Dvě branky Židlického nestačily, Palát režíroval výhru Tampy

7:37
NEW YORK - Hokejistům New Jersey nestačily v pátečním utkání NHL dvě branky Marka Židlického a na vlastním ledě podlehli Chicagu 3:5. Český obránce, který byl vyhlášen druhou hvězdou utkání, v rozmezí 48. až 54. minuty dvěma rychlými zásahy snížil na rozdíl jedné branky, jenže v čase 58:32 pečetil výhru hostů svým třetím gólem v zápase Patrick Sharp.

Český útočník Ondřej Palát zařídil obě branky Tampy Bay, která zvítězila v Calgary 2:0. foto: ČTK

Nejlepší tým tohoto ročníku si vypracoval klíčový náskok v úvodu třetí třetiny, kdy za nerozhodného stavu třikrát udeřil. "Čtyřicet minut jsme hráli velmi dobře, a pak jako bychom zmáčkli tlačítko pauza. Proti takovému mužstvu, jaké mají, se vám to vymstí. Během mžiku to bylo 4:1 a pak už to bylo těžké otočit," řekl k rozhodující pasáži domácí útočník Ryan Carter.

Přesto se Devils ještě po akcích Židlického dostali na dostřel. Šestatřicetiletý obránce si nejdříve sjel před branku a střelou zápěstím dal druhý gól Devils. Poté v přesilové hře dělovkou z levého kruhu znovu oživil naději domácích. Tu jim definitivně vzal Sharp, který završil druhý hattrick během týdne precizní forhendovou kličkou, při níž vystihl úmysl Martina Brodeura vypíchnout mu puk.

Sestřih z utkání New Jersey - Chicago

"Je vždy zábava hrát proti borcům, jako je Marty Brodeur, pravděpodobně nejlepší brankář všech dob. Když vidíte takové hráče na ledě, a to platí i o Jaromíru Jágrovi, je šílené, že proti nim nastupuji," prohlásil po utkání Sharp, který se v tabulce střelců soutěže posunul na druhé místo za Alexandra Ovečkina.

Jágr, kterému chybí v historické tabulce produktivity hráčů NHL na vyrovnání sedmého Maria Lemieuxe jeden bod, se v utkání neprosadil. Další český útočník ve službách Devils Patrik Eliáš do zápasu nenastoupil. Zranění třebíčského rodáka, který minulé utkání po nárazu do mantinelu nedohrál, by ale nemělo být vážné.

Mezi hvězdy utkání se prosadil i Palát

Český útočník Ondřej Palát zařídil obě branky Tampy Bay, která zvítězila v Calgary 2:0, a stal se třetí hvězdou zápasu. Frýdeckomístecký rodák nejdříve v úvodu prostřední části přesnou střelou do horního rohu otevřel skóre utkání a o pět minut později po jeho přihrávce zakončil akci Nikita Kučerov trefou do prázdné branky. Dalším strůjcem výhry Lightning byl gólman Ben Bishop, jenž kryl všech 19 střel a připsal si čtvrtou nulu v sezoně.

Sestřih z utkání Calgary - Tampa Bay

Calgary se na přelomu roku dostalo do útlumu, prohrálo poslední čtyři domácí zápasy, ve kterých navíc vstřelilo jen jednu branku. "Věděli jsme, že jsou z nízké produktivity frustrovaní. A měli před sebou těžký úkol, protože Bishop chytá ve skvělé formě. Víme, jaké to je, a chtěli jsme toho využít," uvedl útočník Martin St. Louis, s nímž v jedné formaci nastupuje Palát.

"Cítím, že moje sebevědomí jde nahoru. Možná je to způsobeno tím, že hraji s Martym (St. Louisem) a Johnnym (Tylerem Johnsonem)," reagoval český útočník, který bodoval v pěti utkáních v řadě a své konto v nich rozšířil o dvě branky a čtyři asistence.

Pittsburgh je doma v laufu

Pittsburgh přehrál v domácím prostředí New York Rangers 5:2 a na vlastním ledě zvítězil v jedenáctém utkání v řadě. Lídr kanadského bodování soutěže Sidney Crosby se na úspěchu Penguins podílel gólem a dvěma asistencemi, Chris Kunitz zaznamenal opačnou bilanci.

Dvěma brankami podpořil vítězství domácích i Jussi Jokinen. "Vytvářeli si gólové šance celkem snadno," uvedl po utkání brankář Rangers Henrik Lundqvist na adresu domácích, kteří po dvou třetinách vedli o čtyři branky.

Anaheim v duelu s Edmontonem prohrával dvakrát v první třetině o gól, ale soupeře nakonec porazil 5:2. Obrat nastartoval ještě v závěru úvodní části dvěma trefami Ben Lovejoy a ve zbývajících třetinách přidali Ducks shodně po jedné brance. Brankář Jonas Hiller kryl 16 střel a připsal si desátou výhru v řadě.

Výsledky NHL

• New Jersey - Chicago 3:5 (0:0, 1:1, 2:4)
    Branky: 48. a 54. Židlický, 23. Greene - 22., 43. a 59. Sharp, 42. Saad, 46. Hossa. Střely na branku: 27:24. Diváci: 16.592.
  • Pittsburgh - NY Rangers 5:2 (2:0, 2:0, 1:2)
    Branky: 14. a 53. Kunitz, 19. a 22. Jokinen, 39. Crosby - 48. Zuccarello, 52. McDonagh. Střely na branku: 28:35. Diváci: 18.668.
  • Calgary - Tampa Bay 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)
    Branky: 26. Palát, 31. Kučerov (Palát). Střely na branku: 19:29. Diváci: 19.289.
  • Anaheim - Edmonton 5:2 (3:2, 1:0, 1:0)
    Branky: 18. a 20. Lovejoy, 1. Palmieri, 40. Jackman, 52. Cogliano - 1. Gordon, 12. Jakupov. Střely na branku: 37:18. Diváci: 17.174.