EL: Plzeň předvedla velkolepý obrat, Sparta prohrála na Interu, Liberec v soutěži končí

16:45aktualizováno  23:01
PLZEŇ/SOLUŇ/MILÁN - Fotbalisté Liberce zakončili své podzimní trápení prohrou 0:2 na hřišti PAOKu Soluň. V závěrečném duelu skupiny J Evropské ligy tak nevyužili šanci zajistit si postup do jarního play off soutěže. Plzeň se se soutěží rozloučila výhrou 3:2 nad Austrií Vídeň ve skupině E, přestože hrála od 18. minuty v oslabení. Dvěma góly se na obratu z 0:2 podílel Ďuriš. Viktoria však už před zápasem věděla, že nepostoupí. Sparta ve skupině K prohrála na hřišti Interu Milán 1:2, přesto postupuje do play off z prvního místa.

I v deseti hráčích Viktoria otočila stav z 0:2 na 3:2. foto: ČTK

Liberec zachraňuje bídný podzim: dokáže postoupit v Evropské lize ze skupiny?

Slovan tak se ziskem čtyř bodů obsadil poslední místo v čtyřčlenné tabulce. Domácí poslal ve 29. minutě do vedení Garry Rodrigues a v 67. minutě pojistil náskok Dimitris Pelkas.

Liberec si zahrál základní skupinu pohárů počtvrté v historii a stejně jako v minulé sezoně nepostoupil. Do jarní vyřazovací fáze prošel jen v ročníku 2013/14.

Slovan v Soluni potvrdil, že ho závěr roku nezastihl v ideální formě. Severočeši vyhráli jediný z posledních devíti zápasů, v domácí soutěži nezvítězili šestkrát za sebou a přezimují jen dva body od sestupové pozice.

ONLINE ze zápasu si přečtěte ZDE

Fotbalisté Plzně se rozloučili s podzimem a Evropskou ligou senzační výhrou 3:2 nad Austrií Vídeň.

Přitom od 18. minuty hráli bez vyloučeného Lukáše Hejdy a v hodně improvizovaném složení obrany, ale i v oslabení dokázali zlikvidovat dvoubrankovou ztrátu a sebrali Austrii šanci na postup.

Plzeň ukončila čtrnáctizápasové čekání na výhru v evropských pohárech trvající od loňského září.

Skupina E:

Viktoria Plzeň - Austria Vídeň 3:2 (1:2)
Branky:
72. a 84. Ďuriš, 44. Hořava - 19. Holzhauser z pen., 40. Rotpuller. Rozhodčí: Bojko - Volodin, Kornijko - Abdula, Žabčenko (všichni Ukr.). ŽK: Krmenčík, Petržela, Řezník - Filipovič, Friesenbichler, Martschinko, Kayode. ČK: 19. Hejda (Plzeň). Diváci: 9117.
Sestava Plzně: Kozáčik - Petržela, Řezník, Hejda, Kovařík - Hromada, Hrošovský - Kopic (83. Bakoš), Hořava (90.+1 Poznar), Zeman - Krmenčík (58. Ďuriš). Trenér: Pivarník.

Astra Giurgiu - AS Řím 0:0

Skupina K:

Inter Milán - Sparta Praha 2:1 (1:0)
Branky:
23. a 90. Éder - 54. Mareček. Rozhodčí: Vertenten - Vanyzere, Nijssen (všichni Belg.). ŽK: Ranocchia (Inter). Diváci: 5000.
Sestavy Sparty: Koubek - Karavajev, Mazuch, Michal Kadlec, Costa - Juliš (89. Dudl), Holek, Dočkal, Mareček, Čermák (79. Sáček) - Lafata (74. Pulkrab).

Southampton - Hapoel Beer Ševa 1:1 (1:0)

Skupina J:

PAOK Soluň - Slovan Liberec 2:0 (1:0)
Branky: 29. Rodrigues, 67. Pelkas. Rozhodčí: Marriner - Beck, Lennard - Madley, Friend (všichni Angl.). ŽK: Crespo, Pelkas, Rodrigues, Matos - Ekpai, Pokorný, Folprecht, Sýkora.
Sestava Liberce: Dúbravka - Karafiát (46. Bartl), Coufal, Pokorný, Bartošák - Folprecht (80. Kubyškin), Breite - Ekpai (65. Sýkora), Ševčík, Vůch - Komličenko.

