Dukla se po 17 letech vrací do první ligy

19:53aktualizováno  20:34
PRAHA - Fotbalisté Dukly Praha se po sedmnácti letech vracejí do první ligy. Jedenáctinásobní mistři si postup zajistili v dnešní předehrávce 27. kola, v níž porazili Kladno 3:1 góly Bergera, Chigoua a Mikuly. V čele druholigové tabulky tak mají již dvanáctibodový náskok před třetí Jihlavou a zásluhou lepších vzájemných zápasů již nemohou o postup přijít.

Dukla slaví postup do nejvyšší fotbalové soutěže. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Jistota postupu se však nezrodila bez komplikací. Dukla sice začala velkým tlakem a v úvodních 12 minutách si vytvořila tři velké šance, ale Pázler a dvakrát Chigou ztroskotali na brankáři Jakubovovi. A pak přišel trest.

Dukla Praha

Rok založení: 1948 (původní armádní klub, jehož legitimním pokračovatelem je 1. FK Příbram)/2007 (znovuobnovený profesionální klub, který se hlásí k odkazu původní Dukly)
Největší úspěchy: 11x mistr ligy (1953, 1956, 1958, 1961-64, 1966, 1977, 1979, 1982); 8x vítěz Československého poháru (1961, 1965-66, 1969, 1981, 1983, 1985, 1990) - vše původní armádní klub Stadion: Juliska (kapacita až 28.800 diváků, pro druhou ligu momentálně pouze 1830)
Trenér: Luboš Kozel
Největší současné opory: Filip Rada, Pavel Hašek, Jan Vorel, Patrik Gedeon, Dani Chigou

Po chybě v domácí obraně se v 15. minutě sám ve vápně ocitl Holub, brankář Rada mu skočil pod nohy a rozhodčí Damkové nezbývalo než zapískat penaltu. S ní si chladnokrevně poradil Wojnar.

Dukla se poté trápila, ale těsně před poločasem přišlo vysvobození, když Pázlerovu střelu dorazil do branky Berger. Navíc hned minutu a půl po změně stran rozehrál Berger rohový kop, ve vápně byl nejdůraznější Chigou a dotlačil do branky postupový gól.

Útočník Chigou vstřelil doposud osmnáct branek
Pro kamerunského střelce to byla již osmnáctá trefa v sezoně, po které se osamostatnil v čele tabulky střelců. A když v 60. minutě přidal po další Bergerově standardní situaci třetí gól stoper Mikula, mohly na Julisce začít oslavy postupu.

INFOGRAFIKA

Dukla Praha se tak vrací do ligy poprvé od roku 1994, kdy po finančních problémech tým spadl do třetí ligy. V roce 1998 se sice do ligy vrátila, ale to již klub přesídlil do Příbrami. Až v roce 2007 se Dukla obrodila v Praze po sloučení s Jakubčovicemi a o čtyři roky později slaví návrat mezi elitu.

27. kolo druhé fotbalové ligy:

Dukla Praha - Kladno 3:1 (1:1)
Branky: 38. Berger, 47. Chigou, 60. Mikula - 15. Wojnar z pen. Rozhodčí: Damková - Košec, Koval. ŽK: Rada - Holub, Wojnar. Diváci: 1158.

Dukla: Rada - Hašek, Mikula, Vorel, Vrzal - Gedeon - Pázler (59. Svatonský), Malý (69. Přeučil), Hanousek, Berger - Chigou (85. Jirouš). Trenér: Kozel.

Kladno: Jakubov - Procházka, Samek, Macháček, Hajník - Sklenář, Wojnar, Radosta (64. Čurda), Holub, Kabele (71. Bartoš) - Jelínek (64. Puchmertl). Trenér: Peřina.