Dvacítka porazila Slováky 5:2 a skončila nakonec sedmá, nejhůře v historii

21:39
SASKATOON - Čeští hokejisté do 20 let zdolali ve svém závěrečném vystoupení na mistrovství světa ve skupině o udržení Slovensko 5:2 a obsadili konečné sedmé místo. Vyrovnali tím nejhorší výsledek ze šampionátů v letech 1999 a 2002. Útočník Jan Kovář se rozloučil s turnajem hattrickem a jednou asistencí.

Radost českých mladíků v zápase dvacítek proti Finsku. foto: ČTK

Hned v úvodu měl šanci Slovák Tatar, ale obránce Gudas jeho pokus včas zblokoval. V osmé minutě už se tým kouče Mikeše radoval z vedení, když dvě vteřiny po skončení Gudasova trestu skóroval Illo, který překonal Francouze zpoza branky. Češi ale rychle vyrovnali, když v polovině úvodní části skóroval při Tatarově vyloučení střelou od modré čáry bek Roth.

Na začátku druhého dějství nevyužili možnost Tatar a Viedenský a stav se měnil až ve 31. minutě ve prospěch českého týmu. Kousal sebral puk ve středním pásmu Raisovi, přihrál Kovářovi, který si vychutnal brankáře Halásze. V 36. minutě mohl český tým zvýšit po Horákově akci, ale nepovedlo se mu to a při protiútoku Šťastný našel Mlynaroviče, který vyrovnal.

Češi ještě ve druhé části rozhodli. Hned po 39 vteřinách odpověděl na vyrovnávací trefu znovu Kovář a v 39. minutě ještě plzeňský útočník připravil gól pro Kubalíka. Gólmana Halásze pak nahradil Čiliak. Snaha Slovenska o odpověď v závěrečné části byla marná. Na Francouze nevyzráli Jankovič, Pánik ani Viedenský. Na druhé straně měl dvě možnosti Kubalík. V 56. minutě měl poslední slovo Kovář a po souhře s Kubalíkem a Kousalem dovršil hattrick.

MS HOKEJISTŮ DO DVACETI LET

Česká republika - Slovensko 5:2 (1:1, 3:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 10. Roth (Nestrašil), 31. Kovář (Kousal), 37. Kovář (Káňa, Gudas), 39. Kubalík (Kovář), 56. Kovář (Kousal, Kubalík) - 8. Illo (M. Bakoš), 37. Mlynarovič (A. Šťastný). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Olenin - Šichanov (oba Rus.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 1:7. Využití: 2:0. Diváci: 6000.

Česká republika: Francouz - Gudas, Kempný, Roth, Jordán, Voráček, Jeřábek, Šustr - Novotný, Káňa, Knotek - Nestrašil, Horák, Doležal - Kousal, Kubalík, Kovář - Poletín, Ostřížek. Trenéři: Jaromír Šindel a Zdeněk Moták.

Slovensko: Halász (39. Čiliak) - Štajnoch, Rais, Šiška, Marinčin, Hraško, Jankovič, Jaborník - Tatar, Viedenský, Pánik - M. Bakoš, L. Hudáček, A. Šťastný - Mlynarovič, Illo, Gašparovič - Gerhát, Vandas, Lapšanský - Grošaft. Trenéři: Štefan Mikeš, Miroslav Marcinko a František Kučera.