Erat gólem a asistencí pomohl k výhře nad Columbusem

9:14aktualizováno  9:28
COLUMBUS - Český hokejový útočník Martin Erat pomohl ve čtvrtečním utkání NHL gólem a asistencí k výhře Nashvillu na ledě Columbusu 3:0. Erat ve 32. minutě svou jedenáctou trefou v sezoně otevřel skóre zápasu, o 123 sekund později přihrál v přesilové hře na druhý gól Miku Fisherovi.

Columbus - Nashville (Erat) foto: ČTK

Třicetiletý český reprezentant byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu hned za brankářem Pekkou Rinnem, který zneškodnil 38 střel a počtvrté v sezoně vychytal čisté konto. Predators zejména díky němu vyhráli devět z posledních jedenácti zápasů, přičemž Rinne jich odchytal deset a v osmi inkasoval dva nebo méně gólů.

"Teď se nám opravdu daří, jako tým jsme stále silnější a silnější," prohlásil Rinne. "Soupeř dnes podal dobrý výkon, měl spoustu střel, ale my pořád hráli svou hru. V tom je naše síla, hrajeme pořád stejně a dokážeme podávat konzistentní výkony." Erat se díky dvěma bodům posunul během zápasu do čela týmové produktivity, když se s 32 body vyrovnal dosud vedoucímu Shea Weberovi. Ten však v poslední minutě skóroval do prázdné branky při power play domácích a opět Eratovi o bod odskočil.

Povedený večer prožil také český gólman Ondřej Pavelec, jenž 25 zákroky dovedl Winnipeg k výhře 4:1 nad Buffalem. Jets tak připravili Sabres čtvrtou porážku v řadě, sami naopak přerušili sérii dvou proher na domácím ledě. Zároveň se Winnipeg přiblížil na rozdíl pouhých tří bodů Washingtonu a Floridě, kteří se dělí o vedení v tabulce Jihovýchodní divize. Stejný počet bodů chybí Jets na postup do elitní osmičky.

"Když chcete hrát play off, musíte bezpodmínečně vyhrávat domácí zápasy. Jsme rádi, že jsme dnes napravili předchozí zaváhání. Naši fanoušci byli opět fantastičtí a myslím, že jsme je odměnili poctivým výkonem," uvedl Pavelec.

Jeho tým dostal do vedení ve 12. minutě Andrew Ladd, o vyrovnání se postaral ve 25. minutě Drew Stafford. Od té chvíle už byl ale Pavelec neprůstřelný a jeho spoluhráči pak rozhodli zápas dvěma góly v přesilových hrách.

Dvanáctý gól v sezoně vstřelil útočník Petr Sýkora, v souboji s Bostonem byl však jediným úspěšným střelcem New Jersey, kteří podlehli Bruins 1:4. Sýkorův gól v 19. minutě přitom na dlouhou dobu znamenal vedení Ďáblů 1:0.

Obhájci Stanleyova poháru otočili zápas až čtyřmi góly v třetí třetině. Ve 44. minutě nejprve vyrovnal Andrew Ference, ve 48. minutě pak Bruins díky dvěma gólům v rozmezí 35 sekund odskočili do vedení 3:1, které potvrdil v poslední minutě trefou při power play Chris Kelly.

Asistenci u vítězného druhého gólu si připsal David Krejčí, jenž v přesilové hře naservíroval puk před prázdnou branku Nathanu Hortonovi.

Jágra a spol. vychytal Nabokov

Zvratu v utkání předcházel proslov útočníka Shawna Thortona v kabině Bostonu mezi druhou a třetí třetinou. "Řekl jsem něco ve smyslu, že jsme přece mnohem lepším týmem, než co předvádíme na ledě," prozradil Thornton, který přihrál na dva góly a byl vyhlášen první hvězdou večera.

Velké překvapení se zrodilo ve Philadelphii, která prohrála 1:4 s New Yorkem Islanders. Letci podlehli Ostrovanům na domácím ledě poprvé po 13 zápasech, naposledy se tak stalo skoro před pěti lety v dubnu 2007.

