Domácí ostuda. Fotbalisté prohráli 0:3 s Dány a MS jim uniká

19:13aktualizováno  22:46
OLOMOUC - Vysokou prohru 0:3 utrpěli čeští fotbalisté v zápase kvalifikace mistrovství světa s Dánskem. Tým kouče Michala Bílka v Olomouci inkasoval všechny branky v druhém poločase, když se trefili Andreas Cornelius, Simon Kjaer a Niki Zimmling. Češi si tak výrazně zkomplikovali cestu kvalifikací, v níž utrpěli první porážku a po čtyřech zápasech mají na kontě pět bodů. Dánsko naopak slaví první triumf a bodově se na český tým dotáhlo.

Český fotbalista Petr Jiráček foto: Foto Mafra - Michal Růžička

Seveřané také na Hané rázně utnuli sérii devíti zápasů bez výhry a v soubojích s českým celkem se dočkali druhého vítězství v historii. Český tým má šanci na reparát v úterý v Arménii, pokud by ale Češi utrpěli už čtvrtou kvalifikační ztrátu, jejich pozice v bojích o postup na šampionát do Brazílie v příštím roce by oslabila ještě víc. A po předchozích výhrách v přípravných duelech se Slovenskem a v Turecku mužstvo rázem přišlo o optimistickou náladu.

Čechy viditelně limitovala absence kapitána Rosického, který zůstal na lavičce kvůli přetrvávajícím potížím s naraženým svalem na noze. Jeho invence a schopnost přečíslit soupeřovu obranu, jak to několikrát ukázal při únorové výhře v přípravě v Turecku, domácím chyběla. Jiráček, který na postu podhrotového hráče zaskočil, se zápasem spíš protrápil. Jako by na něm bylo znát, že v Hamburku nastoupil naposledy v základní sestavě na konci října.

ON-LINE REPORTÁŽ ZDE

Zatímco českému týmu v posledních duelech se Slovenskem a v Turecku pomohly rychlé branky do páté minuty, dnes se Bílkův výběr musel obrnit trpělivostí. Dánští stopeři Agger s Kjaerem ovládli prostor před svojí brankou a nedovolili soupeři větší šance. Pouze únik Krejčího, po jehož centru málem nebezpečně hlavičkoval Jiráček, Seveřany v úvodu vylekal.

Čech v domácí brance musel být ve střehu víc. Nejprve mu pohrozil Stokholm střelou vedle a pak hosté nedotáhli do konce velký závar. Český výběr kontroval pokusy Daridy a Lafaty zpoza pokutového území. Také hosté se přes českou obranu, která v předchozích třech duelech neinkasovala, prosazovali stěží. I když Eriksenova rána na konci poločasu Čecha, hrajícího 99. reprezentační zápas, přinutila k těžkému zákroku.

Dánové se v Olomouci, kde český tým dosud prohrál jediný zápas, osmělovali čím dál víc. Hned po přestávce se znovu připomněl tahoun z Ajaxu Eriksen a vzápětí mířil vedle Cornelius. Ten však v 56. minutě už udeřil: po zmatcích v české obraně napřáhl z dvanácti metrů a přesnou trefou do růžku i s ovázanou hlavou oslavil svůj první reprezentační gól, kterým si navíc okrášlil dvacáté narozeniny z minulé soboty. Byl to teprve třetí gól, který Češi od loňského Eura dostali.

Kouč Bílek v kritické situaci poslal na hřiště půl hodiny před koncem Rosického, který na chvíli strnulou hru domácích oživil. Ale dánský soubor také hrozil dál. Krohn-Dehli nejprve v jasné šanci proti Čechovi selhal, ovšem následný roh přinesl už dvojnásobné dánské vedení, když se Kjaer prosadil přesnou hlavičkou. S Čechy takový vývoj otřásl, na dlouhé minuty úplně vypadli z role a v ofenzivě se ani se střídajícím žolíkem Kozákem, nejlepším střelcem Evropské ligy, nedokázali dostat k zakončení.

Úspěch nepřinesly ani zablokované pokusy dalšího nového muže na hřišti Dočkala a Vydry. Češi si sáhli na úplné dno v 82. minutě: Zimmling po špatném odkopu Gebre Selassieho a nedůrazu Daridy nerušeně prošel středem hřiště a krásnou trefou podtrhl jasný dánský triumf. Domácí se na korekci výsledku už nevzmohli, v třetím ze čtyř kvalifikačních duelů vyšli střelecky naprázdno a branek se tak zatím dočkali jen proti trpaslíkovi z Malty. Před cestou do Jerevanu se tým rázem ocitl pod velkým tlakem.

Utkání skupiny B kvalifikace fotbalového MS 2014 v Olomouci

ČR - Dánsko 0:3 (0:0)
Branky: 57. Cornelius, 67. Kjaer, 83. Zimling. Rozhodčí: Neves - Miranda, Barbosa (všichni Port.). ŽK: Darida, Sivok, Kozák - Jörgensen, Zimling. Diváci: 12.288.

ČR: Čech - Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limberský - Darida, Plašil (74. Kozák) - Vydra, Jiráček (62. Rosický), Krejčí (64. Dočkal) - Lafata. Trenér: Bílek.

Dánsko: Andersen - Jacobsen, Kjaer, Agger, S. Poulsen - Zimling, Stockholm - Jörgensen (66. Rommedahl), Eriksen, Krohn-Dehli - Cornelius (85. Makienok). Trenér: Olsen.