Dvacátý grandslamový titul. Federer ho získal po pětisetové bitvě s Čiličem

12:45
MELBOURNE - Roger Federer porazil ve finále Australian Open Chorvata Marina Čiliče v pětisetové bitvě 6:2, 6:7, 6:3, 3:6 a 6:1 a obhájil loňský titul. Šestatřicetiletý Švýcar triumfoval v Melbourne už pošesté v kariéře a rozšířil svoji rekordní sbírku grandslamových titulů na dvacet.

Roger Federer s pohárem. foto: Reuters

Federer si jde pro jubilejní dvacátý titul. Překazí mu to nažhavený Čilič?

Federer letos na Australian Open až v duelu o vítěznou trofej ztratil první set, nakonec ale Čiliče po více než třech hodinách udolal.

Devětadvacetiletému Chorvatovi nevyšla odveta za prohru ve finále loňského Wimbledonu a legendárnímu Švýcarovi podlehl podeváté z deseti soubojů.

Federer potvrdil pozici nejlepšího hráče tenisové historie podle počtu získaných grandslamů, na druhého v pořadí Španěla Rafaela Nadala, který ovládl některý z turnajů velké čtyřky šestnáctkrát, má nyní náskok čtyř triumfů.

Čilič třetí účast v grandslamovém finále v kariéře v druhý titul neproměnil a ve sbírce má dál jen vítězství z US Open.

28.ledna 2018 v 12:59, příspěvek archivován: 28.ledna 2018 v 13:12

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Čilič vstoupil do svého prvního melbournského finále velmi nervózně, kupil chybu za chybou a po dvou ztracených servisech rychle prohrával 0:3. Federer díky tomu vyhrál první set za 26 minut hladce 6:2.

V druhé sadě Chorvat přidal a za stavu 5:4 se po Švýcarově dvojchybě dostal k setbolu, který ale neproměnil. Na 1:1 srovnal až po otočce v tie-breaku ze stavu 3:4.

Třetí sadu rozhodla šestá hra. Čilič udělal při svém podání několik laciných chyb a soupeři tím nabídl brejk. Federer získal Chorvatům servis i na začátku čtvrtého setu a zdálo se, že míří za pohodlným vítězstvím.

Při dalším Čiličově podání ale nevyužil šanci na vedení 3:0 a outsider finále pak předvedl nečekaný comeback.

Roger Federer se raduje ze svého dvacátého grandslamového titulu.
Marin Čilič přihlíží radosti Rogera Federera.

Od stavu 1:3 vyhrál pět gamů za sebou a vynutil si rozhodující pátý set. V něm musel Federer hned na úvod odvracet dva brejkboly a zdálo se, že o sedm let mladší Čilič má více sil.

Švýcar pak ale předvedl, proč je zřejmě nejlepším tenistou historie a naplno využil své větší zkušenosti.

V další hře pomocí „jestřábího oka“ správně odhadl, že Chorvat zahrál při shodě dvojchybu a následně po soupeřově forhendové chybě šanci na brejk využil. Zlomený Čilič pak ještě jednou ztratil servis a bylo rozhodnuto.