Erat se dočkal prvního gólu v sezoně, dvakrát se trefil Palát

7:55
NEW YORK - Útočník Martin Erat se v posledním duelu před olympijskou přestávkou dočkal prvního gólu v sezoně NHL. Český reprezentant byl jedním ze dvou střelců Washingtonu, kteří v 59. minutě zpečetili vítězství 3:0 nad New Jersey trefami do prázdné branky při power play Devils.

Erat se dočkal prvního gólu v sezoně, dvakrát se trefil Palát foto: ČTK

Střeleckou formu potvrdil další útočník nominovaný do Soči Ondřej Palát, který se dvěma góly podílel na výhře Tampy Bay nad Detroitem 4:2. Dvaadvacetiletý ligový nováček skóroval ve druhém utkání za sebou a celkově má na kontě už 14 branek.

V zápase mezi Washingtonem a New Jersey dlouho dominovali oba brankáři. Skóre otevřel až v 51. minutě domácí obránce Julien Brouillette, který si v druhém zápase v NHL připsal premiérový a zároveň vítězný gól.

Sedmadvacetiletý kanadský bek, který většinu kariéry strávil v nižší soutěži AHL, se prosadil ranou zápěstím od levého mantinelu. "Neměl jsem ani čas přemýšlet, co se vlastně stalo. Byl jsem trošku zmatený a zároveň ohromně šťastný. Dnes asi neusnu," radoval se Brouillette.

Víc přesných zásahů Capitals ani nepotřebovali, v brance totiž měli bezchybného Bradena Holtbyho, který zneškodnil všech 25 střel a vychytal třetí čisté konto v sezoně. "Myslím, že jsme tvrdě bojovali a většinu zápasu hráli podle našich představ. Bohužel, oni dali ten gól, my ne," litoval útočník Patrik Eliáš, kterého spolu s Jaromírem Jágrem a Markem Židlickým čekala dlouhá cesta do Soči.

Letenku v jednom ze speciálních letadel, které přepraví hráče z NHL na olympijský turnaj, měl zajištěnou také Ondřej Palát, jenž si dvěma góly do sítě Detroitu vysloužil ocenění pro druhou hvězdu zápasu.

Krejčí přeskočil v bodování Jágra

Rodák z Frýdku-Místku nejprve ve 22. minutě vyrovnal na 1:1, 63 sekund před koncem třetí třetiny pak pojistil výhru trefou do prázdné branky při power play Red Wings. Vítězný gól vstřelil za stavu 2:2 v 57. minutě Alex Killorn a zajistil pro Tampu výhru i ve čtvrtém vzájemném duelu v této sezoně.

Výrazný podíl na tom měl i brankář Ben Bishop, který si připsal 31 úspěšných zákroků. O tom, že bude chytat, se přitom rozhodlo až těsně před utkáním, poslední dobou ho totiž trápí bolavé zápěstí. "Jestli se nepletu, tak o tom, že půjde do branky, jsme se rozhodli asi čtyři minuty před nástupem na led," řekl trenér Jon Cooper.

Ve čtvrtém utkání v řadě a v sedmém z posledních devíti bodoval útočník David Krejčí, jenž dvěma asistencemi přispěl k vysokému vítězství Bostonu 7:2 nad Ottawou.

Na olympiádu tak míří s 50 body jako nejproduktivnější český hokejista v NHL, když na prvním místě o bod přeskočil dosud vedoucího Jaromíra Jágra.

Šmíd nedohrál, zranění by nemělo být vážné

Do Ruska se vypraví také obránce Ladislav Šmíd z Calgary, přestože nedohrál sobotní zápas na ledě Philadelphie. Šmíd strávil na ledě jen devět minut a kvůli blíže nespecifikovaným zdravotním problémům v dolní části těla vůbec nenastoupil do třetí třetiny.

Podle informací kanadských novinářů by ale zranění nemělo být vážné a český bek by neměl o olympijské hry, na které se chystá vypravit celá jeho rodina, přijít.

Flyers nakonec utkání vyhráli 2:1, na druhý gól přihrál další český reprezentant Jakub Voráček. Domácí gólman Ray Emery zlikvidoval 32 z 33 střel, o čisté konto ho připravil až necelé tři minuty před třetí sirénou Matt Stajan.

Ještě blíže měl k vychytané nule finský gólman Kari Lehtonen v brance Dallasu, který porazil Phoenix 2:1. Lehtonena překonal až 16 sekund před koncem základní hrací doby Radim Vrbata trefou při přesilovce, kterou "Kojoti" ještě umocnili hrou bez brankáře. Vyrovnat se jim už ale nepodařilo.

V sobotu měla NHL na programu posledních deset zápasů, nyní se kvůli olympiádě na 16 dnů přeruší. Znovu se rozeběhne 25. února utkáním Buffalo - Carolina.

Výsledky NHL

• Philadelphia - Calgary 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
    Branky: 29. Schenn, 45. Hartnell (Voráček) - 58. Stajan. Střely na branku: 23:33. Diváci: 19.874.
  • St. Louis - Winnipeg 4:3 sn (2:1, 0:1, 1:1 - 0:0)
    Branky: 8. Morrow, 18. Roy, 41. Schwartz, rozhodující sam. nájezd Oshie - 13. a 31. Scheifele, 54. Byfuglien. Střely na branku: 26:31. Diváci: 19.052.
  • Boston - Ottawa 7:2 (2:0, 2:1, 3:1)
    Branky: 12. a 25. Bergeron, 17. Kelly, 39. Iginla (Krejčí), 44. Lucic (Krejčí), 49. Marchand, 57. Söderberg - 38. Ryan, 56. Wiercioch. Střely na branku: 42:28. Diváci: 17.565.
  • Toronto - Vancouver 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)
    Branky: 48. Raymond, 51. Kessel, 53. Van Riemsdyk - 20. Kesler. Střely na branku: 24:33. Diváci: 19.662.
  • Dallas - Phoenix 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
    Branky: 3. Whitney, 40. Ničuškin - 60. Vrbata. Střely na branku: 33:27. Diváci: 18.532.
  • Tampa Bay - Detroit 4:2 (0:1, 2:1, 2:0)
    Branky: 22. a 59. Palát, 38. Pyatt, 57. Killorn - 18. Alfredsson, 32. Jurčo. Střely na branku: 28:33. Diváci: 19.204.
  • NY Islanders - Colorado 2:5 (0:1, 0:2, 2:2)
    Branky: 52. Tavares, 53. Višňovský - 28. a 31. Duchene, 14. MacKinnon, 60. Landeskog, 60. Stastny. Střely na branku: 32:26. Diváci: 15.360.
  • Washington - New Jersey 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)
    Branky: 51. Brouillette, 59. Erat, 59. Brouwer. Střely na branku: 26:25. Diváci: 18.506.
  • Nashville - Anaheim 2:5 (1:1, 0:1, 1:3)
    Branky: 12. Stalberg, 42. Fisher - 19. 60. Getzlaf, 32. Perry, 45. Etem, 49. Perreault. Střely na branku: 38:24. Diváci: 17.139.
  • Carolina - Montreal 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)
    Branky: 26. Bowman - 38. a 47. Desharnais, 40. White, 58. Gionta. Střely na branku: 32:24. Diváci: 18.680.