Islanders si připsali teprve třetí vítězství v posledních 29 vzájemných zápasech. Možná jim k tomu pomohla i speciální akce, v rámci níž na šňůru zápasů na hřištích soupeřů vyrazili s týmem i otcové hráčů. S jejich podporou vyhráli v úterý 3:0 ve Washingtonu, nyní uspěli i ve Philadelphii. "Asi bychom je s sebou měli brát častěji," usmíval se po utkání John Tavares, který přihrál na dva góly a bodoval tak v jedenáctém utkání za sebou.

Lví podíl na úspěchu Islanders měl také brankář Jevgenij Nabokov, který si připsal 40 zákroků a v posledních dvou zápasech zlikvidoval 57 z 58 střel. "Chytal neuvěřitelně, předvedl několik opravdu famózních zákroků. Už jsme tady dlouho nevyhráli a tenhle úspěch nám určitě zvedne sebevědomí," věřil útočník Mark Streit, jehož tým dělí plných deset bodů od osmého místa v tabulce Východní konference.

Ve fantastické formě chytá slovenský brankář Jaroslav Halák, jenž dovedl St. Louis k nejtěsnější výhře 1:0 nad Edmontonem. Halák vychytal druhé čisté konto v řadě a třetí z posledních čtyř zápasů. Oilers ho ale příliš neprověřili, šestadvacetiletý rodák z Bratislavy čelil jen 15 střelám.

Devátou výhru z uplynulých jedenácti utkání vybojovala Ottawa, která porazila 4:1 San Jose. Senators vyhráli první vzájemný zápas po téměř devíti letech, naposledy se radovali z výhry nad Žraloky v říjnu 2003.

Nejproduktivnější Malkin dvakrát skóroval

Pozici nejproduktivnějšího hráče NHL si upevnil ruský útočník Jevgenij Malkin, jenž dvěma góly přispěl k výhře Pittsburghu 4:1 na ledě New Yorku Rangers. Tučňáci rozhodli o svém triumfu třemi góly v třetí třetině a po předchozí sérii šesti porážek si připsali čtvrtou výhru v řadě.

Čtvrteční výsledky NHL

Toronto - Minnesota 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
Branky: 1. Kadri, 6. Crabb, 36. Kessel, 41. Grabovskij - 58. Johnson. Střely na branku: 33:21. Diváci: 19.421.

New Jersey - Boston 1:4 (1:0, 0:0, 0:4)
Branky: 19. SÝKORA (ELIÁŠ) - 44. Ference, 48. Horton (KREJČÍ), 48. Campbell, 60. Kelly. Střely na branku: 31:25. Diváci: 14.941.

NY Rangers - Pittsburgh 1:4 (0:1, 1:0, 0:3)
Branky: 31. Hagelin - 48. a 59. Malkin, 4. Kunitz, 43. Park. Střely na branku: 31:36. Diváci: 18.200.

Philadelphia - NY Islanders 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
Branky: 51. Read - 21. Moulson, 33. Bailey, 48. Streit, 60. Grabner. Střely na branku: 41:27. Diváci: 19.796.

St. Louis - Edmonton 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka: 55. Pietrangelo. Střely na branku: 38:15. Diváci: 17.432.

Winnipeg - Buffalo 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Branky: 12. Ladd, 33. Enström, 44. Stapleton, 59. Antropov - 25. Stafford. ONDŘEJ PAVELEC odchytal za Winnipeg celý zápas, z 26 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 96,2 procenta. Střely na branku: 33:26. Diváci: 15.004.

Phoenix - Detroit 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 0:0 - 0:0)
Branky: 3. Torres, 35. Brule - 32. a rozh. nájezd Bertuzzi, 22. White. Střely na branku: 33:35. Diváci: 15.067.

Columbus - Nashville 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Branky: 32. ERAT, 34. Fisher (ERAT), 60. Weber. Střely na branku: 38:25. Diváci: 17.233.

San Jose - Ottawa 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
Branky: 4. Winchester - 35. a 50. Greening (na první KUBA), 11. Turris, 25. Karlsson. Střely na branku: 37:21. Diváci: 17.562.

Los Angeles - Calgary 1:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 4. Brown - 30. Iginla, rozh. nájezd Cammalleri. Střely na branku: 32:25. Diváci: 18.118.