Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Drama v Trnavě: Angličané porazili oslabené Slováky gólem z 95. minuty. Slaví i Němci

21:35aktualizováno  22:55
TRNAVA - Angličtí fotbalisté vyválčili vítězství v Trnavě. Proti Slovákům dominovali, po vyloučení domácího kapitána Martina Škrtela hráli přesilovku, přesto dali rozhodující gól až v páté nastavené minutě. Slaví i Němci, kteří zvítězili v Norsku 3:0 a vedou tabulku „české“ skupiny C. Thomas Müller si připsal dva góly a asistenci.

Vyloučený Martin Škrtel. foto: Reuters

Němci se dostali do vedení v Oslu po čtvrthodině hry, když se po závaru ve vápně prosadil Müller. Po chvíli mohl vyrovnat King, útočník anglického Bournemouthu ale přestřelil Neuerovu branku. V závěru poločasu zvýšil Kimmich a oslavil premiérovou trefu za národní tým.

Asistoval mu spoluhráč z Bayernu Mnichov a střelec první branky Müller, který se navíc v druhém poločase zapsal do statistik dalším gólem, tentokrát hlavou po Khedirově přesném centru. V závěru mohl čtvrtý zásah přidat střídající Brandt, jeho pokus ale zneškodnil gólman Jarstein.

Slovensko vs. Anglie - kvalifikace o MS 2018 (červená pro Škrtela).
Slovensko vs. Anglie - kvalifikace o MS 2018.

Angličané se radují, nová éra jejich reprezentace pod trenérem Samem Allardycem začala vítězně. Na městském stadionu v Trnavě to však dlouho vypadalo na reprízu výsledku z Eura, kde Slováci ubránili proti Anglii bod.

Také tentokrát outsider dlouho odolával. Podobně jako ve Francii chtěl bezgólové remíze podřídit všechno, vždyť za celých devadesát minut Slováci nejenže nevystřelili na bránu soupeře, nepokusili se dokonce o střelu vedle.

Kvalifikace na MS 2018 ve fotbale

SKUPINA C:

Praha: ČR - Severní Irsko 0:0
Rozhodčí: Sidiropulos - Kostaras, Dimitriadis (všichni Řec.). ŽK: Pavelka - Norwood, Ward. Diváci: 10.731 - VÍCE ZDE!

Serravalle: San Marino - Ázerbájdžán 0:1 (0:1)
Branka: 45. Gurbanov. Rozhodčí: Delferiére (Belg.). ČK: 53. Brolli (San Marino).

San Marino: A. Simoncini - Brolli, Cesarini, D. Simoncini, Palazzi, M. Berardi - F. Berardi (73. Rinaldi), Tosi, Chiaruzzi (54. Gasperoni), Hirsch - M. Vitaioli (85. Valentini). Trenér: Manzaroli.

Ázerbájdžán: K. Agajev - Mirzabekov, Medveděv, Sadygov, Dašdemirov - Garajev - Ismajlov, Amirgulijev, Nazarov (78. Machmudov), Gurbanov (70. Alaskarov) - Ramazanov (90. Šejdajev). Trenér: Prosinečki.

Oslo: Norsko - Německo 0:3 (0:2)
Branky: 15. a 60. Müller, 45. Kimmich. Rozhodčí: Collum (Skot.).

Norsko: Jarstein - Svensson, Hovland, Nordtveit, Aleesami - Tettey - Berisha, Henriksen (61. Selnäs), Johansen (67. Jenssen), Diomande - King (72. Sörloth). Trenér: Högmo.

Německo: Neuer - Kimmich, Höwedes, Hummels, Hector - Khedira (84. Weigl), Kroos - Müller, Özil, Draxler (85. Meyer) - Götze (72. Brandt). Trenér: Löw.

SKUPINA E:

Astana: Kazachstán - Polsko 2:2 (0:2)
Branky: 51. a 59. Chižničenko - 9. Kapustka, 35. Lewandowski z pen. Rozhodčí: Gözübüyük (Niz.).

