Eliáš: V NHL by Rusům takové zákroky neprošly

23:43
BRATISLAVA (od zpravodaje LN na Slovensku) - Nevybíravé zákroky ruských hokejistů ho pořádně rozlobily. 'V NHL by si je nikdo nedovolil, okamžitě by za ně sudí vylučoval,' měl jasno Patrik Eliáš (35) po vítězství 3:2 nad Ruskem.

Jak zpětně hodnotíte tvrdé zákroky Rusa Arťuchina?
Myslím, že to viděli úplně všichni. Nejen my na ledě. Jsem hodně zklamaný z rozhodčích, jak se k tomu postavili. Čtyřikrát za sebou tam byly zákroky na hraně, do hlav. V NHL by za tohle dostal hráč okamžitě trest do konce zápasu. Domnívám se navíc, že by nezůstalo jen u toho.

Hodně jste protestoval u rozhodčích, co vám říkali?
Že se může ještě dvě vteřiny po odehrání puku dohrávat a že ten zákrok byl ramenem. V podstatě úplné nesmysly. Já tomu nerozumím, myslím si, že by naše svazové vedení mělo požádat o přezkoumání. Snad si ten hráč na MS skončí...

Co by se dělo při takových zákrocích v NHL? Vlétl by na led bitkař?
V NHL by k tomuhle nedošlo. Tam by ho rozhodčí okamžitě vyhodili. My jsme se ale rvát nechtěli, protože nám šlo o vítězství. Nemohli jsme jít do oslabení.

Porazili jste Rusy 3:2. Jaký to byl zápas?
Myslím, že jsme velmi dobře odehráli třetí třetinu, ačkoliv jsme během ní udělali chybu, po které jsme inkasovali. Tím jsme si to trošku zdramatizovali, ale hráli jsme výborně dozadu, zarputile u nás ve třetině a dobře jsme se doplňovali. Pleky (Tomáš Plekanec - pozn. red.) dobře využil brejk a trestné střílení, tím nám dal šanci vyhrát. První a třetí třetina byla ideální super, ve té druhé jsme se nechali unést emocemi. Ale to k hokeji patří.

Byl tohle správný test před čtvrtfinále?
Těžko říct. Já myslím, že jsme se dobře připravili, šli jsme za vítězstvím. I disciplína byla z naší strany dobrá, nenechali jsme se zbytečně vylučovat. Hrajeme jako tým, a to je důležité.

Sebevědomí před čtvrtfinále je tedy oprávněné?
Určitě si věříme, přitom ale nevíme, jak hrají v košické skupině. Jsou tam jiné týmy, které můžou hrát odlišným stylem. Čtvrtfinále pro nás bude nejtěžší zápas...

Postupujete s předstihem z prvního místa. Co to pro vás znamená před posledním zápasem v rámci skupiny E s Německem?
My do toho utkání přesto půjdeme tak, že ho chceme vyhrát. Bude velmi těžké, Němci hrají zarputilý hokej jako Finové. Moc prostoru nám nedají. Myslím si, že vždycky, když jde člověk do zápasu na půl plynu, si říká o zranění. Protože pak není psychicky připravený.