Plzeň ladila na středeční odvetu předkola Ligy mistrů. Jak fungoval efekt Vrba?

16:16
PRAHA - Na tribunách skoro deset tisíc lidí, na hřišti plzeňský uragán. Než se soupeř z Dukly stačil rozkoukat, bylo po zápase. „Viktorka nás rozebrala,“ neskrýval poražený trenér Jaroslav Hynek. 4:0 do přestávky a sbohem! „Pááável Vrba!“ zpívali fanoušci při děkovačce.

FCSB vs. Plzeň, 3. předkolo Ligy mistrů: kouč hostí Pavel Vrba. foto: ČTK/AP

To bylo nadšení. Rázem se zapomnělo, v jak rozporuplné atmosféře Vrba odcházel. Na podzim 2013 chytil laso od národního týmu, což se Plzni pranic nelíbilo.

„Vím, že někteří příznivci nesli moji volbu těžce. A jsem přesvědčený, že kdybych si vybral jiný klub, který o mě usiloval (Spartu), tak by mi nikdy neodpustili,“ řekl Vrba.

V sobotu se vrátil, oblékl fešáckou bílou košili a druhou plzeňskou misi odšpuntoval ve velkém stylu. Rozjetý vicemistr polevil až ve druhé půli, neboť se šetřil na středeční výzvu, ve které půjde o postup do 4. předkola Ligy mistrů. Při domácí odvetě proti FCSB, což je bývalá Steaua Bukurešť, bude Plzeň hájit nadějnou remízu 2:2.

Proti Dukle se naladila velice slušně. Možná škoda, že jste to nemohli vidět v přímém přenosu, Plzeň se do televizního vysílání nevešla.

Než hlavičkující stoper Hejda v10. minutě otevřel skóre, měli domácí už dvě jasné šance. Skvělou akci Krmenčíka v 16. minutě dokonal sváteční střelec a provizorní kapitán Hrošovský. Plzeňský útočník si u půlicí čáry odclonil jednoho obránce a druhého si mazaně obhodil. Běžel sám přes půl hřiště a všechno vyšperkoval nezištnou přihrávkou před prázdnou branku.

Ve 33. minutě Krmenčík pálil. Pohotově trefil Havlův pas a balon se prudce odrazil od břevna. Krása! Aby toho nebylo málo, ve 42. minutě Krmenčík rozjel akci, na jejímž konci Kopic zpětnou přihrávkou daroval gól Hořavovi.

„Pan Vrba by nejradši vždycky vyhrával 4:0, tak jsme se prostě snažili,“ usmíval se Lukáš Hejda.

Trenér Vrba si před plzeňskou střídačkou, která má nově tvar plechovky od piva, užíval prosluněný návrat. Vzletná slova však vynechal: „ Jsem rád za způsob, jakým jsme první utkání zvládli.“

Ví, že daleko důležitější bude budoucnost. Pokud Plzeň chce znovu zažít fotbalovou euforii, musí zvládnout přinejmenším středeční bitvu, čímž získá jistotu, že podzim stráví v evropských pohárech.

Nejspíš by pak nastaly manévry v sestavě, aby trenér neutavil opory. Už v sobotu se rotovalo. V základu se nově objevili záložníci Hořava se Zemanem, do branky se místo Bolka poprvé postavil Hruška.

„Když budu počítat i Matúše Kozáčika, který se snad brzy uzdraví, tak máme snad nejsilnější trojici brankářů v lize. Věřím, že zápasů bude na podzim hodně a je třeba mít tři zkušené gólmany,“ pravil Vrba.

A samozřejmě nejen gólmany. Trenér je připravený točit prakticky všechny posty, navíc musí reagovat na aktuální zprávy. Krajní obránce Matějů odletěl na zdravotní testy v anglickém Brightonu, kapitán Hubník léčí lýtko, marodí také záložník Pilař a v sobotu odpočíval i Limberský. I tak to proti Dukle byla snadná práce.