale Liberec se dobře bránil. Až pět minut před koncem se Larena dostal ke střele, kterou zastavilo až břevno. Konstrukce zvonila ale i na druhé straně, když se v poslední minutě opřel do míče střídající Súkenník a jen centimetry dělily Liberec od ještě lepší výchozí pozice pro odvetu.