Eliášův gól stačil New Jersey na bod, Hudler přispěl k výhře Calgary

10:07
NEW YORK - Hokejový útočník Jiří Hudler přispěl ve středečním utkání NHL dvěma přihrávkami k výhře Calgary nad Phoenixem 4:1. Svůj šestý gól v sezoně vstřelil Patrik Eliáš, pak ale neuspěl v penaltovém rozstřelu a New Jersey podlehli Montrealu 3:4 po nájezdech.

Jiří Hudler (vpravo). foto: ČTK/AP

Hudler po dvou zápasech, v nichž vyšel bodově naprázdno, znovu táhl ofenzivu Calgary a s 25 body se vrátil na pozici nejproduktivnějšího českého hráče v lize, z níž ho o den dříve sesadil Radim Vrbata, oblékající právě dres Kojotů. Ten se ale ve vzájemném duelu neprosadil.

Hosté sice vedli od 5. minuty 1:0, osm sekund před koncem první třetiny však vyrovnal T.J. Bodie a ve druhém dějství domácí Flames otočili skóre dvěma góly. V úvodu třetí třetiny pak dokonce ve vlastním oslabení přidal čtvrtou branku Lee Stempniak.

Jedním z hlavních hrdinů večera byl kapitán Calgary Mark Giordano, který se vrátil do sestavy po 18 zápasech. Dlouhá pauza zaviněná zraněním na něm ale nebyla znát a třicetiletý obránce se na výhře podílel gólem a asistencí. "Cítil jsem se skvěle. Rychle mi stoupl adrenalin, bolavý kotník jsem ani necítil. Tenhle zápas je dobrým příslibem do budoucna," radoval se Giordano.

Sestřih zápasu Calgary - Phoenix

Hokejisté New Jersey se po trefě Eliáše už už radovali z vítězství. Český útočník se totiž prosadil 66 sekund před koncem třetí třetiny, kdy využil zaváhání jednoho z obránců Montrealu u vlastní branky a poslal Ďábly do vedení 3:2. Jenže Canadiens vzápětí odvolali gólmana a 29 sekund po Eliášově zásahu vyrovnal David Desharnais, který si pak připsal i rozhodující gól v penaltovém rozstřelu.

"Když dal Eliáš gól, napadlo mě: Chlapče, tak to je v háji, tenhle zápas prohrajeme," přiznal brankář Montrealu Peter Budaj. "Jenže nakonec se potvrdilo, že v hokeji člověk nikdy neví," dodal slovenský gólman, jenž si připsal 31 zákroků.

Canadiens, na jejichž první gól přihrál Tomáš Plekanec, tak porazili Devils podruhé během tří dnů. V pondělí zvítězili na domácím ledě 3:2, přestože prohráli na střely 17:30. Ve středu si připsali už sedmou výhru z posledních osmi zápasů, a pokud dnes porazí Boston, mohou se vyhoupnout do čela Atlantické divize.

"Nebyl to náš nejlepší zápas, ale o to cennější jsou dva body, které jsme získali," prohlásil kapitán Briant Gionta. Po jeho gólu v 11. minutě Montreal hájil až do třetí třetiny vedení 1:0. Pak však domácí skóre otočili a vyrovnat na 2:2 se hostům podařilo až v 57. minutě. Další comeback pak předvedli krátce před závěrečnou sirénou. "Podobně jako v pondělí jsme ty body tak trochu ukradli," dodal Gionta.

V penaltovém rozstřelu však nebylo pochyb o tom, kdo bude mít navrch. Hned v první sérii se sice prosadil domácí Reid Boucher a uťal sérii čtrnácti neproměněných nájezdů Devils, jenže pak neuspěl Travis Zajac ani Eliáš, zatímco na druhé straně se prosadil kromě Desharnaise ještě Eller. Devils tak před zraky českého reprezentačního trenéra Aloise Hadamczika, jenž je v NHL na inspekční cestě, prohráli i pátý zápas v sezoně, který došel až do nájezdů.

"V závěru prodloužení jsem poslal na led čtyři útočníky, abychom se nájezdům vyhnuli. Ale bohužel to nepomohlo," popsal svůj taktický záměr trenér Peter DeBoer. "Myslím, že jsme si v obou zápasech s Montrealem zasloužili získat dva body, místo celkových čtyř ale máme jen jeden, což není dobré," zamračil se.

Sestřih zápasu New Jersey - Montreal

Jediné vítězství od sezony 1989/90. Takovou bilanci měli před středečním zápasem hokejisté Philadelphie na ledě Detroitu. Díky čtyřem gólům ve třetí třetině ale vyhráli 6:3 a trošku si svou pověst vylepšili. "V roce 1989 jsem ještě ani nebyl na světě, tak jsem o tom ani nevěděl," poznamenal se smíchem dvacetiletý útočník Sean Couturier, který vstřelil dva góly a na další dva přihrál.

Výsledky NHL

New Jersey - Montreal 3:4sn (0:1, 0:0, 3:2 - 0:0)

Branky: 45. Loktionov (Židlický), 50. Ryder, 59. Eliáš - 60. a rozhodující sam. nájezd Desharnais, 11. Gionta (Plekanec), 57. Eller. Střely na branku: 34:30. Diváci: 12.742.

Calgary - Phoenix 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Branky: 20. Brodie (Hudler), 26. Backlund (Hudler), 32. Giordano, 43. Stempniak. Střely na branku: 18:30. Diváci: 19.289.

Detroit - Philadelphia 3:6 (1:1, 2:1, 0:4)

Branky: 11. a 31. Tatar, 29. Franzén - 49. a 60. Couturier, 14. Downie, 37. Read, 46. Giroux, 50. Hartnell. Střely na branku: 35:34. Diváci: 20.066.