Evropa neuspěla, ve finále juniorského šampionátu dojde na zámořské derby Kanada-USA

7:47
MONTREAL - Hokejisté domácí Kanady porazili v semifinále mistrovství světa hráčů do 20 let v Montrealu Švédsko 5:2 a budou bojovat o triumf se Spojenými státy americkými. Finále je na programu v noci na pátek od 2:00 SEČ. Švédy čeká dnes od 21:30 souboj o bronz s Ruskem, které podlehlo USA 3:4 po samostatných nájezdech.

Americká radost po semifinálové výhře nad Ruskem na MS do dvaceti let. foto: ČTK/AP

Američané byli od úvodního buly aktivnějším celkem, ale nedařilo se jim najít recept na překonání ruského gólmana Samsonova. V 10. minutě se před něho dostal Terry, zvolil zakončení bekhendem, jenže minul. Netrvalo dlouho a udeřila sborná: Kaprizov při souhře s Vorobjovem rozebrali obranu soupeře a Kaprizov rychlým vyjetím zpoza branky překvapil Parsonse.

Blízko vyrovnání byl Bracco, ale zámořský celek se dočkal až 55 vteřin před první přestávkou, když Kellerovo nahození z nulového úhlu usměrnil za záda strážce ruského brankoviště White.

Americká radost po semifinálové výhře nad Ruskem na MS do dvaceti let.
Kanadská radost po výhře nad Švédskem v semifinále MS do 20 let.

Ruští mladíci zaskočili svého soka v nástupu do druhé části, kdy dorážel úspěšně Gurjanov. Američané pak hrozili při první přesilovce zápasu, ale využili až tu druhou po parádní souhře, na jejímž začátku byl Parsons a úspěšným střelcem Kunin. Obrat dokonal tečovanou ranou White.

Ve 46. minutě přišly pro vývoj celého zápasu velmi důležité okamžiky. Možnost zvýšit na 4:2 pro Američany měl Keller, jenže Samsonov jeho záměr s blafákem do bekhendu bezchybně přečetl. Přesně po 50 vteřinách naopak chytře vyrovnal svou druhou dnešní trefou Gurjanov. Hrdiny se pak mohli stát Kunin a McAvoy, ale Samsonov byl proti a muselo se prodlužovat.

V desetiminutovém prodloužení ve čtyřech proti čtyřem měly i s ohledem na ubývající síly a tím i důraz v obraně šance oba celky. V 65. minutě se stal smolařem okamžiku Anderson. Nejprve rozezvučel svým nahozením tyč a jen krátce na to trefil při dorážce pouze záda ležícího Samsonova.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Montrealu - semifinále

Kanada - Švédsko 5:2 (2:2, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 8. Stephens (Cirelli), 19. Cirelli (Clague, Chabot), 33. Gauthier (Dubois), 48. Strome (Juulsen, Bean), 59. Gauthier (Strome, Jost) - 7. Eriksson Ek (Söderlund), 9. Grundström (A. Nylander). Rozhodčí: Salonen (Fin.), Stricker (Švýc.) - Davis (USA), Goljak (Běl.). Vyloučení: 4:6. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 13.456.

USA - Rusko 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 20. White (Keller, Jones), 31. Kunin (Greenway, Bracco), 37. White (Anderson, Keller), rozhodující sam. nájezd Terry - 12. Kaprizov (Vorobjov), 22. Gurjanov (Kudako, Karnauchov), 47. Gurjanov. Rozhodčí: Burchell (Kan.), Linde (Švéd.) - Kohlmüller (Něm.), Suchánek (ČR). Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. Diváci: 11.576.

Zbývající program:

Čtvrtek 5. ledna (Montreal): 21:30 o 3. místo: Švédsko - Rusko.

Pátek 6. ledna (Montreal): 02:00 finále: Kanada - USA.

Rozhodly nájezdy. V nich Terry až ve čtvrté sérii srovnal krok po trefě prvního exekutora na ruské straně Gurjanova. Jenže vzápětí uspěl Vorobjov a Bracco musel dát. Proměnil, i tak měl rozhodnutí na holi Kaprizov, jenže ten selhal. Pak uspěli při svých druhých pokusech shodně Vorobjov i Terry, avšak Polunin následně nedal a Terry s přehledem skóroval.

Švédům patřil úvod, pak už kralovali Kanaďané

Švédové v první třetině dvakrát vedli, ale Kanaďané odpověděli a vítěznou branku vstřelil ve 33. minutě Julien Gauthier, který ještě v závěru svým druhým gólem i pečetil výsledek na 5:2.

„Drželi jsme se stanovené taktiky. Forčekovali jsme a hráli fyzický hokej. Nedali jsme jim moc prostor, aby využili svou rychlost, protože mají šikovné mužstvo,“ řekl webu IIHF kanadský útočník Anthony Cirelli.

První velkou šanci neproměnil Kanaďan Raddysh a Švédové otevřeli skóre v sedmé minutě ve vlastním oslabení při Ohlssově trestu. Po brejku překonal střelou z pravého kruhu brankáře Ingrama Eriksson Ek. Za 98 sekund bylo vyrovnáno po Mitchellově dorážce.

Už za 22 vteřin se opět radovali Švédové. Grundström se dostal do úniku a prostřelil Ingrama mezi betony. Do kanadské branky se pak postavil Hart, žádný z 28 pokusů už za svá záda nepustil a pomohl k obratu.

„Začátek byl z naší strany skvělý. Měli jsme několik šancí na vstřelení třetího gólu, ale neproměnili jsme je. Nebyli jsme dost rychlí a šikovní, abychom se vyrovnali s jejich forčekingem,“ řekl trenér Švédska Tomas Montén.

Barzal ještě v šanci před prázdnou brankou na puk nedosáhl, ale v 19. minutě se trefil při hře čtyř proti čtyřem přesně do pravého horního rohu Sandströmovy branky Cirelli. Ve druhém dějství se postaral o obrat Gauthier, který důrazně dotlačil puk za švédského gólmana.

Sanström následně vychytal ve velké šanci Josta a blízko vyrovnání byl ve 38. minutě Dahlén. Prostřelil Harta na lapačku, ale kanadský gólman stihl puk přikrýt před brankovou čárou, což potvrdil videorozhodčí.

„Puk mi trefil lapačku a viděl jsem, jak poskakuje za mnou. Stihl jsem ho ještě zachytit a naštěstí neprošel za brankovou čáru,“ oddechl si Carter Hart, který na turnaji předtím chytal v utkáních s Ruskem (5:3) a Lotyšskem (10:2).

Ve 48. minutě prostřelil z pravého kruhu Sandströma kapitán Strome. Pak ještě pomohla Švédům dvakrát tyč po Chabotových pokusech a v power play pečetil výsledek Gauthier.

Kanada tak může zopakovat v domácím prostředí zisk zlata z roku 2015, kdy se hrálo také v Torontu a Montrealu.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.