Dostihy pro Lafatu. Jablonec má krále střelců

19:19
PRAHA - Poslední hádanku muselo zodpovědět poslední kolo první fotbalové ligy. Zatímco o mistrovi, pohárových účastnících i sestupujících už je jasno od minulého víkendu, o korunu krále střelců bojovali v posledním kole ještě dva kanonýři - sparťanský Tomáš Pekhart a ještě na podzim jeho spoluhráč z Jablonce David Lafata. Díky dvěma gólům do sítě Brna se nakonec z prestižního ocenění může radovat jablonecký ostrostřelec.

Brno - Jablonec (Lafata v akci). foto: ČTK

V posledním kole se trefil i Tomáš Pekhart, který svým 18. gólem v sezoně poslal z penalty do vedení Spartu proti Hradci. Jenže v souběžně hraném duelu (všechny zápasy posledního 30. kola měly jednotný výkop v 17:30 hodin) v Brně se trefil David Lafata dvakrát a svůj gólový účet v sezoně 2010/11 završil na čísle 19.

Pekhart měl sice po podzimu na Lafatu náskok, když ještě v jabloneckém dresu dal jedenáct gólů, ale při jarním hostování ve Spartě mu uškodilo, že většinou zůstával jen na lavičce náhradníků. I tak Pekhart ve Spartě dal sedm branek, ovšem v závěrečných dostizích na Lafatu nestačil. Devatenáct branek dal naposledy v české lize Marek Heinz v sezoně 2003/04 v dresu Ostravy. Víc gólů zaznamenali jen Vratislav Lokvenc v sezoně 1999/2000 ve Spartě (22) a další letenský kanonýr Horst Siegl v ročníku 1993/94 (20).

Plzeň přišla v Olomouci o jarní neporazitelnost

Fotbalisté Plzně prohráli týden po mistrovské korunovaci v Olomouci 1:2. Kdyby Plzeň udržela na Hané své vedení až do konce, mohla dohromady získat po 30 kolech 72 bodů, což by byl druhý nejlepší počin v historii poté, co Sparta v roce 2000 získala bodů 76. Nakonec však Západočeši opouštěli Andrův stadion pokoření.

Olomouc - Plzeň.

Bez opor Horvátha, Bystroně, s Rezkem a Kolářem jen na lavičce Plzeň marně hledala mistrovský takt. Jakoby na Viktorii ještě ležela mistrovská kocovina. Hostům přitom všechno hrálo do not: hned z první akce se ve 12. minutě dostali do vedení, když Fillův centr si skluzem do vlastní branky usměrnil Kučera. Zbytek první půle byl ale jasně v režii Sigmy, žádná z akcí domácích ale gólem neskončila.

Jablonec vyhrál přestřelku v Brně 4:3

Loučení s nejvyšší soutěží se fotbalistům Zbrojovky Brno nevydařilo. Před cestou do druhé ligy prohráli na domácím trávníku se třetím týmem tabulky Jabloncem 3:4.

Trenér Wagner zařadil do středové řady ligového novice Buchtu a jeho svěřenci se v 11. minutě dostali do vedení. Jenže na otevřenou útočnou partii v dalším průběhu Brňané krutě doplatili. V 18. minutě po Lafatově hlavičce nekrytý Třešňák vyrovnal, o dvanáct minut přidal sám král ligových střelců Lafata druhý gól a o pět minut se trefili hosté potřetí - dalekonosnou bombu Vacka zastavila až síť brněnské branky. Na poločasový 1:4 upravil výsledek druhým gólem Lafata. Vysoký náskok fotbalisty Jablonce uspokojil. Po změně stran výrazně polevili v tempu a přenechali soupeři iniciativu.

Nabídku Brňané, jejichž hru výrazně oživil střídající Rabušic, plně využili ke korigování výsledku. V 54. minutě se trefil nejprve Dostálek po rohu Rabušice a hned vzápětí po akci stejného hráče snížil na 3:4 další brněnský veterán - Tomáš Došek. Naději na případné otočení výsledku ale zhatilo po druhé žluté kartě vyloučení Přerovského.

