Dukla vítat nováčky umí, porazila ho poosmé v řadě. Jihlava sebrala body Slavii

19:02aktualizováno  21:24
PRAHA - Fotbalisté pražské Dukly se dočkali premiérového ligového vítězství v sezoně. Svěřenci Jaroslava Šilhavého ve třetím kole doma porazili 3:0 nováčka Hradec Králové, nad kterým v nejvyšší soutěži zvítězili poosmé za sebou. Na Julisce se trefili v páté minutě Michal Smejkal a v závěru Španěl Néstor z penalty a další náhradník Dominik Preisler.

Hráči Dukly slaví. foto: MAFRA - Petr Lemberk

Dukla začala lépe a už v páté minutě otevřela skóre. Tetour z rohu našel hlavičkujícího Smejkala, který brankou stylově oslavil svůj 150. ligový zápas kariéry. Odpovědět mohl Malinský, ale po průniku z levé strany zamířil vedle.

Sparta vyhrála na Bohemce 2:0 a napodobila tak konkurenta z Plzně

Domácí pak zahodili výbornou šanci na druhý gól. Tetour po Plašilově chybě v rozehrávce našel před brankou volného Beauguela, jenže francouzský útočník špatně zpracoval míč a gólman Ottmar stihl zasáhnout. I ve zbytku poločasu měla Dukla převahu, ale žádnou akci nedokázala dotáhnout.

„Votroci“ zhruba po hodině hry převzali iniciativu. Žondra zblízka zakončoval nepřesně, tvrdou ránu Martana zpoza šestnáctky Hroššo vytáhl na roh a Mareš z přímého kopu těsně minul branku Dukly.

Mistrovská Plzeň smetla Příbram 3:0 a naladila se před předkolem Ligy mistrů

Pražané nepříjemné chvilky přežili a pojistili své vedení. Koval v pokutovém území udělal kličku Ottmarovi, který ho stáhnul, a rozhodčí nařídil penaltu. Tu v 76. minutě bezpečně proměnil Néstor.

Hradec v závěru odpadl a Dukla čtyři minuty před koncem přidala ještě třetí branku. Po Néstorově přihrávce se trefil přesnou střelou k tyči obránce Preisler a mohl se radovat z premiérového ligového gólu v kariéře.

Slavia stále čeká na letošní ligovou výhru

Naopak druhý pražský celek, který byl v neděli v akci, vyhrát nedokázal, Slavia v Jihlavě pouze remizovala 1:1. Před vyprodaným jihlavským stadionem vstoupili do utkání lépe domácí, kteří v sedmé minutě využili ztráty hostujícího Součka na polovině hřiště. Po Rabušicově centru z pravé strany se míč přes Batioju dostal na Ikauniekse, jenž propálil Pavlenku. Jihlavský útočník navázal na vedoucí gól z úvodního kola proti Plzni.

3. kolo první fotbalové ligy

Dukla Praha - FC Hradec Králové 3:0 (1:0)

Branky: 5. Smejkal, 76. Néstor z pen., 86. Preisler. Rozhodčí: Julínek - Paták, Peřina. ŽK: Smejkal - Zorvan, Ottmar. Diváci: 1415.

Dukla: Hroššo - Kušnír, Štetina, Smejkal, Podaný - Hanousek, Považanec, Tetour (72. Koval) - Olayinka (84. Preisler), Beauguel, Čajič (63. Néstor). Trenér: Šilhavý.

Hradec: Ottmar - Holeš, Chleboun, Plašil, Mudra - Martan (82. Pázler), Mareš, Vlkanova (57. Zorvan), Schwarz (57. Trubač), Malinský - Žondra. Trenéři: Frimmel a Pilný.

Vysočina Jihlava - Slavia Praha 1:1 (1:0)
Branky: 7. Ikaunieks - 51. Van Kessel. Rozhodčí: Jílek - Dobrovolný, Kotalík. ŽK: Ngadeu (Slavia). Diváci: 4500.

Jihlava: Hanuš - Blaič, Krejčí, Rosa, Urdinov - Šulek (85. Štěpánek), Urblík - Batioja (82. Šamánek), Hronek, Ikaunieks - Rabušic (65. Dvořák). Trenér: Hipp.

Slavia: Pavlenka - Bořil, Bílek, Frydrych, Švento - Ngadeu (77. Barák), Souček - Van Kessel, Hušbauer, Zmrhal (83. Mešanovič) - Škoda. Trenér: Uhrin ml.

„Nezačali jsme úplně špatně, ale soupeř nás potrestal z naší hrubky. To nás zaskočilo, v prvním poločase určitě. Opakuje se to, minule takovou hrubku jako Souček dnes udělal Deli. Pevně věřím, že takovou chybu jako před gólem Vysočiny už hráči neudělají,“ řekl slávistický trenér Dušan Uhrin mladší.

Slavia udělala před zápasem několik změn. Na stoperu nastoupil po delší době Frydrych, v záloze pak hrál defenzivně laděný Ngadeu. Červenobílí si dlouho nevěděli rady se zhuštěnou jihlavskou obranou a v první půli příliš šancí neměli.

Brzy po pauze ale Pražané srovnali. Zmrhalovu střelu ještě dokázal Hanuš v 51. minutě vyrazit, ale na Van Kesselovu dorážku už byl krátký. Domácí marně reklamovali ofsajd.

„O přestávce jsme hráče upozorňovali na to, že asi přijde větší tlak hostů, což se i projevilo. Bohužel jsme v druhé půli neudrželi balon,“ litoval jihlavský kouč Michal Hipp, který v minulosti hrával ve Slavii.

Po hodině hry nařídil sudí Jílek přísnou penaltu za zákrok na Škodu, ale hostující kapitán Bílek skóre neotočil, protože jeho střelu z pokutového kopu k tyči vyrazil bývalý slávistický brankář Hanuš.

„Na penaltu byli určení tři hráči. Nebudeme to v kabině rozebírat. Jirka Bílek je teď dole, ale my ho musíme povzbudit, protože hraje dobře a my ho potřebujeme,“ uvedl Uhrin.

Čtvrt hodiny před koncem mohl Vysočinu svým druhým gólem v zápase poslat do vedení znovu Ikaunieks, ale v poslední chvíli mu míč na hranici malého vápna ukopl Bílek.

Hosté byli v závěru lepší, tlačili se za vítězným gólem, ale nedočkali se ho ani po střele Van Kessela, který trefil tyč. Pražané tak stejně jako minule se Zlínem remizovali, první kolo v Brně nehráli kvůli podmáčenému terénu. Ve čtvrtek Slavia úvodním domácím zápasem rozehraje závěrečné předkolo Evropské ligy proti Anderlechtu Brusel.

„Podle mě dnes Slavia podala nejlepší výkon v této sezoně, viděl jsem všechny její zápasy. Remíza je nakonec asi spravedlivá,“ podotkl jihlavský kouč Hipp.