EL: Jablonec remizoval. Postupuje tak jen Sparta, která vyhrála i v Sarajevu

21:23aktualizováno  22:56
PRAHA - Jablonec i Sparta vstoupili do odvet 3. předkola Evropské ligy v rozdílných situacích. Zatímco Severočeši se na domácím stadionu pokoušeli o zázrak v podobě stáhnutí dvougólové ztráty z prvního duelu v Alkmaaru, Letenští odletěli do Bosny s výsledkem 5:0 z prvního duelu v zádech. Severočeši sice nakonec do další fáze Evropské ligy nepostoupili, po sympatickém výkonu ale vybojovali se silným sokem bod za remízu 1:1.

Sarajevo - Sparta (hosté slaví). foto: ČTK

Jablonec 1:1 Alkmaar

Západočeši v prvním duelu v Nizozemsku prohráli 0:2 a od dalších branek je ochránily parádní zákroky gólmana Špita, přesto si do odvety věřili. A vstup do souboje se jim povedl, ovšem po centru Kovaříka, který se otřel o hostující branku se zranil Vošahlík a domácí tlak na chvíli ochladl.

DÁLE K EVROPSKÉ LIZE

Hosté toho využili a útočník Boymans se v 16. minutě zjevil sám před Špitem, ten ale svou akrobacií na zemi soupeři připomněl, že formu z prvního duelu rozhodně přes týden neztratil. Jablonečtí zahrozili o deset minut později, ovšem Alvarado souboj s Lafatou vyhrál, stejně jako ve 37. minutě.

Jablonec - Alkmaar.

A tak - opět - udeřilo v závěru poločase na druhé straně. Stejně jako v případě Plzně s Rosenborgem či Boleslavi s Larnakou se soupeř českého celku prosadil těsně před odchodem do kabin - Benschop ve 45. minutě nedal Špitovi ze sedmi metrů svou prudkou střelou šanci - 0:1.

Také ve druhém poločase se hrál pohledný fotbal nahoru-dolů a po několika šancích na obou stranách se nakonec domácí dočkali zaslouženého vyrovnání - v 80. minutě se dostal odražený míč po rohovém kopu za hranici vápna k Loučkovi, který jej nádhernou střelou z první poslal za Alvaradova záda.

Jablonec - Alkmaar (Loučka bojuje o míč).

I přes enormní snahu obou soupeřů již další branky nepadly a tak byli nakonec spokojeni obě strany. Hosté - čtvrtý celek uplynulého ročníku nizozemské ligy - slavili postup do 4. předkola Evropské ligy, domácí hráče vyprovázeli fanoušci do kabin skandovaným potleskem ve stoje. "Před hráči musím smeknout. Vydali se ze všech sil a myslím, že jsme byli špičkovému celku nizozemské ligy vyrovnaným sokem," pochválil své ovečky kouč František Komňacký.

Sarajevo 0:2 Sparta

Letenští odcestovali do Bosny sice se zpožděním kvůli chybné informaci z ministerstva zahraničí ohledně potřeby mít do této země pasy, jejich dva fanoušky zbili v Sarajevu místní příznivci, na hřišti ale i v odvetě dokazovali svou převahu. A již v 19. minutě zvýšil náskok Sparty v dvojutkání na 6:0 autor hattricku z prvního souboje Léonard Kweuke.

Protože podle slov kouče Haška již v páté minutě nemá dost síly, vyřešil situaci bez větší námahy - 30 metrů od branky zkrotil centr od stoperů, otočil se k brance, nechal míč spadnout a pak prudkou ranou levačkou zavěsil pod víko. Gólman Hamzič, který stál na penaltě se po míči jen ohlédnul - 0:1.

Ve 36. minutě rozehráli hosté rychle autové vhazování, míč se dostal na hranici vápna k Matějovskému a sparťanský špílmachr levačkou přidal druhý gól Sparty v zápase a definitivně tak zlomil odpor domácích a případnou naději Sarajeva alespoň na slušný výsledek z odvety.

Sarajevo - Sparta (Matějovský).

Druhý poločas už se především dohrával, domácí ubrali po vyloučení Beloševiče z agresivity, hosté se již příliš do zakončení nedrali a tak nebylo překvapivé, že výsledek již zůstal beze změn. Letenští se tak mohou těšit na páteční losování play off Evropské ligy, ve kterém by měli být mezi nasazenými týmy.

Odvetný zápas 3. předkola fotbalové Evropské ligy

Baumit Jablonec - AZ Alkmaar 1:1 (0:1)
Branky: 80. Loučka - 45. Benschop. Rozhodčí: Švecov - Andrejev, Plužnyk (všichni Ukr.). ŽK: Kovařík, Třešňák - Wernbloom, Viergever. Diváci: 4844. První zápas: 0:2, postupuje Alkmaar.

Jablonec: Špit - Novák (59. Štochl), Pavlík, Beneš, Jablonský - Vošahlík (13. Kopic), Loučka, Vaněk (87. Třešňák), Piták, Kovařík - Lafata. Trenér: Komňacký.

Alkmaar: Alvarado - Marcellis, Moisander, Viergever, Poulsen - Wernbloom, Elm (77. Falkenburg), Martens - Benschop, Boymans (71. Gudmundsson), Holman (66. Ortiz). Trenér: Verbeek.

FK Sarajevo - AC Sparta Praha 0:2 (0:2)
Branky: 20. Kweuke, 36. Matějovský. Rozhodčí: Lajuškin - Averijanov, Drozdov (všichni Rus.). ŽK: Beloševič, Handžič, Haskič - Matějovský, Vidlička, Abena. ČK: 52. Beloševič. Diváci: 4500. První zápas 0:5, postupuje Sparta.

Sarajevo: Hamzič - Haskič, Torlak, Dupovac, Běloševič - K. Handžič, Ščepanovič (78. Maksumič) - Čomor, Obuča, Suljič (57. Trebinjac) - Kojaševič (69. H. Handžič). Trenér: Plíšek.

Sparta: Blažek - Vidlička, Brabec, Řepka, Pamič - Hušek - Kadlec (57. Mareš), Vacek, Matějovský (83. Abena), Juhar - Kweuke (64. Kerič). Trenér: Chovanec.