Eliášův gól New Jersey k bodům nestačil, Pittsburgh zvítězil 3:1

9:40
NEW YORK - Český hokejista Patrik Eliáš dal v pondělním utkání NHL první gól v sezoně, protože se ale k němu žádný spoluhráč nepřidal, New Jersey doma podlehlo Pittsburghu 1:3. Čtyřiatřicetiletý útočník se prosadil střelou z levého kruhu bezprostředně po vhazování a vykřesal v závěrečné části pro Devils naději na obrat. O tu je ale připravil Paul Martin, který při závěrečné hře bez brankáře zpečetil výhru Penguins. Hrálo se i dalších šest utkání.

New Jersey - Pittsburgh (Sidney Crosby, vlevo, a Ija Kovalčuk ) foto: Reuters

Generální manažer New Jersey Lou Lamoriello během léta nešetřil na platu pro Ilju Kovalčuka, i proto mají nyní Devils malou finanční rezervu pod platovým stropem a na soupisku byli nuceni napsat pouze dvacet hráčů. A kvůli zraněním a trestům se mužstvo pustilo do souboje s Pittsburghem jenom s patnácti hokejisty.

"Připadalo mi divné, když jsem viděl, že hrají jen na tři lajny. Nechtělo se mi tomu věřit. Věděli jsme, že jim to musíme ztížit a snažili jsme se je utahat," uvedl obránce Pittsburghu Alex Goligoski, autor první trefy zápasu.

Eliáš na vzniklé situaci ale neviděl nic zvláštního. "Bylo to něco jiného, než na co jsme zvyklí, ale vůbec bych v tom nehledal problém. Nehráli jsme osmdesátý zápas sezony. Jednalo se teprve o třetí utkání, nemáme být z čeho unavení. Nikdo ani na ledě nestrávil nějak extra moc času. Snažili jsme se hrát chytře," podotkl. "Nebudeme se rozhodně na nic vymlouvat. Máme dost hráčů. Jen je potřeba hrát lépe," doplnil českého útočníka trenér New Jersey John McLean.

Devils prohráli i ve třetím utkání nové sezony, což je nejhorší vstup do nového ročníku za posledních devět let. "Takhle jsme si to nepředstavovali. Ale víme, co děláme špatně. Musíme se vyvarovat herních výpadků a makat naplno celých šedesát minut. Příště už musíme předvést to nejlepší, co v nás je," dodal Eliáš.

Zranění netrápí ale jenom New Jersey. Dotklo se i jejich soupeře z Pittsburghu: nehrál obránce Brooks Orpik a v průběhu druhé třetiny odstoupil kvůli problémům s ramenem i český zadák Zbyněk Michálek.

Český gólman Michal Neuvirth si při zranění Semjona Varlamova užívá pozici brankářské jedničky Washingtonu. Rodák z Ústí nad Labem nastoupil i v třetím utkání a po vítězství 3:2 v prodloužení nad Ottawou se radoval z druhé výhry. Rozhodující trefu zařídil v čase 64:28 ruský útočník Alexandr Ovečkin.

"Už jsem myslel na penaltový rozstřel, v tom Ovečkin skóroval. V tu chvíli jsem byl asi nejšťastnější člověk v aréně. Byl to důležitý gól," řekl Neuvirth, který v zápase kryl 29 střel soupeře a po zápase ho chválil i trenér Bruce Boudreau. "S každým zápasem se zlepšuje. To je dobré znamení.

V první třetině minulého utkání se mi nezdál nejjistější, ale dnes vypadal výborně." Spolehlivý výkon podal i další český brankář Tomáš Vokoun, který ve Vancouveru zlikvidoval 33 střel a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Přesto se ani ve druhém utkání sezony neradoval z výhry, neboť Florida prohrála opět o gól, tentokrát 1:2. Obě branky vítězů vsítil Daniel Sedin, za poražené vyrovnal Rostislav Olesz.

