6. září 2012 19:36 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Hübschman: Doufám, že dva roky práce nebudou k ničemu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Český fotbalista Tomáš Hübschman v reprezentaci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český fotbalista Tomáš Hübschman v reprezentaci | foto: ČTK

PRAHA Český fotbalový reprezentant Tomáš Hübschman věří, že se povede v Dánsku úspěšně odstartovat kvalifikace o mistrovství světa v Brazílii. Postup na šampionát bere jako největší odměnu, jakou může v národním dresu získat, proto doufá, že kvalifikace nebude jen dva roky marné práce.

Pomoci by k tomu měla i touha navázat na zážitky z nedávného mistrovství Evropy. Defenzivní záložník Šachtaru Doněck je v reprezentaci s přestávkami už téměř 11 let, přesto bere zápasy za národní tým stále jako velkou čest. "Je to něco navíc. V klubu hraju pro zábavu a jako profesionál také pro peníze. Reprezentovat ale nejezdím proto, abych něco vydělal. Tady je naší hlavní odměnou postup na závěrečné šampionáty," řekl Hübschman na dnešním setkání s novináři.

"Kvalifikace je sice hezká, ale když se nedostaneme dál, tak jsou to dva roky práce k ničemu. To nechceme, zvláště když teď všichni máme zážitky z mistrovství Evropy, na které budeme vzpomínat do konce života, a máme tak motivaci si to zopakovat," dodal. Motivace je prý o to větší, že se turnaj koná v Brazílii, kde je fotbal náboženstvím.

"Zahrát si mistrovství světa v Brazílii musí být lákadlem pro každý tým. Bude to velká show. Mám za klubové spoluhráče Brazilce, tak vím, že fotbal je tam vším," dodal Hübschman. Start kvalifikace v Dánsku bere jako menší výhodu. "Není to špatný začátek. Když by to tam nevyšlo, tak by to nebyla pohroma. Každopádně tam ale chceme neprohrát a začít s plusovými body," naznačil cíl třetí nejzkušenější hráč aktuální české nominace.

"Na druhou stranu jsme ale už několikrát ukázali, že nepovedený začátek není rozhodující. Teď ale chceme začít lépe než v minulé kvalifikaci nebo na Euru," dodal. Dány považuje za kvalitního soupeře. "Jsou desátí na světě a na mistrovství Evropy ukázali svou sílu. Hráli dobře. Jsou silní po stranách, tvrdí v soubojích, zdobí je poctivost, nic nevypustí. Snaží se hrát útočně. S našimi brejky by ale mohli mít problémy," hodnotil hru Dánů Hübschman, který se ve středu hřiště zřejmě bude potkávat často s tvůrcem dánské hry Christianem Eriksenem.

Starost mu dělají Bulhaři i Arménie

"Znám ho, je to výborný hráč. Měli bychom si dávat pozor, když se bude dostávat k balonu. S míčem je totiž hodně silný. Podobných hráčů tam je ale víc. Bude to spíš o Dánsku, než o jednotlivých fotbalistech. Rozhodně na něj nechystáme osobku," řekl. Případné body přivezené z Kodaně by byly podle Hübschmana cenné i proto, že skupina B je hodně vyrovnaná a obtížná.

"Dánové jsou silní a Italové ještě silnější. Jako vicemistři Evropy jsou favorité skupiny. Mají kvalitnější hráče. Na hřišti se to ale srovnává, tam nehrají roli jména nebo úspěšná historie. Všichni jsou si na hřišti rovni a rozhoduje momentální výkonnost," odmítl Hübschman, že by se ve skupině hrálo jen o druhé místo za Itálií. Starosti mu dělá i Arménie, kterou považuje za dalšího aspiranta na postup.

"Arméni ukázali velké zlepšení a bojovali o baráž na ME. V rozhodujícím utkání je zařízli rozhodčí, když gólman vyběhl za vápno, dostal to do hlavy, ale rozhodčí ho vyloučil za ruku. Porazili dvakrát Slovensko o tři góly, je to vizitka pro všechny týmy, že se s nimi musí počítat," míní Hübschman.

"Bulhaři jsou nevyzpytatelní, jednou hrajou výborně a pak mohou prohrát i s Andorrou. A Malta je pro český fotbal vždy nepříjemný soupeř, přesvědčili jsme se o tom v roce 2009, kdy jsme vyhráli 1:0 s odřenýma ušima. Papírově jsou favority Italové, ale o postup budou bojovat čtyři týmy. Uvidíme, co se stane na hřišti," dodal Hübschman.

ČTK
  • 0Diskuse