Evropská liga: Plzeň sestřelil hattrickem Džeko, Liberec deklasoval Karabach

21:18aktualizováno  23:19
PRAHA - Fotbalisté Plzně prohráli na hřišti favorizovaného AS Řím 1:4 a kolo před koncem základní fáze Evropské ligy jsou bez šance na postup ze skupiny. Naopak italský celek si postup ve čtvrtek zajistil. Třemi góly se o to zasloužil bývalý hráč Teplic Edin Džeko. V závěru se prosadil nádherným lobem Diego Perotti. Za Plzeň vyrovnal na průběžných 1:1 Martin Zeman. Liberec porazil doma Karabach nečekaně hladce 3:0 a v 5. kole základní skupiny Evropské ligy si připsal první výhru.

Radost hráčů AS Řím ze vstřelené branky Edina Džeka. foto: Reuters

Viktoria tak prodloužila čekání na výhru v evropských pohárech už na 14 utkání a v tabulce skupiny je s třemi body poslední, když ke třem remízám přidala druhou prohru. V závěrečném kole bude hrát s Austrií Vídeň už jen o čestnou výhru a vylepšení českého koeficientu.

Plzeň nastoupila bez kapitána Hubníka, kterého do hry na poslední chvíli nepustilo zranění. Na post stopera naskočil jinak krajní bek Limberský, který si vzal i kapitánskou pásku. A na kraji obrany se objevil záložník Kovařík.

Zápas AS Řím-Plzeň jsme sledovali on-line

Kombinovaná defenziva odolala jen deset minut. Pak předvedl svou extratřídu bosenský kanonýr Džeko. Hráč se zkušenostmi z české ligy ve vápně zasekl míč před skluzujícím Kovaříkem a z úhlu zaskočil brankáře Kozáčika tvrdou střelou dokonale umístěnou do šibenice.

Krátce nato byl Džeko v další velké šanci, ale tentokrát mu střela nesedla. Plzeň se nevzdávala a našla poměrně rychlou odpověď. V 18. minutě se dostala k nebezpečnému brejku, Hromada našel na levé straně volného Kovaříka, ten hned odcentroval a Zeman hlavou vstřelil svůj první gól po letním návratu do klubu.

Inkasovaný gól Římany trochu znejistěl a Plzeň měla zajímavé útoky, ale bez pořádného zakončení. Až ve 36. minutě znovu zahrozil Džeko, kterému chybělo pár centimetrů, aby hlavou přesněji zakončil. Iturbe pak nepropálil hráz těl před sebou a znovu Džeko pálil nad.

Těsně před poločasem se ocitl ve stoprocentní šanci Salah, který vystihl sklepnutí od Matějů a byl tváří tvář Kozáčikovi. Dotírající Limberský však egyptskou hvězdu donutil poslat míč jen do tyče.

Martin Zeman dostává žlutou kartu v zápase s As Řím.

Konstrukce branky zvonila i krátce po změně stran, kdy Paredes trefil z přímého kopu jen horní stranu břevna. A v další šanci selhal Salah, když po pasu za obranu napálil míč jen do nohou vybíhajícího Kozáčika.

Římané tlak zúročili v 61. minutě, kdy Rüdiger dobře nacentroval na malé vápno a Džeko hlavičkou do protipohybu Kozáčika znovu zařídil vedení.

Ofenzivu Plzně přišel podpořit Ďuriš a hned vyslal zajímavou střelu z dálky, která skončila jen těsně nad. V 72. minutě vypálil přesněji, ale gólman Alissson jeho tvrdou ránu udržel a nedovolil dorážku.

Salah pak ani třetí jasnou šanci nezvládl a po brejku sám před Kozáčikem špatně trefil míč. Plzeň toho však nedokázala využít, když střídající Bakoš v největší šanci trefil jen brankáře.

Krátce nato ale předvedl velkou fotbalovou parádu Perotti, který zaskočil Kozáčika kopem zvaný „rabona“ a efektním lobem definitivně rozhodl. V závěru Džeko po brejku a pasu Perottiho ještě zkompletoval hattrick.

Kouč Liberce Trpišovský: Je to taková slabá náplast za derby

Skóre zápasu Liberec-Karabach otevřel v jedenácté minutě Egon Vůch a první vítězství Slovanu po pěti soutěžních zápasech pojistil po pauze Nikolaj Komličenko, který v 57. minutě proměnil penaltu a za šest minut se trefil podruhé. Liberec všechny čtyři dosavadní body ve skupině uhrál proti Karabachu, s nímž na úvod v září remizoval 2:2.