Západočeši po přestávce přidali na aktivitě, jenže góly začali dávat domácí. Olomouc nastartoval parádním gólem Petr, který míč levačkou z dvaceti metrů zakroutil kolem Pavlíka do sítě. Domácí znovu zvyšovali tlak. Výsledek obrátil znovu Petr, který hlavou trefil Šultesův centr a míč i přes Ticháčkův zákrok dopadl těsně za brankovou čáru. Plzeň už v závěru vyrovnat nedokázala.

Sparta se bála proti Hradci o výhru

Fotbalisté Sparty se rozloučili se sezonou výhrou 3:1 nad Hradcem Králové. Zápasu předcházela minuta ticha za nedávno zesnulého bývalého hráče Sparty Jiřího Peška a loučení se slovenským záložníkem Jurajem Kuckou, který v lednu odešel ze Sparty do Janova, aniž se stihl rozloučit s fanoušky, a tak si to vynahradil.

Sparta vstoupila do utkání ve velkém stylu a především po pravé straně byla velmi nebezpečná. Už ve čtvrté minutě centroval do vápna Sionko, míč zasáhl obránce Hochmeistera do ruky a sudí Hrubeš odpískal pokutový kop. K němu si stoupl Pekhart a nekompromisně ho proměnil střelou do šibenice. Hradec zlobil rychlými brejky, které však nedokázal dotáhnout až do zakončení, druhý gól ale přidala Sparta, když se trefil Kweuke.

Po změně stra už Sparta tak nebezpečná nebyla a Hradec se toho snažil využít ke zkorigování výsledku. Hradečtí se dočkali dvanáct minut před koncem, když se trefil čerstvý reprezentant Václav Pilař. Hosté mohli dokonce srovnat, ale Černého v akrobatické pozici vychytal Blažek. A tak přišel třetí zásah Letenských, když se v závěru trefil Zápotočný.

VÝSLEDKY 30, KOLA PRVNÍ FOTBALOVÉ LIGY

SK Sigma Olomouc - FC Viktoria Plzeň 2:1 (0:1)
Branky: 63. a 72. Petr - 12. Kučera vlastní. Rozhodčí: Možíš - Chytil, Handlíř. ŽK: Škerle, Šultes - Brezinský, Limberský. Diváci: 3562.

FC Zbrojovka Brno - FK Baumit Jablonec 3:4 (1:4)
Branky: 11. a 55. Došek, 54. Dostálek, - 31. a 42. Lafata, 19. Třešňák, 35. Vaněk. Rozhodčí: Adámek - Kordula, Paták. ŽK: Přerovský - Jablonský, Loučka. ČK: 62. Přerovský. Diváci: 589.

Baník Ostrava - 1. FK Příbram 0:2 (0:0)
Branky: 46. Koukal, 77. vlastní Bolf. Rozhodčí: Býma - Dobrovolný, Kocián. ŽK: Vašenda - Plašil, Tarzcal. Diváci: 2108.

SK Slavia Praha - Bohemians 1905 3:0 (2:0)
Branky: 33. Koreš, 45. Pospěch, 90. Čelůstka. Rozhodčí: Jílek - Wilczek, Večeřa. ŽK: Kaufman, Černý - Sedláček, Hartig. Hráno bez diváků.

AC Sparta Praha - FC Hradec Králové 3:1 (2:0)
Branky: 4. Pekhart z pen., 38. Kweuke, 90.+1 Zápotočný - 78. Pilař. Rozhodčí: K. Hrubeš - Peřina, Nádvorník. Diváci: 6597.

Slovan Liberec - Dynamo České Budějovice 3:3 (0:0)
Branky: 58. a 71. Štajner, 87. Sivrič - 61. a 84. Čirkin, 87. Ondrášek. Rozhodčí: Ardeleánu - Zlámal, Koval. ŽK: Lengyel (Č. Budějovice).

FK Teplice - 1. FC Slovácko 1:1 (1:0)
Branky: 15. Rosa - 87. vlastní Hošek. Rozhodčí: Bílek - Pospíšil, Urban. ŽK: Mahmutovič - Reinberk, Valenta. Diváci: 5860.

Mladá Boleslav - Ústí nad Labem 2:0 (0:0)
Branky: 61. Kulič, 74. Mendy. Rozhodčí: Damková - Ubias, Moláček. Bez ŽK. Diváci: 2214.