31. srpna 2016 17:43 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Dopingová kauza dál bobtná. Medaili musí vrátit tři vzpěrači a běžkyně

• 1Diskuse
Vzpírání (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vzpírání (ilustrační foto). | foto: Wikipedia

LAUSANNE O medaile z olympijských her v Pekingu po osmi letech přijdou kvůli dopingu ruské vzpěračky Marina Šainovová a Naděžda Jevsťuchinová, běžkyně Taťjana Firovová a arménský vzpěrač Tigran Martirosjan. Opakované testy jejich vzorků zdokonalenými metodami skončily pozitivním výsledkem. O jejich diskvalifikaci dnes informoval Mezinárodní olympijský výbor.

Z výsledkových listin byli ze stejného důvodu vyškrtnuti i další dva vzpěrači. Moldavan Alexandru Dudoglo a vicemistr Evropy z roku 2009 ve váze do 85 kg Intigam Zairov z Ázerbájdžánu, kteří v Pekingu na stupně vítězů nedosáhli.

Šainovová skončila v olympijské soutěži do 58 kg druhá. Ruská vzpěračka získala pět titulů mistryně Evropy. O ten poslední z roku 2013 v kategorii do 63 kg přišla kvůli dopingu. Za pozitivní nález na anabolický steroid stanozolol pak dostala dvouletý zákaz startů.

Trojnásobná mistryně světa a dvojnásobná evropská šampionka Jevsťuchinová získala v Pekingu ve váze do 75 bronz, stejně jako Martirosjan v kategorii do 69 kg. Také arménský vzpěrač má na kontě tituly mistra světa i Evropy.

Běžkyně Firovová, která byla v Pekingu členkou stříbrné štafety na 4x400 metrů a skončila devátá v individuálním závodě, měla pozitivní test na anabolické steroidy. O medaili ze štafety již Rusky přišly kvůli dopingu Anastasie Kapačinské, u které opakovaný test rovněž odhalil užití anabolik.

Zpětné testování vzorků z olympijských her v Pekingu a Londýně přineslo podle agentury AP už 98 dopingových případů.