Drama až do konce. Slavia v přímém souboji o play off udolala Litvínov

21:43
PRAHA - DVOJICE PRO PLAY OFF | Dramatičtější zápletku základní části hokejové extraligy si lze těžko představit. Hokejisté pražské Slavie porazili v závěrečném zápase 52. kola extraligy Litvínov 3:2 po samostatných nájezdech a zajistili si postup do předkola play off, ve kterém se utkají s Pardubicemi. Přímý souboj aspirantů na desáté místo rozhodl kapitán domácích Petr Kadlec. Druhou dvojici v předkole vytvoří osmé Vítkovice a devátý Liberec.

Štastná střídačka Slavie po rozhodujícím nájezdu foto: ČTK

Slavia se v klíčovém utkání musela nakonec oproti předpokladům obejít bez ofenzivního lídra Bednáře. Mezi tyčemi vsadili domácí trenéři na zkušenějšího Svobodu.

Ve výborné atmosféře se hned od úvodního buly hrálo v obrovském tempu a Pražané mohli jít brzy do vedení, jenže Poletín namířil svou dorážku mimo. Na druhé straně uháněl sám na Svobodu Ručinský, jemuž v poslední chvíli překazil zakončení vracející se Valach. Právě zkušený forvard Vervy měl i další příležitost při početní výhodě, Svoboda však skvěle zareagoval.

Po jejím skončení se před gólmana Francouze dostali Jelínek se Žejdlem, jenž však zakončit do odkryté branky nestihl. V 15. minutě domácí špatně střídali a Hanzl tváří v tvář proti Svobodovi ukázal rychlé ruce - 0:1. Jen 55 vteřin před přestávkou však pokořil Francouze Žejdl a vyrovnal.

Dvojice pro předkolo

V předkole play off se od pondělí utkají Pardubice se Slavií a Vítkovice s Libercem. Úspěšné celky pak změří síly ve čtvrtfinále s vítězem základní části Spartou a druhým Třincem. Jisté je, že ve čtvrtfinále se utká mistrovská Plzeň s Kometou Brno a Zlín s Hradcem Králové.

Druhou část zahájila náporem Slavia a Krenželok ji mohl poslat do vedení. Kotouč, který vypadl po jeho ráně za Francouzem, ale skončil mimo. Proti Martynkovi se vyznamenal Svoboda. V přesilovce pak ujížděl Pražanům Jánský, v roli zachránce mu však vyloženou šanci sebral Valach.

Obě mužstva měla následně k dispozici pár vteřinek početní výhody pět na tři a shodně využila až následnou klasickou přesilovku. V polovině 29. minuty vrátil hostům snadno vedení Martynek, podobně jednoduchou úlohu měl ve 32. minutě vyrovnávající Tomica. Slavia měla pak navrch, ale Francouz vytěsnil Kolaříkovu bombu na tyč a betonem pokryl i Vrdlovcovu dorážku.

Ve 43. minutě zkoušel štěstí Žejdl, Francouz byl připraven. V polovině třetí třetiny dovršil zajímavý hattrick Valach, když znemožnil zakončení třetího sóla hostů, tentokrát se jeho "obětí" stal znovu Jánský. Další možnosti měli Martynek a Langhammer, skórem ovšem nepohnuli.

Slavia poté se štěstím přečkala oslabení, v němž měl obrovskou možnost hostující bek Pavlík, zblízka pálil ale jen do Svobody. V závěru už si oba celky dávaly velký pozor na zbytečnou chybu a zápas dospěl do prodloužení.

V něm mohl rozhodnout Ručinský, ale neuspěl. Stejně dopadl i osamocený Jelínek, jehož výtečně našel domácí kapitán Kadlec. Obrovské drama dospělo do nájezdů. Neúspěšně je načali Poletín s Hüblem, ale Kadlec dostal hosty pod tlak. Lukeš neuspěl, Krenželok při mečbolu nedal, ale Hanzl také ne Slavia se tak může těšit na play off.

52. kolo hokejové extraligy

HC Slavia Praha - HC Verva Litvínov 3:2 sn (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 20. Žejdl (P. Jelínek), 32. Tomica (Žejdl, P. Jelínek), rozhodující nájezd Kadlec - 15. Hanzl (Chaloupka, Ručinský), 29. Martynek (Hanzl, Šlégr). Rozhodčí: Šindler, Fraňo - Lederer, Gebauer. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Diváci: 11.028.

Bílí Tygři Liberec - PSG Zlín 4:3 sn (1:0, 1:0, 1:3 - 0:0)
Branky a nahrávky: 16. Čakajík (Vampola), 36. Filippi (P. Nedvěd, Hunkes), 57. Filippi (Vampola, P. Nedvěd), rozhodující nájezd K. Jass - 48. Köhler (Řezníček, Marušák), 53. Balaštík (Köhler, Leška), 60. Leška. Rozhodčí: Hodek, Wagner - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. Diváci: 4143.

HC Oceláři Třinec - HC Vítkovice Steel 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 8. V. Polák (Bonk, Martin Růžička), 23. Zíb (D. Květoň, Rákos), 30. D. Květoň (Peterek, Linhart) - 31. R. Stehlík (Kolouch, Tomi). Rozhodčí: A. Jeřábek, Minář - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 3:6, navíc J. Káňa (Vítkovice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 5155.

HC Energie Karlovy Vary - HC Kometa Brno 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Branka a nahrávka: 18. Balán (Zaťovič), 46. Zaťovič, 58. Roman Vlach. Rozhodčí: Pešina, Turčan - Ondráček, Lhotský. Vyloučení: 4:8. Bez využití. Diváci: 1742.

HC Škoda Plzeň - Mountfield Hradec Králové 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 25. Mozík (Kratěna, Lev) - 34. Mertl (Šimánek, Kudrna), 38. Frühauf (Pospíšil, Dej), 55. Pospíšil (Tvrdík, Ptáček). Rozhodčí: Hribik, Husička - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 5228.

Rytíři Kladno - Piráti Chomutov 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 28. T. Kaberle (Havlíček, Tenkrát) - 10. D. Hruška (Bartečko), 26. J. Straka (Kubinčák), 39. Bartečko (M. Jass, Kämpf), 58. J. Straka (Kubinčák, D. Hruška). Rozhodčí: Šír, Pavlovič - Frodl, Charvát. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. Diváci: 1538.