Eliáš vstřelil svůj čtyřstý gól. K výhře Devils přispěl i Jágr

7:56aktualizováno  12:02
NEW YORK - Hokejový útočník Patrik Eliáš vstřelil v pátečním utkání 400. gól v NHL a přispěl k výhře New Jersey nad Torontem 4:1. Jednou se trefil i Jaromír Jágr, který tak svůj střelecký účet rozšířil na 716 zásahů a zbývá mu jediný gól, aby dohnal Phila Esposita na pátém místě v historické tabulce střelců.

Patrik Eliáš vstřelil v pátečním utkání svůj jubilejní 400. gól v NHL a přispěl k výhře New Jersey nad Torontem. foto: ČTK

Eliáš, který byl vyhlášen první hvězdou zápasu, se prosadil ve 22. minutě, kdy si z druhé vlny najel do útočného pásma a po zpětné přihrávce od Travise Zajace zavěsil střelou zápěstím. Osmatřicetiletý rodák z Třebíče se stal 91. hráčem v historii, jenž pokořil metu 400 gólů, jeho branka byla zároveň vítězná.

„Jsem na to pyšný, to je bez debat,“ prohlásil Eliáš, který skóroval poprvé po devíti zápasech. „Jsem také hrdý, že se mi to povedlo v jednom jediném klubu. Měl jsem štěstí na spoustu kvalitních spoluhráčů, kteří mi k téhle porci gólů pomohli,“ dodal český kanonýr, který v Devils působí už devatenáctou sezonu.

„Jeho obchodní značkou je všestrannost. Umí si poradit v každé situaci. Jeho hokejové myšlení je na té nejvyšší úrovni. A také je to rozený střelec. Jinak by přece nedal 400 gólů,“ vylíčil Eliáše generální manažer a trenér Lou Lamoriello.

Hosté jeho týmu nekladli velký odpor. Skórovali pouze jednou, a to až za stavu 3:0 pro domácí, když se v 52. minutě trefil v přesilové hře Tyler Bozak. Poslední slovo ale patřilo „Ďáblům“ - Jágr tři minuty před koncem uzavřel skóre střelou do prázdné branky při power play.

Devils tak vyhráli potřetí za sebou, což se jim povedlo poprvé od třízápasové vítězné série v samém úvodu sezony. Zároveň bodovali v šesti utkáních za sebou, v nichž získali jedenáct z dvanácti možných bodů.

Sestřih z utkání New Jersey - Toronto

Naopak Maple Leafs prodloužili šňůru porážek už na jedenáct zápasů a blíží se ke klubovému rekordu v počtu utkání bez vítězství. V sezoně 1987/88 nevyhráli patnáct duelů v řadě.

„Člověk se pořád snaží být optimistou, ale když se věci vyvíjejí tak jako teď, je těžké zůstat pozitivní. Vypadá to, jako by soupeři dokázali potrestat gólem každou naši chybu. Ale musíme se z toho dostat sami jako tým,“ uvedl střelec jediného gólu Toronta Bozak.

Kanadské bodování NHL

1. Patrick Kane (Chicago) 58b.
2. Jakub Voráček (Philadephia) 58
3. Tyler Seguin (Dallas) 57
4. Sidney Crosby (Pittsburgh) 56
5. Nicklas Bäckström 54

O pozici nejproduktivnějšího hráče ligy přišel Jakub Voráček. Přeskočil ho Patrick Kane, který se gólem a přihrávkou zasloužil o výhru Chicaga 2:1 v prodloužení ve Winnipegu. Kane má stejně jako Voráček 58 bodů, ale vládne bodování díky většímu počtu vstřelených gólů. Asistenci u vítězné branky Blackhawks v prodloužení si připsal Michal Rozsíval.

Jen o dva body méně než Kane a Voráček má Sidney Crosby, jenž se dvěma góly a jednou asistencí podepsal pod výhru Pittsburghu 4:0 v Calgary. Brankář Marc-Andre Fleury zlikvidoval všech 21 střel a vychytal už osmé čisté konto v sezoně, což je nejvíc ze všech gólmanů v lize.

Po sedmi výhrách v řadě neuspěli hokejisté St. Louis, kteří utrpěli debakl 1:7 na ledě Columbusu. Dvěma góly se o to zasloužil Nick Foligno, gól a dvě asistence zaznamenal Ryan Johansen.

Výsledky NHL

New Jersey - Toronto 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Branky: 10. T. Ruutu, 22. Eliáš, 34. Bernier, 58. Jágr - 52. Bozak. Střely na branku: 17:34. Diváci: 15.594. Hvězdy utkání: 1. Eliáš, 2. Schneider, 3. Gomez (všichni New Jersey).

Washington - Anaheim 3:2sn (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)

Branky: 25. Chimera, 31. Carlson, rozh. nájezd Bäckström - 19. Kesler, 54. Perry. Střely na branku: 34:25. Diváci: 18.506. Hvězdy utkání: 1. Grubauer, 2. Kuzněcov, 3. Chimera (všichni Washington).

Calgary - Pittsburgh 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)

Branky: 32. a 46. Crosby, 6. Perron, 19. Sutter. Střely na branku: 21:30. Diváci: 19.289. Hvězdy utkání: 1. Crosby, 2. Kunitz, 3. Fleury (všichni Pittsburgh).

Winnipeg - Chicago 1:2p (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)

Branky: 5. Scheifele - 23. P. Kane, 64. Saad (Rozsíval). Střely na branku: 21:22. Diváci: 15.016. Hvězdy utkání: 1. P. Kane (Chicago), 2. Byfuglien, 3. Scheifele (oba Winnipeg).

Columbus - St. Louis 7:1 (2:0, 3:1, 2:0)

Branky: 11. a 37. Foligno, 19. Atkinson, 26. Johansen, 29. Tropp, 46. Calvert, 56. Hartnell - 32. Stastny. Střely na branku: 33:33. Diváci: 16.321. Hvězdy utkání: 1. Foligno, 2. Johansen, 3. McElhinney (všichni Columbus).