Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

EL: Finále si zahraje Ujfaluši s Atlétikem proti Fulhamu

23:14
PRAHA - Čeští fotbalisté David Jarolím a David Rozehnal si s Hamburkem finále Evropské ligy před svými fanoušky nezahrají. Naopak Ujfalušiho Atlétiko vyřadilo Liverpool.

Liverpool - Atlético Madrid foto: ČTK

Německý tým dlouho vedl v semifinálové odvetě na hřišti Fulhamu díky Petričově trefě 1:0, ale v posledních 21 minutách o postup přišel. V polovině druhé půle srovnal Davies a v 76. minutě poslal domácí do souboje o vítěznou trofej Gera. Finále je na programu 12. května v Hamburku.

Odvetné utkání přineslo mnohem více vzrušení než nudný zápas v Německu. V domácí sestavě nakonec nechyběl uzdravený útočník Zamora, který mohl hned po třech minutách naplnit pověst nejlepšího střelce Fulhamu. Šikovně se protáhl hostující obranou, v níž znovu od začátku nehrál Rozehnal, ale na brankáře Rosta ani nadvakrát nevyzrál.

Od té doby dlouho působil sebevědomějším dojmem Hamburk, který chtěl těžit z větších zkušeností, nasbíraných třeba v loňském semifinále někdejšího Poháru UEFA, kde smolně vypadl s Brémami. Hostující tým zpočátku nechal pod novým koučem Ricardem Monizem zapomenout na bundesligové trápení, které vyvrcholilo víkendovým debaklem 1:5 s Hoffenheimem, a svoji mírnou převahu vyjádřil ve 22. minutě. Petrič poslal trestný kop z třiceti metrů nechytatelně do horního rohu branky.

Fulham přeřadil na vyšší obrátky, ale k výraznějším šancím měl hodně daleko. Hamburk naopak hrozil z rychlých protiútoků. Po jednom z nich se ve 39. minutě těsně za vápnem uvolnil Pitroipa a vyslal nebezpečnou střelu, která jen těsně minul tyč.

Fulham - Hamburk

Také po pauze zpočátku drželi hosté domácí celek šikovnou hrou daleko od své branky. Po hodině se tlačil do další šance agilní Petrič, byl však příliš z úhlu, a tak Schwarzer nemusel zasahovat. Na opačné straně střílel po nakrátko rozehraném přímém kopu kousek vedle Duff.

Hamburk mohl navýšit skóre v 67. minutě, kdy vyrazil Jarolímův pokus ze strany Schwarzer na roh. Nevyužité šance přišly hosty hodně draho. Téměř vzápětí totiž nečekaně udeřilo před Rostem. Davies výborně zpracoval Murphyho kolmici, obtočil se kolem Demela a srovnal.

Odpovědět mohl Pitroipa, ale místo toho opět udeřil Fulham. Zmatky v hostující šestnáctce při bránění rohu ztrestal čtrnáct minut před koncem Gera a poslal svůj tým do finále. Po vyřazení obhájce titulu Šachtaru Doněck a Juventusu Turín mohl Fulham oslavovat další obrovský úspěch.

Fulham - Hamburk 2:1 (0:1)

Branky: 69. Davies, 76. Gera - 22. Petrič. Rozhodčí: Cüneyt Cakir - Duran, Ongun (všichni Tur.). ŽK: Hangeland, Dempsey - Boateng, Rost. Diváci: 22.500. První zápas 0:0, postupuje Fulham.

Fotbalisté Atlétika Madrid si zahrají finále Evropské ligy. Po domácí výhře 1:0 je tam posunula dnešní prohra 1:2 v prodloužení v Liverpoolu. Ztrátu z prvního zápasu smazal Aquilani, v prodloužení přiblížil domácí postupu Benajun, ale nakonec ve 102. minutě rozhodl Forlán. Finále si tak může 12. května v Hamburku zahrát i Tomáš Ujfaluši a jeho tým může na cennou trofej dosáhnout po 48 letech, když předtím triumfoval v roce 1962 v PVP.

Ujfaluši, který v prvním souboji svému celku pomohl výborným výkonem k výhře 1:0, překvapivě usedl kvůli problémům s třísly jen na lavičku náhradníků a místo něj dostal příležitost na pravé straně obrany Valera. Po trestu se naopak do sestavy Atlétika vrátil po odpykání trestu střelec Agüero. Na straně domácí mohl po operaci kolena přihlížet jen z tribuny španělský kanonýr Fernando Torres.

Domácí začali velkým náporem a již po patnácti sekundách gólman De Gea nohama vyrazil střelu Benajuna, po deseti minutách devatenáctiletého mladíka v madridské brance vyzkoušel střelou z dálky Aquilani. Atlético se rychle dostalo do hry a po tvrdé ráně Raula Garcii z dálky Reina s námahou míč vyrazil na roh.

Liverpool měl přeci jen více ze hry a po krásné kombinaci na jeden dotek ve 26. minutě střílel Kuijt nad. Hosté čekali hlavně na rychlé brejky. Po jednom z nich po půlhodině Agüero místo střely hledal naslepo Forlána a neuspěl. V závěru poločasu domácí opět přidali.

Ve 32. minutě hlavička Aggera po trestném kopu Gerrarda sice skončila v síti, ale radost domácím zkazil zvednutý praporek asistenta rozhodčího.

Minutu před přestávkou se již na Anfield Road diváci radovali právem. Benajun ustál souboj a po úniku po pravé straně našel nabíhajícího Aquilaniho, jenž z hranice velkého vápna trefil naprosto přesně k tyči a smazal náskok soupeře.

I po přestávce hnali domácí diváci svůj celek do útoku, ale španělská defenziva pracovala spolehlivě. Hrálo se v rychlém tempu, důrazně s řadou tvrdých osobních soubojů, ale bez vážnějších brankových příležitostí.

Liverpool dobře kombinoval, ale jen po hranici soupeřova vápna, obranný blok Španělů byl naprosto pevný. Hra ale upadla, byl to spíše boj o každý metr hřiště. Deset minut před koncem to proto z dálky zkusil obránce Johnson, ale De Gea byl připraven.

Čeho se diváci nedočkali v normální hrací době, přišlo v prodloužení. Po pěti minutách krásně uvolnil Lucas nabíhajícího Benajuna a ten levačkou z úhlu prostřelil De Geu. To však zdravě naštvalo hosty. Se střelou Reyese si ještě s námahou poradil Reina, dělovka střídajícího Jurado mířila těsně vedle, ale ve 102. minutě převrátil postupovou matematiku ve prospěch hostů Forlán. Reyes vyhrál souboj a našel na hranici malého vápna Forlána, který vstřelil i jediný gól v Madridu rozhodl o postupu Atlétika. Závěrečný tlak Liverpoolu už byl bezzubý.

Liverpool - Atl. Madrid 2:1 po prodloužení

Branka: 44. Aquilani, 95. Benajun - 102. Forlán. Rozhodčí: Hauge - Haglund, Andas (všichni Nor.). Diváci: 41.000. První zápas: 0:1, postupuje Atlético.