Inter Milán nezvládl zápas ve Wolfsburgu, Higuaín dal hattrick

22:59
WOLFSBURG - Fotbalisté Wolfsburgu otočili úvodní utkání osmifinále Evropské ligy a zdolali na svém hřišti Inter Milán 3:1. Villarreal i vinou gólu ze čtrnácté vteřiny podlehl doma ve španělském duelu Seville 1:3, Neapoli zajistil výhru 3:1 nad Dynamem Moskva hattrickem Gonzalo Higuaín.

Útočník Wolfsburgu Bas Dost foto: Getty Images

Wolfsburg udržel v Evropské lize čisté konto ve třech posledních duelech, Inter však jeho obranu překonal již v 6. minutě, kdy se po přihrávce krajana Maura Icardiho trefil argentinský útočník Rodrigo Palacio.

Osmifinále Evropské ligy

Zenit Petrohrad - FC Turín 2:0 (38. Witsel, 53. Criscito), Dněpr Dněpropetrovsk - Ajax Amsterodam 1:0 (30. Zozulja), Wolfsburg - Inter Milán 3:1 (63. a 76. De Bruyne, 28. Naldo - 6. Palacio), Club Bruggy - Besiktas Istanbul 2:1 (62. De Sutter, 78. Rafaelov z pen. - 46. Töre), Everton - Dynamo Kyjev 2:1 (39. Naismith, 82. Lukaku z pen. - 14. Gusev), Villarreal - Sevilla 1:3 (48. Vietto - 1. Vitolo, 26. Mbia, 50. Gameiro), Neapol - Dynamo Moskva 3:1 (25., 31. z pen. a 55. Higuaín - 2. Kuranyi), Fiorentina - AS Řím 1:1 (17. Iličič - 77. Keita).

Německý tým měl více ze hry a svou převahu potvrdil gólově ve 28. minutě, kdy se po rohu Kevina De Bruyneho prosadil Naldo. Sám De Bruyne pak po přestávce skóre dvěma góly otočil. Při první trefě těžil z chybné rozehrávky brankáře Juana Pabla Carriza, následně využil jeho dalšího zaváhání při střele z přímého kopu.

Villarreal doma inkasoval už po necelých čtrnácti sekundách hry, kdy se trefil Vitolo, který se tak stal autorem vůbec nejrychlejší branky v historii Evropské ligy. Sevilla ještě do poločasu zvýšila zásluhou Stéphana Mbii.

„Žlutá ponorka“ odpověděla rovněž brzkým gólem hned po pauze, když se ve 48. minutě trefil Luciano Vietto, už za dvě minuty ale naděje soupeře na vyrovnání otupil gólem na konečných 3:1 Kevin Gameiro.

Neapol prohrávala doma s Dynamem Moskva od druhé minuty, ale zásluhou Gonzala Higuaína zvítězila 3:1. Argentinský útočník vyrovnal ve 25. minutě přesnou hlavičkou, šest minut nato se trefil z penalty a deset minut po přestávce završil hattrick.

Italské derby mezi Fiorentinou a AS Řím skončilo nerozhodně 1:1. „Fialkám“ zajistil náskok Josip Iličič, srovnat mohl Adem Ljajič, ale kromě výrazné šance neproměnil také pokutový kop. Nadějný výsledek pro druhý tým Serie A tak zajistil hlavičkou po rohu Seydou Keita.

Dněpropetrovsk, kterému chyběl zraněný stoper Ondřej Mazuch a na jehož lavičce strávil duel brankář Jan Laštůvka, zdolal doma Ajax Amsterodam 1:0. Nizozemský celek, jediný z mistrů své země mezi zbývající šestnáctkou týmů v EL, přišel o šňůru tří vítězství a vzdálila se mu účast ve čtvrtfinále, kam naposledy pronikl v roce 1998.

Naopak svému prvnímu čtvrtfinále od roku 2008, kdy se radoval z celkového prvenství v tehdejším Poháru UEFA, se přiblížil Zenit Petrohrad. Situaci v duelu proti FC Turín mu usnadnil vyloučením ve 28. minutě záložník Marco Benassi. O výhře ruského vicemistra 2:0 rozhodly dorážky Axela Witsela a Domenica Criscita.

Besiktas Istanbul bez rekonvalescenta Tomáše Sivoka neudržel vedení a prohrál 1:2 v Bruggách.