Kodaň: Dánsko - Arménie 1:0 (1:0)
Branka: 17. Eriksen. Rozhodčí: Lechner (Rak.).

Kluž: Rumunsko - Černá Hora 1:1 (0:0)
Branky: 85. Popa - 87. Jovetič. Rozhodčí: Taylor (Angl.).

SKUPINA F:

Trnava: Slovensko - Anglie 0:1 (0:0)
Branka: 90.+5 Lallana. Rozhodčí: Mažič (Srb.). ČK: 57. Škrtel (SR).

Vilnius: Litva - Slovinsko 2:2 (2:0)
Branky: 32. Černych, 34. Slivka - 77. Krhin, 90.+3 Cesar. Rozhodčí: Soares Dias (Portug.).

Ta'Qali: Malta - Skotsko 1:5 (1:1)
Branky:14. Effiong - 10., 61. z pen. a 84. Snodgrass, 53. Martin, 78. Fletcher. Rozhodčí: Aranovskij (Ukr.). ČK: 59. Caruana, 90.+1 Gambin (oba Malta).

Zápas se výrazněji rozhoupal až po přestávce. Po zbytečném došlápnutí na ležícího Harryho Kanea se nechal vyloučit kapitán Slovenska Martin Škrtel. Více než půlhodinovou přesilovku pak Angličané využili.

Gól Thea Walcotta sice kvůli ofsajdu ještě neplatil, Adam Lallana posléze nastřelil tyč, jenže v páté nastavené minutě právě záložník Liverpoolu rozhodl o anglickém vítězství.

Hosty vedl v utkání jako kapitán Wayne Rooney, který odehrál 116. duel za národní tým, čímž překonal Davida Beckhama. Ještě o devět zápasů víc odehrál za Albion brankář Peter Schilton.

Kazaši obrali o body Poláky, další „trpaslíci“ padli

Na překvapivý výsledek na začátku kvalifikace dosáhli Kazaši. V domácím prostředí prohrávali s Polskem, za které nastoupil i skóroval Robert Lewandowski, už o dvě branky, po změně stran ovšem srovnal dvěma góly Chižničenko.

Ázerbájdžán byl podle očekávání od začátku na půdě San Marina aktivnějším týmem, domácí několikrát podržel gólman Aldo Simoncini. Ve 40. minutě mělo San Marino také štěstí, když Nazarovův přímý kop zastavila tyč. Těsně před přestávkou ale hosté přeci jen otevřeli skóre, když Ismajlovův centr zprava hlavou zužitkoval Gurbanov. Útočník Gabaly dal svůj první reprezentační gól.

Další problém pro outsidera přišel v 53. minutě, kdy byl po faulu na Sadygova vyloučen obránce Brolli. Hosté ale pojistku i přes množství šancí nepřidali.

Polsko vedlo po poločase v Kazachstánu 2:0 po gólech Kapustky a Lewandowského z penalty, z Astany si ale odvezlo pouze bod. Po přestávce se totiž dvakrát prosadil Chižničenko.

Stejný osud postihl Litvu proti Slovinsku, za které v nastavení srovnal Cesar. Dánsko porazilo 1:0 Arménii gólem Eriksena, který mohl v 72. minutě pojistit výhru z penalty, gólmana Beglarjana však nepřekonal.

Malta šla do šaten o poločasové přestávce s nadějným stavem 1:1 se Skotskem, druhou půli ale ovládli hosté a nakonec zvítězili 5:1. První skotský hattrick v kvalifikaci MS od roku 1969 vstřelil Robert Snodgrass.

V rumunské Kluži padaly góly až v závěru. V 85. minutě otevřel skóre Popa, o dvě minuty později ale vyrovnal černohorský útočník Jovetič. Rozhodnout mohl v sedmé minutě nastavení Stanciu, neproměnil ale pokutový kop.