Slovan částečně napravil víkendovou ligovou porážku 0:3 v Jablonci a před závěrečným utkáním ve skupině Evropské ligy na půdě PAOK Soluň 8. prosince udržel naději na postup. K účasti v jarních bojích potřebuje Liberec v Řecku zvítězit a zároveň musí doufat, že Karabach doma prohraje s lídrem tabulky Fiorentinou.

Zápas Liberec-Karabach jsme sledovali ON-LINE

„Je to pro nás obrovské plus, že nejedeme do Soluně v uvozovkách jen na výlet a hrát o peníze, ale i o sportovní úspěch. Před skupinou jsme si přáli, abychom v posledním kole měli šanci postoupit. To se nám splnilo a vážíme si toho,“ uvedl liberecký kouč Jindřich Trpišovský.

Po prohraném derby v Jablonci na pěti místech obměnil základní sestavu. Ze zdravotních důvodů chyběli Sýkora, Baroš a Latka, jen na lavičce začali Bartl s Navrátilem. Coufal opět musel na stopera a na pravém beku místo něj hrál Karafiát.

5. kolo fotbalové Evropské ligy:

Skupina E:

AS Řím - Viktoria Plzeň 4:1 (1:1)

Branky: 11., 61. a 88. Džeko, 82. Perotti - 18. Zeman. Rozhodčí: Stieler - Siebert, Ittrich (všichni Něm.). ŽK: Nainggolan - Matějů, Zeman, Petržela. Diváci: 13 789.

Skupina J:

Slovan Liberec - FK Karabach 3:0 (1:0)

Branky: 57. z pen. a 63. Komličenko, 11. Vůch. Rozhodčí: Johannesson - Nilsson, Culum - Ekberg, Karlsson (všichni Švéd.). ŽK: Komličenko, Breite - Míchel, Medveděv. Diváci: 4942.

Skupina K:

Sparta Praha - Southampton 1:0 (1:0)

Branka: 11. Costa. Rozhodčí: Gil - Nevado, Yuste (všichni Šp.). ŽK: Holek (Sparta). Diváci: 17 429.

„Udělali jsme takovou slabou náplast za derby v Jablonci, které se nám hrubě nepovedlo. Mělo to jednu výhodu, že to nemohlo být horší. Hráči si po Jablonci vyříkali určité věci a vyčistilo se ovzduší,“ řekl Trpišovský.

V úvodním utkání skupiny na půdě Karabachu dal Sýkora v jedenácté sekundě nejrychlejší gól historie Evropské ligy a povedený úvod prožil Liberec i v domácí odvetě. Bartošák měl na levé straně dost času na to, aby přesně zacentroval a Vůch netradičně hlavou poslal míč na zadní tyč do sítě. Slovan dal gól po 300 minutách, naopak Karabach inkasoval po dlouhých 717 minutách.

„Všichni víme, že od Admiry jsem se netrefil a ty zápasy nebyly úplně podle mých představ. Byl jsem z toho sám vyřízený, mělo to dopad na celý tým. Jsem jeden z těch, který by měl góly dávat a připravovat. Za pět minut dvanáct jsme zabrali, možná za dvě,“ mínil Vůch.

Hosté mohli v 19. minutě vyrovnat, Muarema však v úniku vychytal brankář Dúbravka. „Je to vždy o klíčových momentech utkání. Dnes šly pro nás, v sobotu proti nám,“ mínil Trpišovský.

Ve 34. minutě naopak jen pár centimetrů dělilo domácí od druhé trefy, Folprecht poslal dorážku do tyče. V nadějné pozici pak Pokorný hlavičkoval jen do středu branky.

Fotbalisté Plzně se radují z vyrovnávacího gólu proti AS Řím.
Edin Džeko v zápase AS Řím vs. Plzeň.

V 56. minutě už Liberec zvýšil. Komličenka ve vápně stáhl k zemi Medveděv a sám faulovaný hráč domácích poslal z penalty míč bombou nekompromisně pod břevno. Hned za dalších sedm minut se ruský útočník radoval znovu, když zblízka umístil do branky Vůchovu přihrávku ze strany.

Liberec dal v dnešním utkání tolik gólů jako v předešlých šesti soutěžních duelech dohromady a slavil historicky nejvyšší výhru v základní skupině pohárů. I díky tomu, že v nastavení Dúbravka skvěle vyrazil přímý kop. Slovan ve skupině Evropské ligy zvítězil doma po osmi zápasech.

„Jsem rád, že jsme splnili na poslední pokus to, co jsem dva roky sliboval, že se doma pokusíme zvítězit ve skupině. Chtěl bych pochválit hráče, kteří po dlouhé době zase hráli jako zaťatá pěst. Myslím, že to byl jeden z nejlepších výkonů našeho mužstva v sezoně,“ dodal Trpišovský.