El Clásico pro Barcelonu. Bitvu rivalů rozhodl ve druhé půli Suárez

21:00aktualizováno  23:07
BARCELONA - Největší ligový zápas Evropy vyhráli fotbalisté Barcelony. V El Clásiku porazili Real Madrid 2:1 a v čele tabulky zvýšili náskok na čtyři body. Do konce sezony zbývá deset kol. Souboj rozhodl Suárez v 56. minutě z brejku.

Fotbalisté Barcelony oslavují vítězství nad Realem Madrid. foto: Reuters

Dvě chyby stoperů, nejdřív Ramose, při druhém gólu pak Pepeho a jeden z nejlepších výkonů Realu Madrid v roce 2015 vyzněl do ztracena.

Ramos v 19. minutě při standardní situaci zaváhal, od protivníka byl dva metry a neuhlídaný Mathieu hlavou překonal Casillase.

Luis Suárez z Barcelony.
Daniel Carvajal z Realu Madrid brání Neymara.

Při druhé brance zase Pepe nezachytil náběh Suáreze, který toho využil a střelou podél Casillase dal druhý gól Barcelony. Byl rozhodující.

Do té doby byli hosté lepším týmem, měli i víc šancí. Ve 12. minutě Benzema na levé straně pokutového území zvedl hlavu, Ronaldo mu ukázal, ať centr přetáhne, odpoutal se od Alby, ale pak zblízka z voleje střílel jen do břevna.

Svou druhou možnost nejlepší fotbalista planety za rok 2014 už využil. Znovu ho uvolnil Benzema, patičkou zmátl obránce, poslal míč do volného prostoru ve středu vápna, kde byl Ronaldo první. Bylo to jeho 31. ligový gól sezony, Messi má o branku víc, ale v El Clásiku se střelecky neprosadil.

Po vyrovnání byl Real dál aktivnější, dokázal zachytávat přihrávky, udržel míč a připravoval si nadějné možnosti. Jenže Bale, který téměř nebyl vidět, svůj nevýrazný výkon nevylepšil a zblízka pravačkou střílel vedle. Pak sice míč do sítě dostal, ale sudí předtím odmával ofsajd zřejmě Ronaldovi, jenž centr prodlužoval.

Španělská fotbalová liga - 28. kolo

Atlético Madrid - Getafe 2:0 (3. Torres, 44. Mendes)

Vallecano - Málaga 1:0 (22. Kakuta)

Levante - Vigo 0:1 (86. Charles)

Granada - Eibar 0:0

Bilbao - Almería 2:1 (9. Etxeita, 26. Rico - 47. vlastní Balenziaga)

La Coruňa - Espaňol Barcelona 0:0

Villarreal - FC Sevilla 0:2 (49. Coke, 65. Vitolo)

San Sebastian - Córdoba 3:1 (33. Agirretxe, 75. Castro, 90.+2 Finnbogason - 12. Andone)

FC Barcelona - Real Madrid 2:1 (19. Mathieu, 56. Suárez - 31. Ronaldo).

Poslední naděje na lepší výsledek pro Real zhasla v úvodu druhé půle: Benzema z otočky zblízka pálil jen do míst, kam brankář Bravo dosáhl. Když pak Suárez poslal Barcelonu podruhé do vedení, Real odpadl.

Rozhozený tým už nebyl nebezpečný a v defenzívě nestíhal. Messi pálil mimo, podruhé mu ránu chytil Casillas. Hostující brankář podržel tým i poté, co na něj běžel Alba sám. A Suárez z levé strany střílel vedle.

Barcelona oplatila rivalovi porážku z podzimu (1:3) a získala komfortní náskok.

Třetí je Valencie, čtvrtý obhájce titulu Atlético Madrid, které zvítězilo nad Getafe 2:0 a zaznamenalo první výhru po třech ligových remízách za sebou. Vůbec poprvé po svém návratu do mateřského klubu v lize trefil útočník Fernando Torres.

Bývalý hráč Chelsea nebo Liverpoolu si již po třech minutách naskočil na přímý kop Kokeho a hlavou otevřel skóre. I druhá branka Atlética padla po přímém kopu Kokeho, prodloužení Jiméneze tentokráte do brány dostal Tiago Mendes.

Svěřenci Diega Simeoneho mají za sebou úspěšný týden. V úterý postoupili do čtvrtfinále Ligy mistrů a sobotní výhrou ukončili třízápasovou sérii remíz v Primera Division.