1. ledna 2011 15:56 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Druhý závod Turné čtyř můstků vyhrál Švýcar Ammann, Koudelka 17.

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ammann. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ammann. | foto: Reuters

GARMISCH-PARTENKIRCHEN Švýcarský skokan na lyžích Simon Ammann vyhrál druhý závod Turné čtyř můstků v německém Garmisch-Partenkirchenu, jenž byl zkrácen na jedno kolo kvůli větru. Z pětice Čechů bodoval pouze sedmnáctý Roman Koudelka.

Čtyřnásobný olympijský vítěz Ammann se tak v jednokolovém závodě dočkal za skok 131 metrů prvního vítězství v sezoně. Druhý skončil ve větrné loterii s odstupem necelých čtyř bodů Rus Pavel Karelin, třetí byl polský veterán Adam Malysz.

"Trvalo to dlouho, než se závod vůbec odskákal, ale já si na podmínky stěžovat nebudu," usmíval se Ammann, jemuž celkové vítězství v Turné v jeho kariéře ještě chybí. Aktuálně je na druhé pozici. "Doufám, že to tak půjde dál a budu útočit na titul," uvedl.

Navzdory až čtrnácté pozici si udržel průběžné vedení v Turné i Světovém poháru Rakušan Thomas Morgenstern, jenž vyhrál ve středu v Oberstdorfu.

Rok 2010 v obrazech

Před Ammannem vede o 13,5 bodu. "Občas se to stává, tohle byla opravdu loterie. Naštěstí už se druhé kolo nejelo," uvedl největší favorit Turné Morgenstern. "Rozhodně to úplně k dobré pohodě dnes nepomohlo, ale už jsem se přes to přenesl a je to za mnou. Jedeme dál," prohlásil.

Závod na olympijském můstku v Ga-Pa probíhal za regulérních a stabilních podmínek zhruba do poloviny. Pak začalo foukat, což vedlo k několika přerušením. To nejdelší, více než půlhodinové, přišlo po 30 skocích těsně před pokusem českého reprezentanta Lukáše Hlavy.

Kolo se nakonec po dvou hodinách doskákalo, nicméně mnoho favoritů na podmínky doplatilo a skončilo v poli poražených. "Určitě dnes bude mnoho nespokojených trenérů a závodníků kvůli podmínkám a výkonům, ale děláme sport pod otevřeným nebem a občas se tohle přihodí," omlouval takřka neregulérní závod šéf skokanského úseku FIS Walter Höfer.

Z pětice českých reprezentantů bodoval pouze 17. Koudelka, který v prvním dílu Turné chyběl kvůli pokažené kvalifikaci. V Ga-Pa už prošel do závodu bez problémů a ještě v dobrých podmínkách skočil 129,5 m. Do třicítky se podle bodových známek vešli také Jakub Janda a Borek Sedlák, protože však prohráli své souboje, ve výsledkové listině byli zařazeni na 31. a 32. místo a body do SP nedostali stejně jako 37. Jan Matura a 43. Hlava.

Koudelkovi se dnes nepovedl trénink a prý i v soutěžním skoku trochu opozdil odraz, ale nakonec byl rád za body po výpadku v Oberstdorfu.

"Rozhodně dneska nebudu nadávat," řekl Radiožurnálu. "Já měl naštěstí podmínky ještě stabilní, ale je fakt, že to pár skokanů potom odneslo, asi moc rádi nebudou," uvedl Koudelka.

Věří, že se jeho výkonnost nyní stabilizuje. "Nesmí se stávat, abych za normálních podmínek nepostoupil z kvalifikace. Chtělo by to pořád bodovat," řekl. "Celou sezonu jsem chvíli dole, chvíli nahoře. Dnešní závod byl ale loterie a bylo dobře, že se už druhé kolo neskákalo. Nebylo na to vidět, bylo by to nebezpečné," dodal.

Druhá polovina Turné začne v neděli kvalifikací v Innsbrucku.

ČTK
  • 0Diskuse