Dopingový skandál Rusů má další obět. Vylegžanin musí vrátit stříbra z OH v Soči

14:14
Moskva - Rusko kvůli dopingovému skandálu z domácích olympijských her v roce 2014 přijde o další medaile. Dvě stříbra musí vrátit běžec na lyžích Maxim Vylegžanin a spolu s ním bylo ze závodů v Soči diskvalifikováno už šest ruských lyžařů. Všichni byli zároveň doživotně vyloučeni z olympiád.

Maxim Vylegžanin (vlevo) s ruskými parťáky. foto: AP/ČTK

Doživotním zákazem startů pod pěti kruhy byli za porušení dopingových pravidel už v minulém týdnu potrestáni Alexandr Legkov, jenž před třemi lety vyhrál závod na 50 kilometrů, a Jevgenij Bělov. Dnes předsedkyně ruské lyžařské federace Jelena Vjalbeová oznámila, že stejný trest dostali další čtyři olympionici.

Pětatřicetiletý Vylegžanin skončil za Legkovem druhý na padesátce a měl stříbro také ze sprintu dvojic s Nikitou Krjukovem. Oba byli zároveň členy původně stříbrné štafety. Doživotní distanc pro olympijské hry mají také Alexej Petuchov, Jevgenija Šapovalovová a Julia Ivanovová. „Jejich výsledky ze Soči jsou anulovány,“ uvedla Vjalbeová.

Mezinárodní lyžařská federace FIS zastavila všem šesti ruským běžcům činnost loni 22. prosince v reakci na zprávu Světové antidopingové agentury (WADA) o dopingových podvodech během her v Soči. Jejich vzorky podle ní vykazovaly známky neautorizovaného otevření. Legkov je navíc podezřelý z toho, že před hrami konzumoval „koktejl“ z anabolických steroidů.

Rusové se odvolali, ale FIS jim nevyhověla a závodníci přišli o únorové mistrovství světa v Lahti. Neuspěli ani u arbitráže CAS. Legkov oznámil, se odvolá k CAS znovu a hodlá očistit své jméno třeba i u soudu.

Po anulování výsledků šestice Rusů by si česká štafeta Aleš Razým, Lukáš Bauer, Martin Jakš a Dušan Kožíšek měla polepšit na 7. místo a ve sprintu dvojic Jakš z Razýmem na osmou příčku. Novým šampionem v maratonu na 50 km bude další Rus Ilja Černousov.

Rusko v Soči ovládlo medailové hodnocení zemí, původně jich nasbíralo 33 (13-11-9). Jak bude vypadat ruská účast na únorových hrách v Pchjongčchangu, by měl rozhodnout výkonný výbor MOV na zasedání na začátku prosince.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.