Duel tenisových mistrů: Murray v Tokiu zdolal Nadala

US Open

10:55
TOKIO - Britský tenista Andy Murray vyhrál druhý turnaj za sebou. Po Bangkoku si podmanil také Tokio, kde dnes otočil finálový zápas s nejvýše nasazeným Rafaelem Nadalem a Španěla porazil 3:6, 6:2 a 6:0.

Andy Murray s vítěznou trofejí. Vpravo je poražený finalista Rafael Nadal foto: Reuters

Čtyřiadvacetiletý Murray oslavil v japonské metropoli čtvrtý letošní a celkově 20. titul na okruhu ATP, až na tři výjimky získal všechny na tvrdém povrchu.

Souboj druhého hráče světa Nadala se čtvrtým Murraym zpočátku vyzníval pro španělského tenistu, který obhajoval v Tokiu triumf. Ve čtvrtém gamu druhé sady však Skot prolomil soupeřův servis a následně vyhrál 11 ze 12 her. Nadala zcela převálcoval, v posledním setu dokonce s "kanárem", a po předchozích pěti prohrách si s ním vylepšil vzájemnou bilanci na 5:13.

Rafael Nadal další titul nezískal. Andy Murray zápas otočil

"Určitě jsem dnes odehrál s Rafou nejlepší zápas. Je to vynikající hráč, je pokaždé radost si proti němu zahrát," řekl Murray. "V prvním setu i na začátku druhého jsme se hodně tahali, ale pak jsem nabral ideální tempo, hrál bez chyb a nedal mu sebemenší šanci," potěšilo ho.

Murray má v závěru sezony vynikající formu. Od poloviny srpna prohrál z 22 zápasů jediný, a to s dnešním soupeřem Nadalem v semifinále US Open. Před Tokiem a Bangkokem letos získal trofeje také v Cincinnati a londýnském Queen's Clubu. "Ve třetím setu hrál neuvěřitelně, nezkazil jediný míček. Zejména jeho returny byly úžasné," uznal Nadal.

Oba dnešní finalisté už měli spolu se Srbem Novakem Djokovičem a Švýcarem Rogerem Federerem jistou účast na Turnaji mistrů v Londýně. Na posledním postupovém místě se zatím drží Tomáš Berdych a osmou pozici si výrazně upevnil finálovou účastí v Pekingu.