Sparta dostala od Southamptonu lekci 0:3, Plzeň vydřela remízu s AS Řím

16:42aktualizováno  23:13
PRAHA - Všechny tři české týmy se představily v prvních zápasech základních skupin Evropské ligy. Liberec remizoval s Karabachem 2:2, když o vítězství přišel v poslední minutě, Plzeň vybojovala cennou remízu 1:1 s AS Řím. Jediná Sparta žádný bod nezískala, zato si odnesla lekci od anglického Southamptonu, s nímž prohrála 0:3.

Liberečtí fotbalisté se radují z branky. foto: ČTK

Liberec napsal v Baku asi tento příběh: snový začátek, kdy Jan Sýkora po Barošově akci vstřelil gól už v deváté vteřině, rychlé vystřízlivění, kdy Míchel z Karabachu v sedmé minutě vyrovnal, pak opět radost po Barošově brance na 2:1 a trpký konec, kdy Sydgov vyrovnal na konečných 2:2 až ve čtvrté minutě nastavení.

Karabach-Liberec ONLINE

Český tým si tak z Ázerbajdžánu odváží bod za remízu, ale s ohledem na vývoj zápasu jistě pomýšlel na víc.

„Vydýchává se to složitě, ale musíme být rozumní. O poločase bychom ten bod asi brali. Byli jsme blízko k tomu vyhrát, ale pro domácí by to asi bylo kruté,“ řekl novinářům liberecký trenér Jindřich Trpišovský.

„Kdybychom vyhráli, tak bychom se postupu přiblížili. Takhle je pořád strašně moc daleko. Je to dobrý počin uhrát tu bod. Karabach doma neprohrál 21 zápasů, nám chyběla minuta, abychom ho o tu sérii připravili. Když budeme hrát takhle, tak evropským týmům budeme brát body. Tenhle náš dotěrný fotbal jim nesedí,“ dodal kouč Liberce.

Karabach - Slovan Liberec 2:2 (1:1)

Branky: 7. Míchel, 90.+3 Sadygov - 1. Sýkora, 68. Baroš. Rozhodčí: Klossner - Zeder, Wicht - Bieri, Amhof (všichni Švýc.). ŽK: Agolli, Míchel - Vůch.

Plzeň vs. Řím - bod vystřelil Bakoš

Fotbalisté Plzně vstoupili do základní skupiny E Evropské ligy domácí remízou 1:1 s favorizovaným AS Řím. Už ve čtvrté minutě otevřel skóre z penalty hostující Diego Perotti, za sedm minut odpověděl Marek Bakoš.

Český šampion prodloužil čekání na výhru v evropských pohárech už na deset zápasů. Svěřenci Romana Pivarníka sehrají další duel v EL za 14 dní ve Vídni s Austrií.

Plzeň-AS Řím ONLINE

Viktoria měla po trestu UEFA uzavřenou část hlediště za výtržnosti fanoušků včetně projevů rasismu v posledním domácím utkání 4. předkola Ligy mistrů s Razgradem. V kotli tak zůstalo prázdných 910 míst.

Plzni hodně nevyšel úvod. Rozhodčí za souboj Matějů s El Shaarawym nařídil pokutový kop, který ve čtvrté minutě chladnokrevně proměnil Perotti. „Nastoupili jsme aktivně, ale zas se soupeř dostane z takové nevinné situace lehko do vedení. Pak samozřejmě není jednoduché zápasy s tak kvalitními soupeři otáčet,“ uvedl Pivarník.

Dalekonosnou střelu Kaceho si ještě pohlídal hostující gólman Alisson, v 11. minutě už ale Plzeň vyrovnala. Zeman přesným centrem z levé strany našel Bakoše a slovenský útočník se trefil hlavou k tyči.

Josef Šural (vlevo) střílí na bránu v zápase se Southamptonem.
Marek Bakoš po neproměněné šanci.

„Centr od Martina Zemana byl výborný. Já jsem viděl, jak si připravuje míč, tak jsem se snažil dobře zorientovat v šestnáctce. Nakonec se vše podařilo, předskočil jsem soupeře a hlavou trefil balon přesně k tyči,“ popsal Bakoš.

