Sparta v Evropské lize porazila Young Boys 3:1, dvakrát se trefil Lafata

18:50aktualizováno  23:18
PRAHA - Sparťanští fotbalisté si připsali v základní skupině Evropské ligy první vítězství. Ve druhém kole porazili na domácím hřišti Young Boys Bern 3:1. Góly domácího týmu dali Vácha a Lafata, který se trefil dvakrát.

Fotbalisté Sparty se radují ze vstřelené branky v utkání s Bernem. foto: MAFRA - Michal Sváček

Sparťané na tři body zadělali už v první půli, kterou vyhráli 2:0. Většinu času utkání kontrolovali, byli lepší, nebezpečnější a především stříleli krásné góly.

Přitom proti nim stál přední tým švýcarské ligy, která má vyšší pohárový koeficient než česká. Ale téměř nic neukázal, skóroval z jedné povedené akce díky hlavičce téměř dvoumetrového bývalého francouzského reprezentanta. Hoarau se trefil krátce po přestávce a cestu domácím za vítězstvím částečně zkomplikoval.

ON-LINE PŘENOS ZDE

Sparťané dali v první půli dva góly během minuty.

Především ten Váchův byl mimořádný. Centr Dočkala z rohového kopu si za vápnem zpracoval na stehně, míč nenechal dopadnout na zem a z 18 metrů ho prudce napálil pod břevno. Ani nezvedl ruce, neběžel slavit k tribunám, zůstal stát, jako by tomu sám nevěřil, a počkal, až na něj spoluhráči naskákají.

Šokovaní zřejmě byli i hosté, kteří vzápětí ve vápně neuhlídali Lafatu. Gólovou akci vymyslel Konaté, nováček v základní sestavě. Po pravém křídle hravě utekl českému obránci Lecjaksovi a poslal přízemní centr na malé vápno. Sparťanský kapitán se odpoutal od obránce a po zemi střílel k tyči. Byl to jeho devátý gól v letošním pohárovém ročníku, ale první od července.

Běžela 28. minuta a deset tisíc lidí nadšeně aplaudovalo. Do té doby sparťané hrozili jen z přímých kopů z víc než dvaceti metrů.

Hlasy trenérů

Vítězslav Lavička (Sparta Praha): "Myslím, že nejdůležitější byla naše aktivita. My jsme úvodní krásný gól Lukáše Váchy vytěžili z naší aktivity. A vlastně v krátkém sledu jsme přidali druhý, to samozřejmě pomohlo naší psychice. Trochu zakolísání bylo, když jsme inkasovali v úvodu druhého poločasu kontaktní gól. Soupeř cítil šanci zápas zvrátit. Ale i v té době, kdy nám Bern vstřelil gól, jsme byli aktivní a hrozili směrem dopředu. Důležitý byl třetí gól, který pojistil výsledek a vítězství. My jsme vnímali důležitost dnešního utkání, protože jsme chtěli zvítězit a bodově se dotáhnout na Bern. To, že Neapol zvítězila v Bratislavě, je pro nás jedině dobře."

Uli Forte (Bern): "Je to samozřejmě škoda. Spartě jsme nabídli jednoduché šance, které dokázala využít. Především ten první gól byl hodně zbytečný a soupeři jsme ho darovali. O přestávce jsme si říkali, že musíme zintenzivní tlak, abychom se dostali zpátky do hry, snížili a poté i vyrovnali. V závěrečné fázi zápasu nás Sparta hodně tlačila a bohužel se nám nepodařilo vyrovnat, i když jsme měli celou řadu šancí. Ve finále jsme dostali i další gól na 3:1. Soustředili jsme se na dobrou obranu, abychom stáli hluboko v našich pozicích, ale potom jsme to poněkud přehnali s pasivním přístupem."

Hosté totiž poctivě bránili, zalezli před pokutové území a soupeře k bráně nepustili. Nepouštěli se ani do velkých akcí v ofenzívě. První střelu na bránu vyslali až ve 45. minutě, ránu Gajiče ze střední vzdálenosti Bičík vyrazil na roh.

Domácí byli v ofenzívě nápaditější, výraznější, přesnější. Pomohlo nasazení Konatého, který nahradil zraněného Hušbauera a posunutí Dočkala do středu pole.

Konaté využíval své rychlosti a dělal problémy Lecjaskovi, odchovanci Plzně. Ten ho už po třech minutách poslal k zemi a dostal žlutou kartu. Při úniku před druhým gólem se pak bál faulovat, proto Konaté lehce prošel.

Po přestávce se hra vyrovnala, hosté si přece jen troufli dopředu a hned z první akce udeřili. Byla nenápadná, nevypadala nebezpečně. Útok rozehráli do křídla, odkud přilétl přetažený centr a jediný hráč hostů ve vápně se prosadil. Vysoký útočník Hoarau přeskočil Brabce a hlavou překonal Bičíka.

Sparťané už nedominovali jako v první půli. Nepomohl jim ani nepřesný řecký sudí, který otáčel auty i fauly. Jeho největším přehmatem bylo, když v prvním poločase neodpískal Krejčího stažení na hranici pokutového území.

Přesto domácí mohli být brzy v klidu, kdyby po hodině hry Konaté líp zakončil povedenou rychlou akci Lafaty s Krejčím. Ale volej z 13 metrů poslal vysoko nad.

Útoky se přelévaly z jedné strany na druhou, nebezpeční však byli především sparťané. Jenže náskok nepojistili a v závěru dostali strach. Nesmyslem bylo střídání Matějovského, nejlepšího hráče, tedy pokud neměl zdravotní problémy.

Ostatní se míče zbavovali, báli se hrát a ztráceli ho. Pět minut před koncem však rozebrali obranu Krejčí, Dočkal a střílející Lafata, jenž vstřelil svůj druhý gól v zápase a pojistil vítězství.

Neapol vyhrála na půdě Slovanu Bratislava

Svěřenci Františka Straky zůstávají bez bodu, Neapol je naopak ve "sparťanské" skupině stoprocentní.

Od začátku utkání byli hosté aktivnější, vypracovali si několik šancí a v 35. minutě se radovali z gólu, když Hamšík po centru Koulibalyho překonal hlavou vybíhajícího gólmana Perniše. I nadále měla Neapol více ze hry, Slovan v první půli Cabrala v brance Italů ani jednou neohrozil.

V druhém dějství se dvakrát do šance dostal Milinkovič, v 74. minutě ale výhru hostů pojistil střídající Higuaín, kterému poslal přesný centr do vápna Hamšík. Obránce Jablonský odehrál v dresu Slovanu celé utkání, útočník Fořt příležitost nedostal.

Výsledky Evropské ligy

Sparta Praha - Young Boys Bern 3:1 (2:0)

Branky: 28. a 85. Lafata, 27. Vácha - 52. Hoarau. Rozhodčí: Kukulakis - Karsiotis, Baltas (všichni Řec.). ŽK: Konaté, Kadeřábek - Lecjaks. Diváci: 10.205.

Sparta: Bičík - Kadeřábek, J. Brabec, Holek, Costa - Vácha - Konaté (81. Mareček), Dočkal, Matějovský (64. Vacek), L. Krejčí (90. Kováč) - Lafata. Trenér: Lavička.

Bern: Mvogo - Sutter (66. Hadergjonaj), Wüthrich (69. Afum), Von Bergen, Rochat - Sanogo - Nuzzolo, Gajič, Steffen (89. Nikci), Lecjaks - Hoarau. Trenér: Forte.