Erbanovou dělilo od bronzu z MS 23 setin, na pětistovce skončila čtvrtá

10:00
kangnung - Karolína Erbanová obsadila čtvrté místo na trati 500 metrů na mistrovství světa v korejském Kangnungu. Čtyřiadvacetiletou českou reprezentantku dělilo od bronzu 23 setin sekundy. Zlatou medaili získala favorizovaná Nao Kodairaová z Japonska.

Karolína Erbanová byla velmi blízko první velké medaili z MS. foto: ČTK/APReuters

Sáblíková zlato na trojce neobhájila. Na MS v Koreji nestačila na Wüstovou

„Ještě nikdy jsem se neradovala za čtvrté místo jako teď. Mám z něj opravdu velkou radost,“ řekla Erbanová ČTK. „Hned po závodě jsme byla šťastná a smutná zároveň, což jsem si nebyla jistá, že vůbec jde,“ pousmála se česká reprezentantka.

Erbanová se představila už ve čtvrté z dvanácti rozjížděk a zajela čas 37,80, kterým jen o třináct setin zaostala za osobním rekordem. V aktuální sezoně rychleji ještě nejela.

Karolína Erbanová.
Radost Karolíny Erbanové z triumfu.

Rodačka z Vrchlabí se poté dlouho držela v čele průběžného pořadí a potvrdila pozici nejlepší evropské sprinterky současnosti. O medaili ji v závěru připravily pouze Asiatky.

Nejprve ji předstihla vedoucí žena Světového poháru a v této sezoně na pětistovce dosud neporažená Kodairaová, jež si časem 37,13 vytvořila nové osobní maximum a zároveň se dostala do čela světových tabulek na „nížinných“ drahách.

Výsledky:

Ženy: 500 m:
1. Kodairaová (Jap.) 37,13, 2. I Sang-hwa (Korea) 37,48, 3. Jü Ťing (Čína) 37,57, 4. Erbanová 37,80, 5. McLeanová 37,86, 6. Hudeyová (obě Kan.) 37,89.

10:00 500 m muži, 11:00 stíhací závod družstev ženy, 11:40 stíhací závod družstev muži.

V další jízdě se před Erbanovou dostala i světová rekordmanka a obhájkyně prvenství I Sang-hwa z Koreje a v poslední rozjížďce ještě Číňanka Jü Ťing, dvojnásobná mistryně světa ve sprintu.

„Když jsem viděla Číňanku vyjíždět z poslední zatáčky, tak jsem ještě doufala, že by to tam mohlo spadnout, ale je z toho čtvrté místo, což je na mistrovství světa krásné. I z toho pohledu, jak se mi vyvíjela sezona,“ řekla Erbanová, která ze zdravotních důvodů vynechala první dva závody SP.

Závod mužů na 500 metrů ovládl Nizozemec Jan Smeekens, který získal premiérové zlato v kariéře. Jeho krajanky ovládly stíhací závod, Ireen Wüstová tak po triumfu na trojce slaví druhé vítězství.