I trefa Milana Hejduka z úvodu třetího dějství znamenala pro Colorado srovnání skóre na 2:2. Český útočník premiérovou branku sezony vstřelil z bodu pro vhazování, ale jednalo se o poslední gólovou radost Avalanche v utkání. Pak už skórovala jen Philadelphia, která dvěma zásahy rozhodla o své domácí výhře 4:2.

Hokejistům New Yorku Rangers se v městském derby proti Islanders vymstila v závěru utkání nedisciplinovanost týmu. Necelých pět minut před koncem vedli na ledě svého rivala 4:3, ale potom domácí beze zbytku využili výhodu dvou mužů v poli a při závěrečné power play pojistili gólem do prázdné branky výhru 6:4. U tří gólů Islanders figuroval Blake Comeau, který dvě dal, včetně té vítězné, a na jednu přihrál.

"Nejsem si jistý, co se stalo, ale nyní uvažuji jako střelec. Předtím jsem se vždy spíše snažil najít spoluhráče přihrávkou, ale teď si věřím a chci zakončovat," uvedl Comeau, který ve dvou zápasech skóroval třikrát. Jeho spoluhráč James Wisniewski bude pravděpodobně mít co vysvětlovat disciplinární komisi NHL, neboť ho kamera zachytila, jak dělá na známého provokatéra Seana Averyho nemístné gesta.

Těžkou hlavu mají v Anaheimu, jehož hokejisté prohráli všechna tři utkání v novém ročníku, naposledy v St. Louis 1:5. Ducks nezachytili už úvod zápasu, kdy v rozmezí šesti sekund ve čtvrté minutě dvakrát inkasovali. "Musíme si sednout a provést analýzu, co všechno musíme zlepšit. Je toho hodně," konstatoval trenér Anaheimu Randy Carlyle, jehož svěřenci ztratili úvodní duely s celkovým skóre 2:13. Jediným střelcem týmu je zatím Saku Koivu.

Naopak třetí porážce se vyhnul obhájce Stanley Cupu z Chicaga. Přitom v Buffalu měl partii mizerně rozehranou a ve třetí minutě už prohrával 0:2. V dalším průběhu ale Blakchawks čtyřmi góly otočili skóre, a domácí tým stačil už jen výsledek zkorigovat. Na obratu se dvěma góly podílel Marián Hossa.

Výsledky NHL

New York Islanders - New York Rangers 6:4 (2:1, 1:2, 3:1)
Branky: 13. a 57. Comeau, 17. Bailey, 40. Moulson, 56. Parenteau, 60. Nielsen - 14. Dubinsky (Rozsíval), 29. Del Zotto, 34. Giraldi, 53. Anisimov. Střely na branku: 32:33. Diváci: 11.748.

St. Louis - Anaheim 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)
Branky: 36. a 58. D'Agostini, 4. Backes, 4. McDonald, 26. Crombeen - 27. S. Koivu. Střely na branku: 53:14. Diváci: 19.150.

New Jersey - Pittsburgh 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Branky
: 49. Eliáš - 19. Goligoski, 23. Letestu, 60. Martin. Střely na branku: 31:31. Diváci: 12.880.

Buffalo - Chicago 3:4 (2:1, 0:2, 1:1)
Branky: 1. Stafford, 3. D. Roy, 46. Connolly - 39. a 44. Hossa, 8. P. Kane, 25. Leddy. Střely na branku: 35:30. Diváci: 17.896.

Philadelphia - Colorado 4:2 (2:0, 0:1, 2:1)
Branky: 18. a 58. J. Carter, 13. Giroux, 59. Powe - 30. Yip, 41. Hejduk. Střely na branku: 38:27. Diváci: 19.652.

Washington - Ottawa 3:2 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 19. Sjomin, 32. Fehr, 65. Ovečkin - 30. J. Ruutu, 48. Shannon. Střely na branku: 26:31. Diváci: 18.398.

Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington celé utkání, inkasoval dvě branky ze 31 střel a úspěšnost zásahů měl 93,55 procenta.

Vancouver - Florida 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Branky: 13. a 55. D. Sedin - 40. Olesz. Střely na branku: 35:42.

Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, inkasoval dvě branky z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 94,29 procenta. Diváci: 18.860.