14. prosince 2009 19:55 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Emil je pořád se mnou, říká legendární Dana Zátopková

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Dana Zátopková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dana Zátopková. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Seděla za stolem v salonku Masarykových kolejí v Praze, v ruce sklenku oblíbeného červeného vína, na tváři ji hrál úsměv. Že jí 19. září bylo sedmaosmdesát? Prosím vás! Dana Zátopková, vdova po čtyřnásobném olympijském vítězi Emilu Zátopkovi a sama olympijská vítězka, slavná oštěpařka, vypadá svěže a setkání s ní je radostné.

"Pořád jsem dělala atletiku, závodně či jako trenérka, tak si to možná zasloužím," smála se poté, co jí činovníci atletického svazu předali diplom Evropské atletické asociace za přínos v rozvoji české atletiky.

Pak ale přiznala, že ji nedávno ovládla lítost. "V září po mně jedno české vydavatelství chtělo, abych křtila knihu Francouze Jeana Echenoze o Emilovi. To jsem ale nemohla! Ten pán neměl ponětí o tom, jaký Emil byl, nevím, kde bral informace. Třeba o tom, že moje spolehlivá kamarádka Majda Štěrbová, která s námi žila v pražském bytě v ulici U Půjčovny v letech 1949 až 1957, v našem pokoji tajně nahrávala novinářský rozhovor a pak to předala estébákům! To mě rozčílilo," otřásla se při vzpomínce.

V salonku však vládla pohoda a legendární Zátopková brzy pookřála. "Vždyť jsem tady mezi svými, atletika je moje parketa a tihle lidé jí rozumí. Je prima, že se Tomáš Dvořák stal šéftrenérem reprezentace, a je dobře, že mu jeho předchůdce Václav Fišer pomáhá. Jsou to odborníci," pochvalovala si. Energie z ní přímo vyzařuje. Jak to, že má pořád sil na rozdávání?

"Až do dvaaosmdesáti jsem jezdila na kole, pak jsem si ale zlomila nohu, už dávám větší pozor. Ovšem plavu, cvičím, chodím na túry po břehu Vltavy. A v Klubu olympioniků pořád něco děláme, jezdíme na besedy," prozradila svůj recept. Už druhým rokem nežije v rodinném domku v Praze - Troji. Přestěhovala se o něco blíž k řece, do dvoupokojového bytečku.

Bez shánění řemeslníků
"Ten dům jsme si sice kdysi postavili s Emilem, ale pro mě už byl zbytečnou zátěží. Když už to nezvládáte a pořád sháníte zahradníka nebo řemeslníka... Tenhle byt si poklidím, mám i zahrádku, ale nemusím se starat, jestli mi funguje oběhová pumpa nebo ne," vysvětlila. Při stěhování nezapomněla na jednu důležitou věc. Na dózičku s popelem manžela, který zemřel v roce 2000.

"Ťopek je v pokoji na poličce. Když mám náštěvu, postavím ho na stůl a je mezi námi. Kdyby se mohl vrátit alespoň na deset minut, všechno bych mu stihla říct! A někdy se mi zdá, že se do mě částečně přestěhoval. Něco řeknu a dojde mi: to jsem nebyla já, takhle by to řekl on," přiblížila s jiskrou v oku.

  • 10Diskuse