29. listopadu 2009 10:21 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

El Clásico slibuje vrchol podzimní sezóny a souboj nejlepších hráčů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
FC Barcelona. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy FC Barcelona. | foto: ČTK

BARCELONA Zapomeňte na českou kopanou, nebo reprezentační utrpení. Dnes máte jedinečnou šanci vidět, jak vypadá skutečný moderní fotbal. Nejčistší potěšení z této krásné hry vám dnes naservírují Barcelona a Real Madrid.

Přestože zápas dvou španělských gigantů je každoročně fotbalovým svátkem, dnes bude ještě poutat dalším příběhem. Přímý souboj dvou nejlepších hráčů světa posadí před obrazovky milióny diváků. Na stadion nemají šanci se dostat, protože je již dlouho beznadějně vyprodáno. Stotisícový Camp Nou se chystá na duel Cristiano Ronaldo vs. Leo Messi.

Favoritem duelu je nepochybně Barecelona, přestože v tomto zápase si nikdo nemůže být ničím jistý. Katalánský celek, ale předvádí útočný fotbal, kterým je uchvácen snad každý, fanoušky Madridu nevyjímaje. Bílý balet ale po loňském neúspěchu utratil za personální změny neuvěřitelnou sumu peněz a hodlá se s Barcou poprat o vavříny ve Španělsku i v Evropě. Jak se mu to podaří můžete sledovat dnes od 19.00 na kanálu Sport2.

Pohledem fanoušků:

Několik důvodů, proč Real vyjde tentokrát ze zápasu vítězně.

1) Realu se podařilo po zhruba jedné pětině letošní sezony to, v co mnozí již třeba nedoufali a to i přesto, že liga byla de facto jen ve svém počátku. Potom, co se Realu zranil Ronaldo a Barcelona utekla bílému baletu v tabulce o několik bodů, jsou v dnešní době "los blancos" na čele tabulky. Touha po titulu je v současnosti v Madridu tím nejsilnějším. A ta by mohla i v tomto zápase udělat z Madridu šťastnější mužstvo. I když si přeji a věřím ve výhru Madridu, souhlasím s Martínem Vázquezem - bývalým hráčem Realu Madrid (právě na základě letošní vyrovnanosti obou týmů), že 207. derby může nabídnout na Barceloně podobnou podívanou jako před 2 lety, kdy zápas na Camp Nou skončil 3:3. Věřmě, že po 90 minutách bude na tabuli svítit v kolonce hosté číslo 4.

2) Jak již bylo zmíněno, do základní sestavy se vrátil Cristiano Ronaldo. A i když se jedná jen o psychickou válku přes média před zápasem, deklaruje on i celé mužstvo, že na Camp Nou nepřijede Real Madrid tentokrát jen bránit, ale hrát. "Jestli se zakopáme vzadu, Barceloně jen nahrajeme," říká portugalský záložník pro španělskou Marcu. A Real do Barcelony opravdu přijede s taktikou napadat hned od začátku a snažit se co nejvíce útočit. Jestli tomu nakonec tak nebude, bude to pro mě zklamáním. O této taktice a nutnosti v současnosti mluví totiž celé "bílé" Španělsko.

3) I když mnohými nenáviděný, stejně se jedná o jednoho z nejlepších fotbalistů světa a Real bez něj není mužstvem, které by svou hrou jednoznačně přesvědčovalo. Dokáže rozhodnout zápas i sám. Ronaldo je něčím jako Messi pro Barcelonu. Ronaldo je však v současnosti po svém zranění o trochu hladovější než Argentinec ve službách blaugranas.

4) Zároveň má Madrid i řadu dalších, i když ne tolik známých, kvalitních hráčů. A i ti dokázali, že umějí vyhrát, i bez Ronalda.

5) Pátý důvod: Raúl... tady není co dodávat.

6) V neprospěch Madridu může hrát však tajná zbraň Barcelony. Toho jsou si v Madridu všichni vědomi a blednou ještě víc než jejich dresy. Nastoupí-li totiž smečař Henry i samotný Casillas může být na něj krátký.

Viva Madrid!

Ondřej Nekola

Pochybuje snad někdo o nadvládě Barcy?

Je možná až trapně snadné vyjmenovat důvody, proč je Barcelona jasným favoritem zápasu. Předně je potřeba říci, že se jedná v současnosti o nejlepší klub na světě. Subjektivně i objektivně. Předvádí hru, nad kterou slintají ta největší esa fotbalové historie a správnost své útočné taktiky potvrzují sklizní všech důležitých trofejí. Pěkně to shrnula i bývalá hvězda blaugranas Johan Cruyff "Barcelona je tisíckrát lepší než Real. Neříkám nic nového.. Celý svět je uchvácený jejich fotbalem."

1) Všichni až na Real vědí, že tým se nedá jen tak poskládat, musí se budovat, koncepčně a pečlivě. Do Barcelony každý rok přichází jen 2-3 noví hráči, ve směs vítězné typy, se špičkovou technikou. Navíc se skvěle pracuje při přechodu hráčů z vlastní líhně do prvního tým. V Madridu to dělají úplně naopak, přestože právě dva vlastní odchovanci Raúl a Casillas jsou tím nejlepším, co může současný tým, dle mého názoru nabídnout.

2) 2+3 není 1. No jistě, takovou matematiku by zvládl i prvňáček. Ale Real si myslí, že pokud si koupí druhého a třetího nejlepšího hráče světa, tak společně překonají toho prvního. Jen připomenu, že v onom památném derby, které skončilo 3:3 dával Leo Messi hattrick. To klidně dnes může zopakovat.

3) Přestože všichni hledí na výkony útočných hvězd obou týmů, myslím, že může rozhodnout kvalita obrany. Směrem do předu totiž oba celky bezpochyby disponují tím nejlepším, na co lze pomyslet. Směrem dozadu však jasně vede Barcelona.

4) Pepé. Hned první rok ve funkci hlavního trenéra se stal Guardiola větší legendou, než když ještě působil jako hráč. Odchovanec týmu přinesl pohodu a přemýšlivý styl koučování, který jeho svěřencům sedí. Neváhal se zbavit i hvězdy jakou byl Eto´o, protože věřil, že už týmu nemá co dát. Neváhá dávat šanci svým bývalým svěřencům z B-týmu i v těch nejtěžších duelech a pod rukama mu rostou nové hvězdy.Barcelona, Olé!

Michal Šroubek

  • 1Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.