Dvě zlata. Kanoista Fuksa a kajakář Zavřel získali evropské tituly na 500 metrů

10:45aktualizováno  11:55
PLOVDIV - Kanoista Martin Fuksa a kajakář Jakub Zavřel dnes získali evropské tituly na pětistovce. Fuksa vyhrál tuto trať na kontinentálním šampionátu popáté za sebou, jednadvacetiletý Zavřel triumfoval poprvé. Bez medaile naopak z ME odjede čtyřkajak Jakub Špicar, Radek Šlouf, Daniel Havel a Jan Štěrba, který na kilometru skončil stejně jako na pětistovce čtvrtý.

Kanoista Martin Fuksa. foto: ČTK

Čtyřiadvacetiletý Fuksa po sobotním stříbru na kilometru ovládl finále na poloviční trati s velkou převahou. Úřadující mistr světa vedl už v polovině závodu a náskok pak navýšil na téměř dvě sekundy. Druhý skončil Moldavan Oleg Tarnovschi, třetí příčku obsadil Polák Tomasz Kaczor.

O třetí medaili Fuksa usiloval na dvoustovce, na které letos vyhrál dva závody Světového poháru. Tentokrát na cenný kov nedosáhl, dojel čtvrtý. Od medaile ho dělilo 228 tisícin sekundy. Za vítězným Litevcem Henrikasem Žustautasem, který triumfoval na SP v Szegedu, zaostal o 458 tisícin.

Zavřel po nejrychlejším čase v rozjížďkách pomýšlel na medaili. Nakonec získal tu nejcennější, když o 96 tisícin sekundy porazil Mikitu Borykova z Běloruska. Bronz získal Balint Kopasz z Maďarska. Někdejší medailista z ME do 23 let na deblkajaku Zavřel tak v Plovdivu zastoupil dvojnásobného olympijského medailistu z Ria Josefa Dostála, který dal přednost přípravě na srpnové mistrovství světa v Račicích.

Na medaili nedosáhl nově složený čtyřkajak, který ve finále kilometrové trati nestačil na vítězné Španěly, druhé Poláky a bronzovou slovenskou posádku. Od třetí příčky české kvarteto dělily více než dvě sekundy.