Evropané první finále prohráli. Výhru Kanadě zajistil opět Crosbyho útok

6:00aktualizováno  9:31
TORONTO/PRAHA - Hokejisté Kanady zdolali v prvním utkání finále Světového poháru v Torontu Výběr Evropy 3:1. Poražení Evropané tak už nesmí zaváhat a pokud chtějí získat trofej, potřebují vyhrát ve druhém i případném třetím utkání.

Sidney Crosby (vlevo) i jeho parťáci Patrice Bergeron a Brad Marchand si připsali po dvou bodech. foto: Reuters

Crosby je výjimečný, ‚otravný‘ Perry ale výjimečnější. Nyní stojí na prahu historie

Domácí naplno potvrzovali roli obrovského favorita pouze během první třetiny, v níž vedli ve 14. minutě už 2:0 po gólech Brada Marchanda a Stevena Stamkose.

Cestu za vítězstvím jim ve druhé části zkomplikoval svou třetí trefou na turnaji slovenský útočník Tomáš Tatar, uklidnění do řad zámořského celku přinesl až v 50. minutě svým zásahem Patrice Bergeron.

Druhý duel finálové série, která se hraje na dvě vítězství, je na programu v noci ze čtvrtka na pátek od 2:00 SELČ.

Podle kapitána Sidneyho Crosbyho musí Kanada předvést lepší výkon, aby mohla už v příštím utkání slavit. „Můžeme hrát lépe, ale našli jsme cestu k vítězství, což je důležité. Prohrávali jsme v některých soubojích, hlavně v prvních dvou třetinách. Ale ve třetí třetině jsme se zlepšili a doufejme, že na tom budeme stavět,“ řekl Crosby, který si díky dvěma asistencím polepšil na pozici nejproduktivnějšího hráče turnaje na devět bodů.

Hned v úvodních vteřinách měl velkou šanci Kopitar, ale gólman Price byl pozorný. Celá akce evropského výběru skončila vyloučením Marchanda.

Oslabení Kanada s přehledem ubránila a hříšník si prohřešek okamžitě odpracoval, když ujel v tandemu s Bergeronem, ten naznačil zakončení do forhendu, ale místo toho předložil Marchandovi, který otevřel skóre.

Finále Světového poháru - 1. zápas:

Kanada - Výběr Evropy 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)
Branky a nahrávky:
3. Marchand (P. Bergeron, Crosby), 14. Stamkos (Getzlaf), 50. P. Bergeron (Crosby, Marchand) - 27. Tatar (Seidenberg, Kopitar). Rozhodčí: McCauley, Sutherland - Murphy, Racicot (všichni Kan.). Vyloučení: 2:1. Bez využití. Diváci: 18.377.
Kanada: Price - S. Weber, Vlasic, Doughty, Bouwmeester, Burns, Pietrangelo - P. Bergeron, Crosby, Marchand - Perry, Toews, Couture - Stamkos, Getzlaf, Tavares - Duchene, R. O'Reilly, J. Thornton.
Výběr Evropy: Halák - Sekera, Chára, Seidenberg, Josi, Streit, Ehrhoff - Hossa, Kopitar, Tatar - Zuccarello, Nielsen, Boedker - Hansen, Bellemare, Vanek - Niederreiter, Draisaitl, Rieder.

Očekávaný vývoj ve skóre navíc ve 14. minutě zvýraznila Kanada druhou trefou, na níž měl vekou zásluhu Getzlaf.

Na středové čáře sebral puk Chárovi, který ho nepřelstil svou dlouhou kličkou, při nájezdu na Haláka napřáhl ke střele, ale místo ní nádherně našel Stamkose, který protrhl střeleckou smůlu a konečně se na turnaji trefil.

Na začátku druhé třetiny dorážel Tavares bekhendem do odkryté branky, ale trefil jen tyč.

Pak se několikrát vyznamenal Price, ale ani on nezabránil přesně po 27 odehraných minutách ve snížení Tatarovi, jemuž vypadl odražený kotouč před brankovištěm přímo na hůl a snadno snížil.

Na konci 36. minuty jel v oslabení Sekera sám na branku domácích, zkusil kanadského gólmana překvapit bekhendovým zakončením mezi betony, jenže strážce kanadské branky tento záměr dobře přečetl.

Ve třetím dějství měl možnost vyrovnat Hossa. Kanada zdaleka nepůsobila tak přesvědčivým dojmem, s nímž dosud procházela turnajem. Jenže pak ukázal v 50. minutě svou velikost a šikovnost s pukem Crosbym, když si pohrál s obranu soupeře a jeho práci završil gólem Bergeron.

Takřka tři minuty před vypršením základní hrací doby sáhl tým Evropy k power play, jiskra naděje v podobě snížení však nepřišla. Naopak Getzlaf ještě trefil tyč prázdné branky.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.