Západočeši měli převahu a favorita od druhé branky zachránil Alisson, který výborným zákrokem vytáhl hlavičku Ďuriše po standardní situaci. Římský tým po půlhodině hry přidal a hned mohl skóroval, ale Nainggolanovu střelu po El Shaarawyho akci zastavila tyčka.

Před koncem zahrozili Viktoriáni. Na Petrželův centr v šestnáctce těsně nedosáhl Bakoš, dorážející Krmenčík z těžké pozice netrefil branku. V nastaveném čase ještě Petrželovu tvrdou ránu vytáhl nad břevno Alisson. Plzeň tak doma v této sezoně vyhrála jediný z šesti soutěžních zápasů.

Viktoria Plzeň - AS Řím 1:1 (1:1)

Branky: 11. Bakoš - 4. Perotti z pen. Rozhodčí: Buquet - Debart, Cano - Chapron, Delerue (všichni Fr.). ŽK: Matějů, Ďuriš, Hořava, Limberský, Bakoš - Manolas, Juan Jesus, Paredes. Diváci: 10 326.

Bez Rosického Sparta nic nevymyslela

Jako poslední vyběhla na trávník v anglickém Southamptonu pražská Sparta. I když je Southampton v probíhajícím ročníku Premier League až na osmnáctém místě, statistiky hovořily neúprosně: Sparta porazila anglický celek v pohárových soutěžích naposledy v roce 1983. Tehdy zápas s Watfordem rozhodl brankou na 3:2 současný trenér pražského celku Zdeněk Ščasný.

Nelichotivou statistiku se Ščasného týmu nepodařilo zlomit ani ve čtvrtek, naopak dostal lekci a anglickému soupeři podlehl 0:3. Za domácí se dvakrát prosadil Charlie Austin a jednou Jay Rodriguez, hosté naopak na stadionu St. Mary’s nepředvedli vůbec nic.

Southampton-Sparta ONLINE

Sparta nastoupila v základní sestavě překvapivě se Sáčkem a ten si tak čtyři dny před dvacátými narozeninami připsal první start v evropských pohárech. Trenér Ščasný totiž nemohl vedle Rosického, jenž zůstal v Praze, využít Dočkala, který kvůli zdravotním potížím nebyl ani na lavičce.

Southampton, který nechal odpočívat několik opor včetně mistra Evropy Fonteho, se v pohárech představil po dlouhých třinácti letech, úvodní branky se však dočkal rychle. V páté minutě nařídil rozhodčí penaltu za Costovu ruku a přestože gólman Koubek vystihl směr, Austin mířil přesně k tyči.

V 25. minutě dal Austin druhou branku, ale rozhodčí ji naštěstí pro naprosto bezzubou Spartu kvůli těsnému ofsajdu neuznal. Domácí útočník nicméně dlouho truchlit nemusel, protože o chvíli později ho našel centrem Martina a po hlavičce do Koubkova protipohybu vedl Southampton o dva góly.

Liberecký Sýkora vstřelil nejrychlejší gól v dějinách Evropské ligy

Po přestávce Southampton výrazně ubral z tempa, takže se do hry dostala i Sparta. Výsledkem ale bylo jen pár standardních situací a v 70. minutě po lehkovážné rozehrávce domácích tvrdá rána střídajícího Lafaty, se kterou si brankář Forster poradil.

Přesto se Southampton ve druhé půli především bavil fotbalem, což korunoval v nastavení třetí brankou Rodriguez, který po rychlém brejku zakončil pohlednou kombinaci.

Další zápas čeká letenský celek za dva týdny v Praze proti Interu Milán.

Southampton - Sparta Praha 3:0 (2:0)

Branky: 5. z pen. a 27. Austin, 90.+3 Rodriguez. Rozhodčí: Gräfe - Pickel, Henschel (všichni Něm.). ŽK: Romeu - Kadlec, Pulkrab.