Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Froome potřetí králem. Dvacátou etapu Tour vyhrál Izagirre, Kreuziger v desítce

Sport

  17:09aktualizováno  18:15
Nejprve Peter Sagan polovinu etapy táhl Romana Kreuzigera od skupiny hlavních favoritů. Pak už zůstal boj o elitní desítku na největším cyklistickém závodě planety na bedrech českého jezdce. A ten to zvládl. V propršené předposlední etapě se probil do nejlepší desítky. Šampaňské v Paříži je už potřetí nachystáno pro Chrise Frooma.

Ion Izagirre v cíli. foto: ČTK/AP

„Kdyby se mi povedlo naskočit do nějakého velkého úniku, tak by to pro mě byla ideální varianta,“ říkal Roman Kreuziger před startem.

A svého pátečního plánu se držel.

Jakmile ředitel Tour Christian Prudhomme odmával start dvacáté etapy, vyprovokoval únik Petr Vakoč, ke kterému se přidalo dalších 36 (!) cyklistů včetně Romana Kreuzigera a Petera Sagana.

Byl to právě Slovák, který vydal pro českého cyklistu během etapy enormní úsilí. Až 62 kilometrů před cílem vyšťavený odstoupil z první pozice a nechal se pohltit hlavním balíkem, který během etapy ztrácel až sedm minut.

Dvakrát dokonce třicetiletý Čech šlapal virtuálně na druhém místě celého závodu, naposledy ještě 32 kilometrů před cílem, ale v závěrečném kopci už mu síly scházely. Ten už si jel svým tempem a letka Sky ho pomalu stahovala. Přesto do cíle dorazil o minutu a půl před všemi favority na šestém místě a kvůli odpadnutí Fabia Arua s Bauke Mollemou se posunul do vysněné elitní desítky.

Španělský cyklista Ion Izagirre se raduje z vítězství ve 20. etapě Tour de...
Chris Froome (ve žlutém) v Alpách během 20. etapy Toru de France.

První místo s přehledem udržel Chris Froome, na kterého za celý den nezaútočil ani druhý Bardet ani třetí Quintana. Sky diktoval takové tempo, ze kterého se povedlo odjet pouze Joaquimovi Rodríguezovi, který se tak posunul na deváté místo.

Froomovi tak ke třetímu triumfu za poslední čtyři ročníky chybí už jen dojet v pořádku dojet do Paříže na Elysejská pole.

Vítězství z uniknuvší skupiny vybojoval po úžasné bitvě Jon Izagirre, který nejprve v závěrečném stoupání ztrácel na dvojici Nibali, Pantano, ale těsně pod vrcholem se k ní dotáhl a ve sjezdu oběma pláchl.

Vybojoval tak první vítězství pro španělskou cyklistiku i první výhru pro tým Movistar. „Stoupání jsem jel rovnoměrně, snažil jsem se šetřit síly a nezapojoval jsem se do těch hrátek ostatních. Sjezd jsem pak jel naplno a zvládl jsem to,“ prozradil Izagirre v cíli. „Chtěli jsme celou Tour vyhrát s Nairem, ale tohle vítězství je pro nás satisfakcí.“

Podobně jako v páteční etapě organizátoři i na tu předposlední přichystali krátkou, ale výživnou horskou zkoušku, už čtvrtý a poslední den v Alpách.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 20. etapa: Megéve - Morzine-Avoriaz (146,5 km):

1. J. Izagirre (Šp./Movistar) 4:06:45, 2. Pantano (Kol./IAM) -19, 3. Nibali (It./Astana) -42, 4. Alaphilippe (Fr./Etixx-Quick-Step) -49, 5. Costa (Portug./Lampre) -1:43, 6. Kreuziger (Tinkoff) -1:44, 7. Kelderman (Niz./LottoNL) -2:30, 8. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -3:24, 9. Martin (Ir./Etixx-Quick-Step), 10. Bardet (Fr./AG2R) oba -4:12, ...87. Bárta (Bora-Argon) -26:31, 133. Vakoč (Etixx-Quick-Step) -34:08.

Průběžné pořadí: 1. Froome (Brit./Sky) 86:21:40, 2. Bardet -4:05, 3. Quintana (Kol./Movistar) -4:21, 4. A. Yates (Brit./Orica) -4:42, 5. Porte (Austr./BMC) -5:17, 6. Valverde (Šp./Movistar) -6:16, 7. Rodríguez, 8. Meintjes (JAR/Lampre) oba -6:58, 9. Martin -7:04, 10. Kreuziger -7:11, ...88. Bárta -3:19:44, 119. Vakoč -3:57:58.

Cyklisty čekalo 146,5 kilometrů z Megéve do Morzina a na trase čekaly čtyři hodnocená stoupání, včetně závěrečného Col de Joux Plane, po kterém následoval doslova tobogánový sjezd do Morzine, kde se dojíždělo naposledy v roce 2006 a kde Floyd Landis vstal z mrtvých, než mu byl triumf z Tour kvůli dopingu odebrán.

„Po dnešku budu nejspíš trochu ztuhlý, takže to zítra bude těžké. Snad mi týmoví kolegové pomůžou, chybí už jen jeden den,“ přál si po páteční etapě Chris Froome. A v sobotu ráno už zase bojovně na Twitter psal: „Čas to dokončit!“

Froome je jediný, kdo může Frooma porazit, psaly zahraniční weby.