Karabach - Fiorentina 1:2 (0:0)

Skupina A:

Luhansk - Manchester United 0:2 (0:0)
Feyenoord Rotterdam - Fenerbahce Istanbul 0:1 (0:1)

Skupina B:

APOEL Nikósie - Olympiakos Pireus 2:0 (1:0)
Young Boys Bern - Astana 3:0 (0:0)

Skupina C:

Anderlecht Brusel - St. Étienne 2:3 (2:0)
Mohuč - Gabala 2:0 (2:0)

Skupina D:

Alkmaar - Zenit Petrohrad 3:2 (2:0)
Maccabi Tel Aviv - Dundalk 2:1 (1:1)

Skupina F:

Rapid Vídeň - Bilbao 1:1 (0:0)
Utkání Sassuolo - Genk bylo odloženo kvůli husté mlze.

Skupina G:

Standard Lutych - Ajax Amsterodam 1:1 (0:1)
Panathinaikos Atény - Celta Vigo 0:2 (0:1)

Villarreal - Steaua Bukurešť 2:1 (1:0)

Rakouský celek vedl po penaltě Raphaela Holzhausera. Po rohu pak zvýšil Lukas Rotpuller, jenže Tomáš Hořava ještě do půle snížil. Po změně stran Hořava centrem připravil vyrovnávací gól pro Michala Ďuriše a slovenský útočník v závěru zařídil i vítěznou trefu.

Viktoria musela stejně jako v Římě nastoupit bez kapitána Hubníka, který si na předzápasovém tréninku zablokoval krk.

A při absenci zraněných Limberského a Baránka i vykartovaného Matějů hrála s pouhými dvěma klasickými obránci. Navíc Řezník nastoupil na nezvyklém postu stopera. Na krajích obrany pak byli záložníci Kovařík a Petržela.

Ofenzivnímu složení sestavy odpovídal i razantní vstup do zápasu. Už ve 3. minutě měl po chybě hostů obrovskou šanci Kopic, který se na penaltě dostal k míči jako první, ale brankář Handžikič ho skvěle vychytal.

Následovalo několik závarů, při jednom z nich Krmenčík slabě hlavičkoval, ale míč se ztratil gólmanovi ve světle a dopadl na břevno.

Jenže v 18. minutě si Plzeň při rozehrávce tak dlouho koledovala, až Kozáčik chyboval, hráči Austrie se na hranici pokutového území dostali k míči a Hejda zachraňoval situaci zatažením útočníka.

Sudí odpískal pokutový kop a navíc plzeňského stopera vyloučil, takže domácí pak museli pokračovat se záložníkem Hromadou na stoperu. Kapitán hostů Holzhauser poslal z penalty Austrii do vedení.

Plzeň se však ani v deseti nevzdala a Austrii přehrávala. Krmenčíkův nadějný pokus ale zlikvidoval Handžikič. Na druhé straně Kozáčik napravil chybu a vychytal v jasné šanci Larsena.

Ve 40. minutě ale Austria využila výškovou převahu a Rotpuller hlavou po rohovém kopu přidal druhý gól. Plzeňané však měli rychlou odpověď a rovněž po rohu. Centr Kovaříka prodloužil Krmenčík na zadní tyč, kde Hořava doklepl míč do odkryté branky.

I po změně stran to vypadalo, jako kdyby o postup hrála spíše Plzeň a v deseti se hnala za vyrovnáním. To přišlo v 72. minutě. Hořava centrem našel na přední tyči střídajícího Ďuriše, který se nemýlil.

Austria v tu chvíli potřebovala skórovat, ale za gólem se hnali domácí. Ďuriš si nejprve marně žádal penaltu, ale v 84. minutě Zeman poslal centr na zadní tyč a Ďuriš potvrdil, že má zpět svou střeleckou formu.

Sparta přišla o bod až v závěru

Fotbalisté Sparty na závěr základní skupiny Evropské ligy prohráli na hřišti Interu Milán 1:2. Domácí Nerazzurri poslal do vedení Éder, ale po přestávce vyrovnal Lukáš Mareček.

Když potom Bořek Dočkal neproměnil penaltu, rozhodl o výhře domácích druhým zásahem Éder. Letenskému celku určí soupeře pro jarní play off pondělní los.

Na zápas, ve kterém ani jednomu z týmů už o nic nešlo, protože Sparta měla jistotu postupu i prvního místa a Inter posledního, dorazila podle očekávání minimální návštěva.

Sparta tak prakticky nastoupila v domácím prostředí, protože dvě tisícovky hostujících fanoušků bez problémů překřičely hrstku příznivců Interu.