Dokončit své dílo chtěl i Roman Kreuziger. Elitní desítka se mu ale s každou další etapou víc a víc vzdalovala. Úkol dne zněl – dostat se do úniku. A to se českému mistrovi povedlo, nejprve šlapal v 37 členné skupině, kterou vedl Peter Sagan, a ze které se v prvním sjezdu dne stala jen osmičlenná skupina.

Slovenský cyklista dál neúnavně drtil tempo na čele a svým sjezdařským uměním dostával Kreuzigera virtuálně na podium celé Tour. Až 62 kilometrů před cílem mu síly došly.

Vzal si energetický gel z týmového auta, bidony a v poklidu si došlapal do cíle etapy. Už v její polovině se přitom stal nejbojovnějším cyklistou celého závodu. Zaslouženě.

Pak už všechna práce spočinula na bedrech českého cyklisty. Ten dál diktoval tempo uniknuvší skupiny, která chvíli spolupracovala, chvíli zase ne. Na předposledním kopci dne se od ní oddělila dvojice Pantano, Alaphilippe, která si vypracovala až dvouminutový náskok. Zdálo se, že o vítězi etapy je rozhodnuto.

Ale v závěrečném kopci na Joux Plane se k Pantanovi přiblížil Nibali s Izagirrem, Alaphilippe naopak ztrácel. Španěl pak prokázal nejlepší nejlepší sjezdařské umění a dojel si pro první triumf na Tour.

Vzadu mezitím nejprve odpadal, pak zase útočil a pak zase odpadal Bauke Mollema, který se tak rozloučil s nejlepší desítkou.

Celodenní práci Astany zase nezužitkoval Fabio Aru, který do cíle dorazil obklopen svými týmovými kolegy sedmnáct minut po vítězi a propadl se na třináctou příčku.

Ve skupině favoritů k žádnému útoku na Frooma nedošlo, jen Joaquim Rodríguez hájil své deváté místo před Kreuzigerem. Brit tak do Morzine dojel s úsměvem na rtech. Třetí titul z Tour má nadosah.

Jak se vše odehrálo

Minuta ticha.

Ještě před startem cyklisté minutou ticha uctili památku obětí v německém Mnichově. Vepředu stáli německý šampion André Greipel, ředitel Tour Christian Prudhomme a žlutý Chris Froome.

175 cyklistů. V závodě dál pokračovalo 175 cyklistů. Rekordní počet závodníků, kteří dokončili celou Tour je přitom 170 z roku 2010. Dočkáme se letos dalšího rekordu?

Vakoč na čele. Hned co etapa odstartovala, vyrazil z hlavního pole Petr Vakoč, za kterým se následně vydalo 36 dalších cyklistů včetně Romana Kreuzigera a Petera Sagana. Čtyřiadvacetiletý český mladík si z ní ale hned na první horské prémii vystoupil.

Československá spolupráce. Možná si Peter Sagan vzpomněl, jak pro něj český cyklista pracoval ve druhé etapě, kterou pro sebe Slovák získal. Tentokrát si role vyměnili. V zeleném trikotu vedoucího muže bodovací soutěže táhl skupinu uprchlíků 80 kilometrů, než Kreuzigera vyslal misi Top 10 dokončit.

Astana zvyšuje tempo. V čele pelotonu byl dlouho klid, Sky neměl kde spěchat, Kreuziger ztrácel na Frooma víc než devět minut a tak se náskok vedoucí skupiny dostal až nad sedm minut. Pak tempo převzala Astana a začala stahovat.

Trápící se Mollema. Už na předposledním kopci dne si ze skupiny favoritů pomalu vycouval Bauke Mollema. Ve sjezdu se pak ještě vrátil, pak zase zaútočil, ale do cíle nakonec dojel s téměř desetiminutovým mankem.

Alaphilippe s Pantanem ujíždí. Ve sjezdu se z vedoucí skupiny oddělila tahle kolumbijsko-francouzská dvojice a vepředu měla náskok na Kreuzigerovu skupinu až dvě minuty. Přesto jim to nakonec nestačilo.

Osamocený Kreuziger. Tempo skupiny tahal často český cyklista, který pak neměl dost sil na nástupy svých kolegů. Po chvíli tak zůstal na finálním kopci úplně sám, ale na čelo závodu příliš neztrácel.

Boj o etapu. K vedoucí dvojici se nejprve dotáhl Vincenzo Nibali a následně i Jon Izagirre, odpadl z ní naopak francouzský mladík. Na vrcholu byla trojice Izagirre, Nibali, Pantano pospolu, ale nejlépe si s technickým sjezdem nakonec poradil španělský vrchař Movistaru.

Kreuzigerova satisfakce. Do cíle dorazil český cyklista na šestém místě. Pak odpočítával vteřiny. Nakonec se posunul na desáté místo, jen 13 vteřin za Rodrígueze.

Froomův úsměv v cíli. Ráno doufal v pomoc svých týmových kolegů a ti ho ani v poslední etapě nenechali ve štychu. Jednatřicetiletý Brit se tak v propršeném Morzine mohl usmívat. Znovu to dokázal. Teď už chybí jen dojet do Paříže.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...